سلامتی

علت درد پشت سر هنگام دراز کشیدن【سال1403】✅

ما امروز قصد داریم شما را با علت درد پشت سر هنگام دراز کشیدن آشنا کنیم. بیش تر سردردهای موضعی در پشت سر به دلیل اختلالی به نام سردرد تنشی ایجاد می‌ شود. چنین سردرد هایی شایع می باشندو جدی نمی باشند. در صورت داشتن سردرد بسیار شدید و مزمن باید به بهترین متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید تا مورد بررسی قرار بگیرید. برای مراجعه به بهترین پزشک باید ویژگی های بهترین متخصص را بدانید. ما در این مقاله علت درد پشت سر هنگام دراز کشیدن را در اختیار شما قرار داده ایم پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید

علت درد پشت سر چیست؟

بیش تر سردردهای موضعی در پشت سر به دلیل اختلالی به نام سردرد تنشی ایجاد می‌ شود. چنین سردرد هایی شایع می باشند و جدی نمی باشند. در برخی موارد سردردهای ثانویه که از یک بیماری زمینه‌ای ناشی می‌شوند. میزان جدی بودن چنین درد هایی بسیار متغیر است. اکثر مواقع این سردرد‌ ها به دلیل اتفاقات دیگری رخ می دهند. انواع درد، مکان و دیگر علائمی که همراه با سردرد رخ می دهند،  به متخصصان کمک می کنند تا علت سردرد را بهتر بررسی کنند و همچنین نحوه درمان موثر را انتخاب کنند. هر یک از این علت ‌ها سبب ایجاد درد در نقطه ‌ای خاص از پشت سر می ‌شوند، درد پشت سر دارای دلایلی است که در ادامه دلایل آن را در اختیار شما قرار داده ایم:

احساس درد در ناحیه گردن و پشت سر

نورالژی هنگامی که اعصاب ارسالی از نخاع برای پوست سر، دچار التهاب می شود رخ می دهد. این دردها برای افرادی که دارای میگرن های مزمن می باشند بیش تر رخ می دهند. این شرایط باعث احساس درد شدید و ضربان ‌دار می‌ شود. درد‌های نورالژی اکسیپیتال از گردن آغاز می‌ شود و به سمت پوست سر حرکت می کند، چنین دردهایی بسیار آزاردهنده می باشند.نورالژی اکسیپیتال دارای علائمی است که در این قسمت برخی از علائم آن را در اختیار شما قرار داده ایم، برخی از این علائمی شامل موارد زیر می شوند:

 • پوست سر حساس
 • احساس درد در پشت چشم‌ ها
 • احساس چاقو زدن در نواحی گردن و پشت سر
 • حساسیت به نور
 • احساس درد در هنگام حرکت دادن گردن
علت درد پشت سر چیست؟

مهم‌ترین علت درد پشت سر سمت راست چیست؟

ممکن است افراد در برخی مواقع احساس درد را فقط در ناحیه راست پشت سر داشته باشند که دارای علت هایی می باشد. از مهم ترین دلیل هایی که سبب رخ دادن این درد می شود شامل موارد زیر می باشد:

یکی از شایع ترین علل درد در پشت سر، سردردهای تنشی می باشد. سردردهای تنشی اغلب در پشت و سمت راست سر احساس می‌ شوند. از دلایل بسیار مهم‌ آن می توان به سفتی گردن و پوست سر اشاره کرد. دردهای تنشی به صورت درد کسل‌ کننده و فشرده احساس می‌ شوند که دارای هیچ ضربانی نیستند.

مهم‌ترین علت درد پشت سر سمت چپ چیست؟

وضعیت میگرنی: کسانی که مبتلا به میگرن هستند ممکن است در هر قسمت سر خود دچار درد شوند ولی دردهای ناشی از میگرن بیش تر در سمت چپ سر افراد رخ می دهند.در صورت داشتن درد بسیار شدید سعی کنید به بهترین کلینیک مغز و اعصاب در تهران مراجعه کنید. میگرن دارای علائمی است که در این قسمت برخی از علائم آن را در اختیار شما قرار داده ایم، میگرن ممکن است سبب بروز شرایط زیر شود:

 • درد شدید همراه با ضربان
 •   اشک چشم
 • استفراغ
 • حالت تهوع
 • حساسیت به نور یا صدا

ممکن است این گونه سردرد ها از سمت چپ سر آغاز شوند و سپس در اطراف شقیقه تا پشت سر حرکت کنند.

