پزشکان

بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در کرج【سال1403】❤️ + لیست10تایی

در این مقاله قصد داریم شما را با بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در کرج آشنا کنیم؛ اما قبل از آن بهتر است با این رشته پزشکی و مفاهیم مربوط به آن، بیشتر آشنا شوید؛ اگر در سر یا گردن خود مشکل یا عارضه ای دارید، به شما توصیه می کنیم به بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در کرج مراجعه کنید. این پزشک کسی است که می تواند مشکلات و بیماری های گوش، بینی، گلو و حتی نواحی سر و گردن شما را درمان کند. متخصص گوش و حلق و بینی گروه سنی وسیعی از افراد (نوزادان تا پیران) را تحت درمان قرار می دهد؛ آن ها -به غیر از جراحان اطفال-، بیشتر از سایر جراحان، کودکان را ویزیت می کنند. همچنین، این تخصص یکی از وسیع ترین انواع جراحی را دارد: از عمل های اصلی و پیچیده سر و گردن تا میکرو جراحی های گوش.

متخصص گوش و حلق و بینی

در قرن نوزدهم، پزشکان متوجه شدند که گوش ها، بینی و گلو با سیستمی هماهنگ و متشکل از لوله ها (نایژه) و گذرگاه ها به هم متصل هستند؛ از این رو، ابزارها و تجهیزات دقیقی را برای معاینه ی این نواحی ساختند و راه های درمانی را برای رفع اختلالات و بیماری های آن ارائه دادند. از این رو، یک تخصص پزشکی نوین به نام گوش و حلق و بینی متولد شد. در ایران، در سال 1296 هجری شمسی، با تأسیس مریضخانه نسوان، رشته ی تخصصی گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن برای اولین بار با تلاش دکتر امیر اعلم به طور رسمی آغاز به کار کرد. بعد از آن در سال 1322، با انتقال بیمارستان نسوان به بیمارستان زنان، بخش چشم و بیماری های گوش و حلق و بینی راه اندازی و جایگزین آن شد و نام بیمارستان به بیمارستان امیراعلم تغییر یافت.

اصطلاح Otorhinolaryngology از ترکیب چهار کلمه یونانی باستان به معنای otos (گوش)، rhino (بینی)، laryngo (حنجره) و science (علم) گرفته شده است. اتورینولارینگولوژی (ORL)، یا پزشکی گوش و حلق و بینی (ENT) که به جراحی گوش و حلق و بینی نیز شناخته می شود، یک رشته ی فوق تخصصی پزشکی است که به کنترل و جراحی بیماری های مربوط به سر و گردن می پردازد. در واقع، تشخیص و درمان بیماری های گوش، حلق (گلو)، بینی، سر و گردن از مباحث مربوط به این رشته است. پزشکانی که در این زمینه تخصص دارند، متخصص گوش و حلق و بینی، جراح سر و گردن، جراح یا پزشک گوش و حلق و بینی می نامند. مراجعین برای درمان بیماری های گوش، بینی، حلق، قاعده جمجمه، سر و گردن به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه می کنند؛ بیماری هایی که معمولا شامل اختلالات کارکردی است که بر حواس، خوردن، آشامیدن، صحبت کردن، تنفس، بلع و شنوایی تأثیر می گذارند. همچنین، تخصص گوش و حلق و بینی شامل جراحی و ترمیم و درمان سرطان ها و تومورهای خوش خیم سر و گردن و جراحی پلاستیک صورت و گردن می شود.

متخصصان گوش و حلق و بینی، بعد از اخذ مدرک پزشکی عمومی که معمولا هفت سال به طول می انجامد، با قبولی در آزمون دستیاری و با گذراندن یک دوره ی چهار ساله موفق به دریافت تخصص گوش و حلق و بینی می شوند؛ در ایران مقطع فوق تخصص برای این رشته در نظر گرفته نشده است و متخصص گوش و حلق و بینی در صورت علاقه می تواند با گذراندن دوره های تکمیلی تخصص یا اصطلاحا فلوشیپT در یک مدت زمان یک ساله آموزش بیشتری دریافت کند.

متخصص گوش و حلق و بینی

انتخاب بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در کرج

متخصصین گوش و حلق و بینی، متخصصان جراحی هستند که طیف وسیع و گسترده ای از بیماری های سر و گردن، از جمله نواحی گوش، حلق و بینی را تشخیص، ارزیابی و مدیریت می کنند. اما برای انتخاب بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در کرج باید معیارهایی را در نظر گرفت تا با اطمینان کامل از روند درمان، به وی مراجعه کرد. بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در کرج، علاوه بر ارتباط مؤثر و صحیح با سایر پزشکان و همکاران خود در حوزه ی سلامت، با بیماران و همراهان آن ها نیز برخوردی حرفه ای، با رعایت اصول اخلاقی برقرار می کند. از آن جایی که بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در کرج در طول دوره ی فعالیت پزشکی خود، دانش وسیعی درباره بیماری های متخلف به دست می آورد باید با متخصصین سایر رشته های پزشکی ارتباط دو طرفه و سازنده داشته باشد.

وی با ارائه مشاوره های دقیق و گرفتن شرح حال کامل بیمار، آزمایشات تشخیصی، بالینی و بررسی های پاراکلینیکی لازم را تجویز می کند. در واقع، بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در کرج، با اقدامات و روش های تشخیصی، درمانی، پیشگیرانه و مراقبتی متناسب با وضع بیمار، او را با دانش، مهارت و تجربه ی خود در مسیر سلامت هدایت کرده و مشکلاتش را رفع می کند. او در تمام مراحل درمان پیگیر وضعیت و  روند بهبود بیمار است و سلامت بیمار اولویت اصلی او می باشد. بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در کرج، تنها به طبابت خود را محدود نمی کند؛ بلکه، در حوزه ی آموزش و افزایش آگاهی جامعه، یعنی مراجعین، همراهان آن ها و بخصوص جامعه ی دانشگاهی در حوزه ی رشته ی تخصصی خود تلاش می کند و با فعالیت های پژوهشی خود، به توسعه راه های پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های گوش و حلق و بینی و بهبود وضعیت سلامت جامعه کمک می کند. ما در ادامه فهرستی از بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در کرج را به شما عزیزان ارائه می دهیم؛ پس تا انتها با ما همراه باشید. مطالعه مقاله های بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در ایران و بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در تهران را نیز به شما عزیزان پیشنهاد می دهیم.

10 تا از بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در کرج را بشناسید!

فلوشیپ های تخصص گوش و حلق و بینی

 • گوش شناسی (Otology): درمان عفونت ها، بیماری ها و آسیب های گوش جهت ایجاد تعادل و بهبود در شنوایی را اتولوژی می گویند و شامل درمان تروما و عفونت ها، تومورهای خوش خیم، زنگ زدن گوش، سرگیجه، از دست دادن شنوایی، عفونت گوش خارجی و … می شود. در این فلوشیپ، متخصصان هر گونه اختلالی که مسیر اعصاب شنوایی را از حالت تعادل خارج کند مورد بررسی و مطالعه قرار می دهند.
 • حنجره شناسی (Laryngology): درمان انواع عفونت های گلو، حنجره جهت سهولت در گفتار و بلع را در بر می گیرد. در واقع، مشکلات حنجره مانند گلو درد، گرفتگی سینه، انواع نارسایی ها و گرفتگی صدا، رفلاکس معده، اختلال در بلعیدن و حتی انواع تومورها را شناسایی و درمان می کند.
 • بینی شناسی (Rhinology): مجموعه اقدامات جهت درمان اختلالات و بیماری های بینی و سینوسی (مانند انواع آلرژی ها)، از جمله تسکین درد، تسهیل تنفس و در نهایت بهبود عملکرد بینی را در بر می گیرد. خونریزی و گرفتگی بینی، فقدان حس چشایی، انواع تومورها و پلیپ ها از بیماری های مربوط به این حوزه است.
 • جراحی سر و گردن (Head and neck surgery): به غیر از سیستم های اصلی گوش و حلق و بینی، متخصص در حوزه فلوشیپ سر و گردن، در جراحی کیست ها، غدد (مانند لنف، بزاقی، تیروئید و غدد پاراتیروئید) و سرطان های سر و گردن مهارت دارد. به بیان دیگر، وی به تشخیص و درمان انواع تومورهای سرطانی و غیر سرطانی در سر و گردن، سینوس ها، گلو، دهان، حنجره، تیروئید، پاراتیروئید می پردازد.
 • جراحی پلاستیک صورت (Facial plastics surgery): این فلوشیپ شامل روش ها و انواع مختلف جراحی های زیبایی مانند جراحی بینی، جراحی گوش، لیفت صورت، جراحی بازسازی و ترمیم زاویه فک و … می شود. در این فلوشیپ یک ارتباط متقابل با جراحان پلاستیک فک و صورت وجود دارد.
 • اطفال (Paediatrics): از آن جایی که بسیاری از بیماری های مربوط به گوش و حلق و بینی مادرزادی هستند و نیازمند درمان در سنین پایی می باشند، این فلوشیپ به رفع و درمان بیماری های مادرزادی این نواحی مانند درمان مشکلات راه های هوایی و تنفسی، کاشت حلزون، درمان عفونت آدنوئیدها یا لوزه‌ها (از طریق برداشتن آن ها)، گوش چسبنده و … می پردازد.
فلوشیپ های تخصص گوش و حلق و بینی

انواع بیماری های گوش و حلق و بینی

بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در کرج دانش و مهارت درمان انواع بیماری های گوش و حلق و بینی را دارد؛ او با انجام معاینات دقیق پزشکی و تست های تشخیصی مختلف، به شناسایی منشاء بیماری می پردازد؛ سپس با ارائه ی راهکار و روش های درمانی مؤثر و نتیجه بخش، سلامت را به عضو آسیب دیده بر می گرداند. برخی از رایج ترین بیماری های گوش و حلق و بینی عبارتند از:

 • وزوز گوش
 • اختلال در بلع
 • رفلاکس معده
 • سینوزیت مزمن
 • افتادگی پلک ها
 • شکاف لب و کام
 • مشکلات تنفسی
 • کم شدن شنوایی
 • سرطان سر و گردن
 • عفونت گوش میانی
 • سبکی سر و سرگیجه
 • انحراف تیغه میانی بینی
 • آدنوئید یا عفونت در لوزه ها
 • ناهنجاری ها و مشکلات صوتی : از بین رفتن صدا، کلفت یا خشن شدن صدا، خستگی در صدا و …

کلام آخر

امروزه یکی از رایج ترین بیماری ها به ویژه در بین کودکان، بیماری های گوش و حلق و بینی است؛ بنابراین، انتخاب بهترین دکتر گوش و حلق و بینی در کرج، یکی از مهم ترین تصمیماتی است که فرد در راه رفع اختلالات و امراض گوش و حلق و بینی و سر و گردن باید بگیرد. چرا که انتخاب اشتباه علاوه بر تحمیل هزینه های سنگین و هدر رفتن وقت، سلامت فرد را تهدید می کند، به خصوص که خطاهای بخش جراحی گوش و حلق و بینی رو به افزایش است؛ از این رو، سایت جراحتو سعی بر آن داشته تا شما را با بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در کرج آشنا کند؛ از شما سپاسگزاریم که تا پایان این مقاله ما را همراهی کردید. در صورت داشتن سؤال و تمایل به دریافت مشاوره می توانید با شماره تلفن های مذکور تماس حاصل فرمایید.

4.5/5 - (19 امتیاز)

زهرا نیک پور

من زهرا نیک پور هستم؛ دانشجوی رشته‌ی کامپیوتر در دانشگاه ولیعصر تهران که علاقه زیادی به تولید محتوای حوزه سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند توانسته باشم به شما در زمینه انواع جراحی زیبایی کمک کنم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا