سلامتی

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان【سال1403】❤️

ما امروز قصد داریم شما را با تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان آشنا کنیم. کامپوزیت مواد چسبنده‌ ای می باشد که دارای پیوندی قوی با مینا و عاج دندان می باشد. لمینت دندان که به آن گاهی ونیر گفته می شود، روکش نازکی است که کاملا همرنگ دندان است و از آن برای بهبود زیبایی لبخند و ظاهر کلی فرد استفاده می شود. کامپوزیت و لمینت دندان دارای تفاوت هایی هستند که در ادامه مقاله به آن می پردازیم. ما در این مقاله برخی از تفاوت های کامپوزیت و لمینت را در اختیار شما قرار داده ایم، پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

کامپوزیت و لمینت دندان

کامپوزیت مواد چسبنده‌ ای می باشد که دارای پیوندی قوی با مینا و عاج دندان می باشد. کامپوزیت دندان ترمیم دندان را ساده ‌تر می ‌کند. کامپوزیت مخلوطی از مواد پلاستیکی و شیشه ‌ای به‌ علاوه رزین می باشد که می ‌توان آن را رنگ کرد تا شبیه دندان طبیعی شود. به دلیل قیمت مقرون ‌به‌ صرفه‌ تر، کامپوزیت سریع جای آمالگام نقره را برای ترمیم دندان می ‌گیرد. برای انجام کامپوزیت به بهترین کلینیک دندانپزشکی در تهران مراجعه نمایید. انواع مختلفی از ترکیبات کامپوزیتی وجود دارند که برای ترمیم و زیبایی دندان مورد استفاده قرار می گیرند. کامپوزیت یک ترکیب خمیری ‌شکل است که به آسانی وارد حفره‌ ها و ناهمواری‌ های دندان می ‌شود و آن را پر می ‌کند. این ترکیبات همرنگ دندان ‌های طبیعی افراد می باشد و ترکیب فلزی ندارد.

لمینت دندان

لمینت دندان که به آن گاهی ونیر گفته می شود، روکش نازکی است که کاملا همرنگ دندان است و از آن برای بهبود زیبایی لبخند و ظاهر کلی فرد استفاده می شود. زمانی که قطعات کوچک لمینت روی دندان ها قرار می ‌گیرند، سبب تغییر رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان ‌ها می شوند. لمینت‌ ها دارای مزایای زیبایی شناختی و همچنین دارای مزایای دیگری مانند این است که در مقایسه با مینای دندان، مقاومت و قدرت دندان ها را افزایش می دهند و با پوشاندن ناهمترازی و سایر عیوب دندان، ردیف دندان ها را مرتب می کند.

کامپوزیت و لمینت دندان

تفاوت کامپوزیت و لمینت

طبیعی بودن لمینت نسبت به کامپوزیت: روکش ‌های لمینت طبیعی ‌تر از کامپوزیت دندان هستند و ظاهر بسیار زیبا تری دارند. از لمینت ها برای طراحی لبخندهای هالیوودی استفاده می کنند و ظاهر لمینت ها بسیار طبیعی و یکدست می باشد. این موضوع به این معنا نمی باشد که روکش‌ های کامپوزیتی ظاهری غیرطبیعی و مصنوعی دارند. نمونه‌ های باکیفیت کامپوزیت ها نیز بسیار طبیعی و زیبا هستند. ظاهر دندان در کامپوزیت دندان در مقایسه با لمینت کمی برجسته ‌تر می باشد و لمینت‌ های دندانی به دلیل نازک‌ تر بودن، چنین برجستگی هایی را ندارند. به دلیل نداشتن برجستگی ها لمنیت دندان طبیعی ‌تر دیده می ‌شوند. روکش‌ های لمینت به دلیل لعاب سطحی که دارند، زیباتر می باشند و به همین دلیل طبیعی تر نشان داده می شوند.

ارزان بودن کامپوزیت نسبت به لمینت دندان: در مقایسه هزینه کامپوزیت دندان و لمینت، باید گفت که کامپوزیت ‌های دندانی در دارای هزینه بسیار کم تری نسبت به ونیر‌های لمینت می باشند. موارد متعددی در هزینه کامپوزیت و لمنیت دندان مؤثر است، ولی در کل لمینت دندان هزینه‌ های بیش تری در مقایسه با روکش کامپوزیت دارد.

مقاوم بودن لمنیت ها نسبت به کامپوزیت دندان: لمینت‌ ها دارای دوام و استحکام بالاتری نسبت به کامپوزیت های دندان می باشند و معمولا مدت ‌زمان بسیار بیش تری دوام دارند و عمر می کنند. مقاومت لمینت دندان بسیار بیش تر است و به همین دلیل معمولا برای درمان مشکلات جدی ‌تر دندان ‌ها مانند درمان دندان‌ های بسیار کج و فاصله ‌دار از لمنیت دندان استفاده می شود.

مراحل و مدت زمان انجام لمینت بیش تر می باشد: مدت زمان انجام روکش لمینت و کامپوزیت با هم تفاوت دارند. ممکن است ونیر کامپوزیت در یک جلسه ویزیت به طور کامل انجام شود. در این مواقع دندانپزشک دندان ها را با پوششی از نوع رزین می پوشاند، لایه‌ های اضافی رزین اعمال شده، توسط دندانپزشک تراشیده می ‌شود. بعد از آن رزین از طریق نوری شدید سخت شده و در نهایت روکش ‌ها انجام می شوند. برای داشتن ظاهری طبیعی، رزین باید صیقل داده شود تا مشابه دندان واقعی شود. برای انجام این درمان به هیچ گونه تراشیدنی نیاز نمی باشد. در مقابل در روش لمینت سرامیکی دندان نیاز به دو الی سه هفته زمان می باشد.

در آغاز دندانپزشک کمی از مینای دندان را تراش می دهد و از آن ها قالب گیری می کند و برای ساخت روکش دندان، قالب ها را به آزمایشگاه می فرستد. بعد از گذشت دو هفته روکش ها آماده می شوند و برای نصب به دندانپزشک تحویل داده می شوند. بعد از آن دندانپزشک روکش لمینت را به دندان های افراد می چسباند. دوام هر دو روش به نحوه نگهداری آن ها بستگی دارد. اگر سعی کنید دستورالعمل‌ های دندانپزشک را برای مراقبت از آن ها رعایت کنید، دوام و ماندگاری لمنیت و ونیرهای چینی دو برابر کامپوزیت ونیر می باشد. ممکن است کامپوزیت دندان 5 تا 7 سال دوام داشته باشد، در حالی‌ که دوام لمینت ‌ها و ونیر‌های چینی حدود 10 تا 15 سال می باشد.

کامپوزیت زودتر از لمنیت تغییر رنگ می ‌دهد: در مقایسه کامپوزیت دندان و لمینت دندانی، میزان مقاومت لمینت دندان در برابر تغییر رنگ و لکه‌ دار شدن بیش تر می باشد. روکش ‌های پرسلن مورد استفاده در لمینت ‌های دندانی در مقایسه با کامپوزیت‌ها کم تر رنگ می گیرند و دوام آن ها نیز بیش تر می باشد. همه این موارد به مراقبت ‌های بعد از آن بستگی دارد و هر چه افراد در رعایت نکات مراقبت از روکش‌ های دندانی خود بهتر عمل کنند، دوام روکش ها نیز بیش تر می شوند.

کاندیدای نامناسب لمینت دندان

 • افرادی که دارای دندان های ناسالمی به دلیل پوسیدگی و بیماری های لثه فعال هستند به هیچ عنوان مناسب انجام لمینت نمی باشند.
 • افرادی که دندان های آن ها به دلیل پوسیدگی، شکستگی، پر کردن بسیار ضعیف شده است، افراد مناسبی برای انجام این روش نمی باشند.
 • همچنین افرادی که روی سطح دندان خود مینای کافی ندارند نیز مناسب نمی باشند.
 • کسانی که دچار دندان قروچه هستند و همواره دندان ‌های خود را به هم می سایند مناسب انجام این روش نمی باشند زیرا این عادت ممکن است سبب ترک خوردن یا شکستن روکش ها شود.

کاندیدای نامناسب کامپوزیت دندان

بریخ افراد برای انجام کامپوزیت دنان نامناسب می باشند. روش کامپوزیت دندان می ‌تواند برای بسیاری از افراد گزینه‌ ای بسیار کارآمد و مناسب باشد، ولی با این حال نیز برخی از افراد نمی ‌توانند کاندیدای خوبی برای انجام این روکش ‌های دندانی باشند. کسانی که دارای دندان ‌های نا سالمی هستند و یا با عفونت لثه و دندان درد دست و پنجه نرم می کنند، نمی ‌توانند از روش کامپوزیت دندان استفاده کنند. افرادی که مینای دندان آن ها به میزان بسیار زیادی از بین رفته نیز نباید از کامپوزیت ‌های دندانی استفاده کنند. کسانی که دارای مشکلات اساسی فک و دهان هستند و دندان ‌های آن ها دارای مشکلات بسیار اساسی است، نباید از این روش استفاده نمایند. اگر دارای موارد زیر هستید از این روش استفاده نکنید:

 • ساییدگی یا پوسیدگی شدید دندانی
 • دندان ‌قروچه
 • بیماری ‌های دهان و لثه
 • دندان ‌های به‌ شدت نامنظم و به‌ هم ‌ریخته
 • ناهنجاری ‌های فک و دهان
کاندیدای نامناسب لمینت دندان

معایب لمینت و کامپوزیت دندان

لمینت دندان دارای مزایای بسیاری می باشد و در مقابل دارای معایبی نیز است. باید پیش از انجام این روش حتما معایب آن را به طور کامل بدانید. ما در این قسمت برخی از معایب لمینت دندان را در اختیار شما قرار داده ایم، مهم ترین نکات منفی لمینت دندان عبارتند از:

 • لمینت دندان به دما های بسیار بالا یا پایین حساسیت نشان می دهد. در روزهای اولیه بعد از نصب لمینت دندان این حساسیت بسیار بیش تر می باشد. نتیجه حساسیت بیش از حد ونیر پرسلین ممکن است کنده شدن این روکش را به دنبال داشته باشد. در صورت استفاده از چسب بی کیفیت، امکان کنده شدن لمینت ها در این روش وجود دارد.
 • در صورت استفاده مداوم از نوشیدنی ها و مواد غذایی رنگی مانند قهوه و مصرف دخانیات مانند سیگار، ممکن است رنگ لمینت دندان تغییر کند.
 • اگر لمینت ها به طور نا مناسبی نصب شوند به طوری که بین لثه و دندان فاصله داشته باشد ممکن است فضایی برای تجمع پلاکت ها مهیا شده و منجر به ایجاد التهاب در لثه شود. بوی بد دهان و ناتوانی در کشیدن نخ دندان از معایبی است که به دلیل نصب نادرست لمینت ها ممکن است رخ دهد.
 • یکی از مهم ترین معایب این روش، تراش اجباری سطح دندان ها می باشد که با توجه به ضخامت لمینت متفاوت است و معمولاً بین 1 تا 2 میلی متر است.
 • اگر لمینت دندان بشکند و یا تراش بخورد قابل بازگشت نمی باشد و اگر بشکند، نیاز به تعویض کامل دارند. این مورد در روکش های لمینتی نادر می باشد. نگران این موضوع نباشید زیرا این مورد بسیار نادر می باشد، سعی کنید به خوبی از لمنیت دندان مراقبت کنید.
 • لمینت سرامیکی یا پرسلین ونیر نسبت به کامپوزیت ونیر دارای استحکام و قدرت بیش تری می باشد و به همین دلیل دندانپزشکان توصیه می کنند که مخصوصا برای ترمیم دندان های پشت، حتما از روش لمینت دندان استفاده کنید. هر چقدر روکش دندان محکم تر باشد، در برابر ضربه های وارد شده و دندان قروچه مقاوم تر است و مواد سازنده کامپوزیت دندان نسبت به لمینت استحکام کم تری دارد.

معایب کامپوزیت

 • یکی از عوارض بسیار مهم کامپوزیت دندان این است که در برابر مواد غذایی رنگی مانند قهوه، چای، شاتوت خیلی سریع تغییر رنگ می دهد، با رعایت بهداشت دهان می توانید از تغییر رنگ دندان جلوگیری کنید.
 • در روش کامپوزیت، دندان ها تراش داده نمی شود و به همین دلیل ظاهر دندان ها برجسته تر از لمینت خواهد بود زیرا روی دندان های طبیعی قرار می گیرند و این امر سبب برجستگی می شود. برخی اوقات با صلاح دید دندانپزشک، مقداری از دندان تراش داده می شود که در این مواقع ظاهر آن طبیعی تر می باشد.
 • یکی از مهم ترین معایب کامپوزیت دندان که در برخی از مراجعه کنندگان دیده می شود، ایجاد حساسیت نسبت به دمای بالا و پایین می باشد. تراش دندان علت حساسیت بعد از کامپوزیت می باشد. حساسیت در روزهای اولیه بعد از نصب کامپوزیت دندان بسیار عادی است و نیازی به نگرانی نیست.
معایب لمینت و کامپوزیت دندان

ویژگی های بهترین دندانپزشک

برای انجام کامپوزیت و لمینت دندان باید به بهترین دندانپزشک زیبایی و ترمیمی در تهران مراجعه نمایید. ما در این قسمت برخی از ویژگی های بهترین پزشک را در اختیار شما قرار داده ایم که عبارتند از:

مدرک و تخصص دندانپزشک: افراد باید سعی کنند به دندانپزشکی مراجعه کنند که دارای تخصص و مدرک بسیار معتبر در حیطه فعالیت خود باشد. به پزشکی مراجعه کنید که دارای مدرک از معتبر ترین دانشگاه باشد.

تجربه کافی: بهترین دندانپزشک دارای تجربه و مهارت در حیطه فعالیت خود می باشد. اگر پزشک تجربه بسیاری داشته باشد خدمات بسیار مطلوب می شوند.

اولویت قرار دادن سلامت بیماران: از دیگر ویژگی های بهترین دندانپزشک اولویت قرار دادن سلامت بیماران است. به پزشکی مراجعه کنید که اولویت قرار دادن سلامت بیماران از ویژگی های ایشان باشد.

برخورد مناسب: بهترین پزشک دارای برخورد مناسب و خوبی با مراجعین می باشد و تمامی تلاش خود را می کند تا با صبر و حوصله به سوالات افراد پاسخ دهد.

کلام آخر

کامپوزیت مواد چسبنده‌ ای می باشد که دارای پیوندی قوی با مینا و عاج دندان می باشد. کامپوزیت دندان ترمیم دندان را ساده ‌تر می ‌کند. کامپوزیت مخلوطی از مواد پلاستیکی و شیشه ‌ای به‌ علاوه رزین می باشد که می ‌توان آن را رنگ کرد تا شبیه دندان طبیعی شود. لمینت دندان که به آن گاهی ونیر گفته می شود، روکش نازکی است که کاملا همرنگ دندان است و از آن برای بهبود زیبایی لبخند و ظاهر کلی فرد استفاده می شود.

از شما بسیار ممنونیم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. سایت جراحتو همواره سعی داشته شما را با تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان آشنا کند. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشند. در صورت داشتن هرگونه انتقاد و پیشنهاد به سایت مراجعه کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

نفیسه باباخانی

سلام، من نفیسه هستم. 3 ساله که به کار محتوا نویسی مطالب پزشکی در سایت جراحتو مشغول هستم، امیدوارم بهره ی کافی را برده باشید، پذیرای پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در کامنت ها می باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + شش =

دکمه بازگشت به بالا