مهم‌ترین علت درد پشت سر سمت چپ چیست؟

نحوه درمان سریع درد پشت سر چگونه است؟

بسیاری از سردردها را می‌توان با داروهای مسکن بدون نسخه مثل استامینوفن درمان کرد، ولی اگر سردرد شما مزمن باشد این داروها ممکن است جواب ندهند. در این صورت می‌توان از داروهای قوی‌ تری مثل تایلنول استفاده کرد. البته برخی از دردها نیز با استفاده از روش های خانگی و طب سنتی قابل درمان می باشند ولی توجه داشته باشید که درمان‌ها زمانی موثر هستند که بر اساس علت دقیق سردردها باشند، پس برای تشخیص دلیل اصلی سردرد، باید هر چه سریع تر به متخصص بیماری های مغز و اعصاب مراجعه کنید. برخی از روش های مختلف درمان درد پشت سر را در اختیار شما قرار داده ایم:

سردردهای ناشی از فتق دیسک

برخی سردردها وجود دارند که ناشی از فتق دیسک می باشند. درمان این نوع سردردها به درمان بیماری زمینه‌ ای بستگی دارد. برای درمان فتق دیسک می توانید از فیزیوتراپی، کشش ملایم، تزریق اپیدورال برای التهاب و جراحی استفاده کنید.

درمان سردرد تنشی و درد در پشت سر

دردهای تنشی پشت سر معمولا با مسکن‌ های بدون نسخه کاهش و درمان می یابند. در صورتی که سردردها به صورت مزمن و تنشی شدید باشند باید هر چه سریع تر به بهترین و با تجربه ترین پزشک مراجعه کنید. پزشک ممکن است داروهای پیشگیرانه‌ ای برای شما تجویز کند که این داروها شامل داروهای ضد افسردگی یا شل کننده‌ های عضلانی می باشد.

درمان میگرن و درد پشت سر

معمولا پزشکان برای سردردهای میگرنی هم داروهای پیشگیرانه مثل بتا بلوکر و هم یک داروی مسکن فوری تجویز می‌کنند. برخی از داروهای بدون نسخه به طور خاص برای درمان بیماری میگرن طراحی شده‌اند، اما این داروها برای حملات خفیف میگرن بسیار موثر هستند نه برای حملات شدیدی که فرد ممکن است تجربه کند. همچنین پزشک کمک می‌کند تا عواملی که باعث به وجود آمدن سردردهای میگرنی می‌ شود را شناسایی کند تا شما بتوانید از این محرک‌ها جلوگیری کنید.

درمان سردردهای خوشه‌ای و درد پشت سر

سردردهای خوشه‌ ای سبب ایجاد درد پشت سر می‌ شود، درمان این سردردها بر کوتاه کردن دوره سردرد، کاهش شدت حملات و جلوگیری از وقوع حملات تمرکز بیش تری دارد. در این قسمت برخی از روش های درمان کوتاه مدت سردردهای خوشه‌ ای را در اختیار شما قرار داده ایم:

 • تزریق تریپتان‌ ها
 • تزریق بی‌ حسی موضعی
 • استروئیدها
 • داروهایی مانندتوپیرامات، ورپامیل، لیتیوم و گالکانزوماب

روش‌ های پیشگیری از سردردهای خوشه ای ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کورتیکواستروئیدها
 • مسدودکننده‌های کانال کلسیم
 • ملاتونین
 • مسدودکننده‌ های عصبی

زمان مراجعه به پزشک

در برخی از مواقع باید به پزشک مراجعه کنید. در مواقعی که موارد زیر را تجربه کردید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید:

 • هنگامی که سردردهای جدید را احساس می کنید که بیش از چند روز طول می کشند باید به پزشک مراجعه کنید.
 • سردردهایی که برای شما ایجاد می شوند سبب اختلال در فعالیت های عادی شما می شوند.
 • اگر دارای سردردی شدید هستید یا اگر سردرد شما به طور مداوم رخ می دهد باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید.
 • دردی را در نزدیکی شقیقه ها احساس می کنید.
 • شما تغییرات جدیدی در الگوهای سردرد را تجربه می کنید.

درد پشت سر هنگام دراز کشیدن

سردرد خوشه ای:

سردرد خوشه ای یکی از دردهایی است که بسیار نادر می باشد ولی این درد به شدت دردناک است. کسانی که به این نوع سردرد مبتلا هستند تجربه حملات مکرر را دارند. این دوره ها می توانند هفته ها یا ماه ها طول بکشند. سردرد خوشه ای دارای علائمی است و ممکن است سبب درد در پشت سر و یا دو طرف سر شود. سردردهای خوشه ای م توانند با لمس کردن بدتر شوند. در این قسمت برخی از علائم سردردهای خوشه ای را در اختیار شما قرار داده ایم:

 • درد تیز و سوزنده شدید
 • بی قراری
 • گرفتگی بینی
 • حالت تهوع
 • ریزش اشک بیش از حد
 • حساسیت به نور و صدا
 • افتادگی پلک
زمان مراجعه به پزشک

درمان سردرد پشت سر

علائم بسیاری از سردردها را می توان با داروهای ضد درد مانند استامینوفن کاهش داد. درمان زمانی موثر است، که بر اساس علت سردرد شما به طور دقیق باشد.

درمان سردرد آرتروز

از بهترین درمان ها برای سردرد های آرتروز می توان به ضد التهاب ها و حرارت برای کاهش التهاب اشاره کرد.

درمان سردرد ناشی از ژست نادرست بدن

برخی از سردردها به دلیل ژست نادرست بدن اتفاق می افتند که این سردردها را می توان با مصرف استامینوفن درمان کرد. برای جلوگیری از سردردهای ناشی از ژست نادرست می توانید در بلند مدت وضعیت ایستادن و نشستن خود را بهبود ببخشید. صندلی کار ارگونومیک یکی از صندلی های بسیار کارآمد برای اصلاح نشستن می باشد که باید در حالی که هر دو پای شما روی زمین است، روی آن بنشینید.

درمان سردرد ناشی از فتق دیسک

سردرد ناشی از فتق دیسک از دیگر سردردها می باشد که در این نوع سردرد باید از درمان فیزیکی، کشش ملایم، فن ماساژ و جابجایی ستون فقرات، تزریق اپیدورال برای التهاب و در صورت لزوم جراحی استفاده کنید.البته از طریق ورزش نیز ممکن است این درمان صورت گیرد.

درمان اکسی پیتال نئورولوژی

اکسی پیتال نئورولوژی از دیگر سردردها می باشد که ممکن است از طریق ترکیبی از گرم درمانی، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، فیزیوتراپی، ماساژ و آرامبخش‌های عضلانی درمان شود. اگر سردرد شما شدید باشد پزشک شما ممکن است یک بیهوشی موضعی را در ناحیه اکسی پیتال برای تسکین فوری تزریق کند.

درمان سردرد تنشی

سردردهای تنشی همانطور که گفتیم معمولا با یک مسکن درمان می شوند و نیازی به درمان های پیچیده ندارد. در صورت داشتن سردردهای بسیار شدید و مزمن ممکن است پزشک شما داروهایی را تجویز کند. پزشک شما همچنین ممکن است داروهای پیشگیری کننده مانند داروهای ضد افسردگی یا آرامبخش عضلانی را برای کاهش سردرد ها در آینده تجویز کند.

درمان میگرن

برای درمان سردردهای ناشی از میگرن، پزشک ممکن است هر دو دارو پیشگیرانه مانند بتا بلوکر و داروهای تسکین دهنده درد را تجویز کند. برخی از داروهایی که بدون نسخه می باشند مانند میگرن اکسترین، برای میگرن طراحی شده اند. این دارو ممکن است برای میگرن های خفیف پاسخگو باشد.

درمان سردردهای خوشه ای

همانطور که ذکر شد سردردهای خوشه ای نادر هستند ولی بسیار دردناک اند. درمان سردردهای خوشه ای شما بر کوتاه شدن دوره سردرد، کاهش شدت حملات و جلوگیری از حملات بعدی می باشد.

بهترین دکتر مغز و اعصاب

در صورت داشتن سردردهای بسیار شدید و مزمن باید سعی کنید به بهترین متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. در این قسمت برخی از ویژگی های بهترین متخصص مغز و اعصاب را در اختیار شما قرار داده ایم، تا بتوانید بهترین پزشک را انتخاب کنید:

 • اولین و مهم ترین ویژگی بهترین دکتر مغز و اعصاب داشتن مدرک و تخصص در زمینه فعالیت خود می باشد. به پزشکی مراجعه کنید که دارای مدرکی معتبر از دانشگاهی معتبر است.
 • از دیگر ویژگی های بهترین پزشک تجربه و سابقه کاری می باشد. به پزشکی مراجعه نمایید که جزء با تجربه ترین ها به شمار رود.
 • بهترین دکتر مغز و اعصاب همواره سلامت بیماران خود را اولویت قرار می دهد و به هیچ عنوان در مرحله اول به فکر نفع خود نمی باشد.
 • بهترین دکتر دارای برخورد بسیار محترمانه و خوب با مراجعه کنندگان خود می باشد و همواره سعی می کند تا به تمامی سوالات آنان به خوبی پاسخ دهد.
 • بهترین پزشک در کلینیکی مشغول فعالیت می باشد که دارای پیشرفته ترین و مناسب ترین تجهیزات برای درمان مراجعین باشد.

کلام آخر

بیش تر سردردهای موضعی در پشت سر به دلیل اختلالی به نام سردرد تنشی ایجاد می‌ شود. چنین سردرد هایی شایع می باشند و جدی نمی باشند. در برخی موارد سردردهای ثانویه که از یک بیماری زمینه‌ای ناشی می‌شوند. میزان جدی بودن چنین درد هایی بسیار متغیر است. اکثر مواقع این سردرد‌ها به دلیل اتفاقات دیگری رخ می دهند. انواع درد، مکان و دیگر علائمی که همراه با سردرد رخ می دهند،  به متخصصان کمک می کنند تا علت سردرد را بهتر بررسی کنند و همچنین نحوه درمان موثر را انتخاب کنند.

از شما عزیزان بسیار سپاس گزاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. سایت جراحتو همواره سعی داشته شما را با علت درد پشت سر هنگام دراز کشیدن آشنا کند. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشند. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد به سایت مراجعه نمایید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

نفیسه باباخانی

سلام، من نفیسه هستم. 3 ساله که به کار محتوا نویسی مطالب پزشکی در سایت جراحتو مشغول هستم، امیدوارم بهره ی کافی را برده باشید، پذیرای پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در کامنت ها می باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا