پزشکان

بهترین دکتر نوار عصب و عضله در کرج【سال1402】❤️ + لیست 10تایی

در این مقاله قصد داریم شما را با بهترین دکتر نوار عصب و عضله در کرج آشنا کنیم؛ اما قبل از آن بهتر است با مفهوم، اهمیت، چگونگی و کاربردهای نوار عصب و عضله به عنوان یکی از ابزارهای تشخیصی در پزشکی بیشتر آشنا شوید؛ اغلب مواردی پیش می آید که علائمی مانند مور مور شدن، بی حسی، ضعف عضلانی، درد و یا گرفتگی عضلانی و … را تجربه کرده باشید. این علائم از وجود یک اختلال عصبی یا عضلانی در بدن حکایت دارد و در صورت مراجعه به پزشک، او برای شما تست نوار عصب و عضله تجویز خواهد کرد تا عملکرد و سلامت اعصاب و عضلات شما را بررسی کند. نتایج حاصل از این تست در تشخیص اختلالات عملکرد عصبی، اختلالات عملکرد عضلانی و یا مشکلات انتقال سیگنال عصب به عضله کاربرد دارد. همچنین، در صورت وجود آسیب در اعصاب، محل و شدت آن را نیز نشان می دهد.

نوار عصب و عضله چیست؟

نوار عصب و عضله یا الکترومیوگرافی (Electromyography) که به صورت اختصار EMG نیز نامیده می شود، تستی تشخیصی است که نحوه ی عملکرد عضلات و اعصاب را اندازه گیری می کند. در واقع، در این روش تشخیصی پزشکان به ارزیابی و بررسی سلامت عضلات و سلول های عصبی کنترل کننده ی آن ها، یعنی نرون های حرکتی می پردازند. نورون های حرکتی، سیگنال های الکتریکی را منتقل می کنند که باعث انقباض ماهیچه ها می شود.

نوار عصب و عضله، از دستگاه های کوچکی به نام الکترود برای ترجمه ی این سیگنال ها به نمودارها، صداها یا مقادیر عددی استفاده می کند؛ سپس، خروجی توسط متخصص تفسیر می شود. به بیان دیگر، نوار عصب و عضله، پاسخ ماهیچه یا فعالیت الکتریکی را در پاسخ به تحریک عصب عضله، اندازه گیری می کند. این آزمایش برای کمک به تشخیص ناهنجاری های عصبی – عضلانی استفاده می شود.

در طول انجام تست نوار عصب و عضله توسط بهترین دکتر نوار عصب و عضله در کرج، یک یا چند سوزن کوچک که الکترود نیز نامیده می شوند، از طریق پوست، مستقیماً در عضله قرار می گیرند و فعالیت الکتریکی آن عضله را ثبت می کنند. سپس فعالیت الکتریکی گرفته شده توسط الکترودها بر روی یک اسیلوسکوپ (مانیتوری که فعالیت الکتریکی را به شکل امواج نشان می دهد)، نمایش داده می شود. همچنین، از یک تقویت کننده ی صدا استفاده می شود، تا بتوان خروجی را به صدای قابل شنیدن تبدیل کرد (صدایی مانند خوردن تگرگ روی سقف حلبی).

نوار عصب و عضله، فعالیت الکتریکی عضله را در هنگام استراحت، انقباض خفیف و انقباض نیرومند اندازه گیری می کند. بافت عضلانی به طور معمول سیگنال های الکتریکی را در هنگام استراحت تولید نمی کند. هنگامی که یک الکترود وارد عضله می شود، یک دوره ی فعالیت کوتاه را می توان روی اسیلوسکوپ مشاهده کرد، اما پس از آن، هیچ سیگنالی نباید وجود داشته باشد.

پس از قرار دادن الکترود توسط بهترین دکتر نوار عصب و عضله در کرج، ممکن است از شما خواسته شود که عضله ی خود را منقبض کنید، مثلاً با بلند کردن یا خم کردن عضو (پا یا دست و …). پتانسیل عمل که بر روی اسیلوسکوپ ایجاد می شود (اندازه و شکل موج)، اطلاعاتی را در مورد توانایی عضله به پاسخ دادن هنگام تحریک اعصاب، ارائه می دهد. هر چقدر ماهیچه با شدت بیشتری منقبض شود، فیبرهای عضلانی بیشتر و بیشتری فعال می شوند و پتانسیل عمل تولید می کنند. منظور از پتانسیل عمل، فعل و انفعالاتی ناپایدار در پتانسیل غشاء سلول‌ های عصبی – عضلانی است که جهت پیام رسانی در طول شبکه عصبی به وجود می آیند.

نوار عصب و عضله چیست؟

یک روش مرتبط که ممکن است با EMG انجام شود، مطالعه هدایت عصبی (NCS) است. در تست هدایت عصبی، میزان و سرعت رسانش یک تکانه ی الکتریکی از طریق یک عصب اندازه گیری می شود؛ به بیان دیگر، آزمایشی است که جریان عبوری از عصب را قبل از رسیدن به عضله، به جای پاسخ عضله اندازه گیری می کند. NCS می تواند آسیب و تخریب عصبی را تعیین کند و اغلب همزمان با نوار عصب و عضله انجام می شود. هر دو روش به تشخیص وجود، محل و میزان بیماری هایی که به اعصاب و ماهیچه ها آسیب می رسانند، کمک می کنند.

با توجه به شرایط فرد و شیوه ی کار بهترین دکتر نوار عصب و عضله در کرج، تست EMG ممکن است به صورت سرپایی یا به عنوان بخشی از اقدامات هنگام بستری، در بیمارستان انجام شود. اغلب این تست توسط متخصص مغز و اعصاب (یا بهترین دکتر نورولوژی در تهران)، فیزیوتراپ و یا متخصص طب پزشکی و توانبخشی (یا بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در تهران) انجام می شود. نوار عصب و عضله (EMG) معمولاً بلافاصله پس از مطالعه ی هدایت عصبی (NCS) انجام می گیرد. نتایج تست نوار عصب و عضله، برای کمک به تشخیص یا رد بیماری یا آسیب هایی مانند موارد زیر، کاربرد دارد:

 • اختلالات عضلانی؛ مانند دیستروفی عضلانی یا پلی میوزیت
 • اختلالاتی که بر ریشه عصبی تأثیر می گذارد؛ مانند فتق دیسک در ستون فقرات
 • بیماری هایی که بر ارتباط بین عصب و عضله تأثیر می گذارند؛ مانند میاستنی گراویس
 • اختلالات اعصاب خارج از نخاع (اعصاب محیطی)؛ مانند سندرم تونل کارپال یا نوروپاتی محیطی
 • اختلالاتی که بر نورون های حرکتی مغز یا نخاع تأثیر می گذارد؛ مانند اسکلروز جانبی آمیوتروفیک یا فلج اطفال

انتخاب بهترین دکتر نوار عصب و عضله در کرج

بهترین دکتر نوار عصب و عضله در کرج باید اطلاعات کاملی از آناتومی و ساختار بدن انسان داشته باشد تا بتواند محل قرار گیری الکترودها را به درستی تشخیص دهد. او باید بتواند عصب ها و ماهیچه های مورد نظر، جهت انجام تست نوار عصب و عضله را به درستی تعیین کند. بهترین دکتر نوار عصب و عضله در کرج ضمن توضیح مراحل انجام کار برای بیمار، از او خواهد خواست تا اطلاعات دقیقی از سابقه ی پزشکی خود و داروهایی که مصرف می کند، ارائه دهد. برای مثال عدم آگاهی از بیماری هموفیلی در فرد، به دلیل وجود اختلال در لخته شدن خون، در بیشتر موارد، بعد از انجام تست نوار عصب و عضله باعث خونریزی طولانی مدت می شود. انجام این تست معمولا درد خفیفی (معمولا هنگام ورود سوزن) ایجاد می کند، اما اگر توسط بهترین دکتر نوار عصب و عضله در کرج انجام شود، میزان آن بسیار ناچیز و قابل تحمل است. احساس درد شدید می تواند بر نتایج تست تأثیر منفی داشته باشد.

در طول انجام تست نوار عصب و عضله، بهترین دکتر نوار عصب و عضله در کرج در زمان های مناسب به شما دستورالعمل هایی در مورد استراحت و انقباض عضله می دهد، تا بتواند ارزیابی کند: آیا زمانی که عضله در حال استراحت است، فعالیت الکتریکی وجود دارد یا خیر (فعالیتی که در بافت عضلانی سالم وجود ندارد) همچنین، میزان فعالیت زمانی که ماهیچه کمی منقبض می شود، به چه میزان است. بهترین دکتر نوار عصب و عضله در کرج با دانش و تخصص خود قادر خواهد بود نتایج حاصل از انجام تست نوار عصب و عضله را تفسیر کند و گزارش دقیقی ارائه دهد. نتایجی که می تواند به تشخیص آسیب ها و بیماری های عصبی – عضلانی و تعیین روند درمان فرد کمک کند. ما در ادامه فهرستی از بهترین دکتر نوار عصب و عضله در کرج را به شما عزیزان ارائه می دهیم؛ پس تا انتها با ما همراه باشید. پیشنهاد می کنیم مقاله ما با عنوان بهترین دکتر نوار عصب عضله در تهران را نیز مطالعه کنید.

10 تا از بهترین دکتر نوار عصب و عضله در کرج را بشناسید!

دکتر مرجان رئوفی پور

دکتر مرجان رئوفی پور

کلینیک نوار عصب و عضله و طب فیزیکی دکتر رئوفی پور

خدمات:

 • نوار عصب و عضله(الکترودیاگنوز)
 • تشخیص و درمان غیرجراحی مشکلات کمر ، گردن و زانو و آسیب عصب سیاتیک
 • تشخیص و درمان غیرجراحی آرتروز مفاصل و پوکی استخوان
 • درمان درد و بی‌حسی، گزگز و خواب رفتگی دست وپا
 • تزریقات تخصصی داخل مفصلی( prp , ازون تراپی و تزریق هیالورونیک اسید)
 • طب سوزنی و لیزر درمانی
 • درمان مشکلات دنبالچه
 • درمان بی اختیاری و یبوست با روش بیوفیدبک تراپی
 • درمان واریس عنکبوتی با لیزر

آدرس مطب: کرج، خیابان شهید بهشتی ،بین چهارراه طالقانی و میدان شهدا ،ساختمان پزشکان رازی(جنب بانک آینده) ، پلاک ۴۸۴ ، طبقه ۵ ، واحد ۵۴

شماره تماس مطب:

۰۹۳۷۰۴۳۸۱۱۶

۰۲۶-۳۴۴۱۶۳۹۷

اقدامات لازم قبل از انجام نوار عصب و عضله

قبل از هر چیز، بهترین دکتر نوار عصب و عضله در کرج، روش و چگونگی انجام کار را برای شما توضیح خواهد داد و به شما این فرصت را می دهد که هر سؤالی را که ممکن است در مورد این روش داشته باشید، بپرسید. بهترین دکتر نوار عصب و عضله در کرج بر اساس وضعیت پزشکی شما، ممکن است آماده سازی و اقدامات خاص دیگری را از شما بخواهد؛ اما، معمولا اقدامات عمومی قبل از انجام نوار عصب و عضله به شرح زیر است:

 • در صورت داشتن بیماری قلبی یا استفاده از ضربان ساز مصنوعی قلب، به بهترین دکتر نوار عصب و عضله در کرج، اطلاع دهید.
 • لباس هایی بپوشید که اجازه ی دسترسی به ناحیه ی مورد آزمایش را می دهد یا به راحتی جدا می شود. معمولا لباسی برای پوشیدن به شما داده می شود.
 • بهترین دکتر نوار عصب و عضله در کرج را از تمام داروها (تجویز شده و یا بدون نسخه) و مکمل های گیاهی که مصرف می کنید، مطلع کنید. داروهای رقیق کننده خون (ضد انعقادها) مانند وارفارین ممکن است خطر خونریزی بعد از تست نوار عصب و عضله را افزایش دهند. هرگز مصرف داروهای خود را بدون صحبت با پزشک قطع نکنید.
 • کمی قبل از انجام تست دوش بگیرید، تا چربی های پوستتان پاک شود. استفاده از لوسیون ها، عطرها یا روغن ها روی پوست را چند روز قبل از انجام نوار عصب و عضله، متوقف کنید یا حداقل در روز انجام تست، از آن ها استفاده نکنید؛ زیرا بر دقت آزمایش تأثیر می گذارند.
 • بهترین دکتر نوار عصب و عضله در کرج از شما می خواهد هر گونه جواهرات، گیره مو، عینک، سمعک، یا سایر اشیاء فلزی را که ممکن است در انجام نوار عصب و عضله، اختلال ایجاد کند، بردارید.
 • معمولاً قبل از تست نوار عصب و عضله ناشتا بودن لازم نیست. در برخی موارد، مصرف سیگار و نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه، چای و نوشابه و … ممکن است دو تا سه ساعت قبل از آزمایش محدود شود.
اقدامات لازم قبل از انجام نوار عصب و عضله

اقدامات لازم بعد از انجام نوار عصب و عضله

مدت انجام تست نوار عصب و عضله ی دو عضو حدودا 20 دقیقه و چهار عضو، حدودا 30 دقیقه زمان می برد. پس از انجام تست می توانید به فعالیت‌ های قبلی و معمول خود بازگردید، مگر این که بهترین دکتر نوار عصب و عضله در کرج با توجه به وضعیت خاص شما، دستورالعمل‌ ها و توصیه های اضافی یا جایگزینی را ارائه دهد. می توانید انتظار داشته باشید، در عرض 24 تا 48 ساعت پس از اتمام آزمایش، نتایج تست نوار عصب و عضله خود را دریافت کنید.

بعد از انجام تست نوار عصب و عضله توسط بهترین دکتر نوار عصب و عضله در کرج، ممکن است تا چند روز، عضلات شما حساس شده یا احساس درد داشته باشید. درد عضلانی معمولاً شدید نیست و باید در کمتر از یک هفته بهبود یابد. همچنین ممکن است در جایی که سوزن ها وارد پوست شما شده، مقداری کبودی مشاهده کنید. اگر کبودی ادامه پیدا کرد، با بهترین دکتر نوار عصب و عضله در کرج تماس بگیرید. تست نوار عصب و عضله به طور کلی بی خطر و عوارض آن بسیار نادر است. برخی از افراد، به ویژه افرادی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند، ممکن است پس از آزمایش خونریزی داشته باشند. همچنین، به ندرت، در جایی که سوزن ها وارد پوست شده اند، امکان بروز عفونت وجود دارد. در صورت مشاهده ی هر کدام از موارد زیر حتما بهترین دکتر نوار عصب و عضله در کرج اطلاع دهید:

 • خونریزی که قطع نمی شود.
 • درد یا حساسیت شدید در جایی که سوزن ها وارد پوست شده اند.
 • قرمزی، گرما، تورم یا تب؛ زیرا ممکن است نشانه های عفونت باشند.

کلام آخر

تست نوار عصب و عضله معمولا به هنگام بروز علائم بیماری عضلانی، آسیب عصبی یا … تجویز می شود؛ نتایج حاصل از تست نوار عصب و عضله به پزشک شما کمک خواهد کرد، طیف گسترده‌ ای از بیماری ها، اختلالات و آسیب‌ های تأثیرگذار بر اعصاب و ماهیچه‌ ها را تشخیص دهد. از رایج ترین بیماری هایی که برای بررسی و درمان آن ها از نوار عصب و عضله استفاده می شود، می توان به دیسک گردن و کمر درد اشاره کرد. در واقع، تست نوار عصب و عضله به پزشک کمک خواهد کرد، برنامه ریزی درمانی شما را به بهترین نحو انجام دهد. سایت جراحتو سعی بر آن داشته تا شما را با بهترین دکتر نوار عصب و عضله در کرج آشنا کند؛ از شما سپاسگزاریم که تا پایان این مقاله ما را همراهی کردید. در صورت داشتن سؤال و تمایل به دریافت مشاوره می توانید با شماره تلفن های مذکور تماس حاصل فرمایید.

4.9/5 - (17 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا