پزشکان

بهترین دکتر ستون فقرات در کرج ❤️【سال1402】+ لیست 10تایی

در این مقاله قصد داریم شما را با بهترین دکتر ستون فقرات در کرج آشنا کنیم؛ ستون فقرات یکی از مهم ترین اعضای بدن است. بدون ستون فقرات، نمی توانید بدن خود را صاف نگه دارید یا حتی بایستید. در واقع، ستون فقرات، به شما امکان می دهد، آزادانه حرکت کنید و با انعطاف پذیری خم شوید. همچنین، با آناتومی خاص خود، از نخاع محافظت می کند. طناب نخاعی به عنوان بخشی از اعصاب مرکزی، ستونی از اعصاب است که ارتباط مغز را با بقیه ی اعضای بدن برقرار می کند و این توانایی را به شما می دهد تا حرکات خود را کنترل کنید. اگر می خواهید زندگی فعالی داشته باشید، حفظ سلامت ستون فقرات شما حیاتی است.

آناتومی ستون فقرات

ستون فقرات شما، از 24 استخوان کوچک به نام مهره تشکیل شده است، که برای ایجاد ستون فقرات روی هم قرار گرفته اند. بین هر مهره یک بالشتک نرم و ژل مانند به نام دیسک وجود دارد، که به جذب فشار کمک می کند و از سائیدگی استخوان ها روی یکدیگر جلوگیری می کند. هر مهره توسط مجموعه ای از رباط ها به مهره های دیگر متصل می شود. رباط ها، وظیفه ی اتصال استخوان ها را به یکدیگر بر عهده دارند. از سوی دیگر، تاندون ها، ماهیچه ها و عضلات را به استخوان ها متصل می کنند. همچنین، تاندون هایی وجود دارند، که ماهیچه ها را به مهره ها محکم می کنند.

ستون فقرات، درست مانند زانو یا آرنج یا هر مفصل دیگری، دارای مفاصلی است که این مفاصل، به نام مفاصل “فاست” شناخته می شوند. مفاصل فاست مهره ها را به هم متصل می کنند و به آن ها انعطاف پذیری لازم را می دهند تا روی یکدیگر حرکت کنند. هر مهره یک سوراخ در مرکز خود دارد؛ بنابراین، وقتی مهره ها روی هم قرار می گیرند، یک لوله ی توخالی تشکیل می دهند که کل نخاع و ریشه های عصبی آن را در خود نگه می دارد و از آن محافظت می کند. نخاع خود مجموعه ی بزرگی از بافت های عصبی است که پیام ها را از مغز به بقیه بدن منتقل می کند.

برای اینکه بدن شما کار کند، به اعصاب خود نیاز دارید. از این رو، ستون فقرات به 31 جفت ریشه ی عصبی منشعب می شود. این ریشه های عصبی از دو طرف، از طریق فضاهای بین هر مهره از ستون فقرات، خارج می شوند که به این فضاها یا گذرگاه های عصبی، فروامین عصبی گفته می شود. ستون فقرات خود دارای سه بخش اصلی است:

 • ستون فقرات گردنی: شامل قسمت بالایی ستون فقرات می باشد که از هفت مهره تشکیل شده است.
 • ستون فقرات سینه ای: شامل قفسه ی سینه در بخش مرکزی ستون فقرات است و از 12 مهره تشکیل شده است.
 • ستون فقرات کمری: قسمت پایینی ستون فقرات که ستون فقرات کمری نامیده می شود، معمولاً از پنج مهره تشکیل شده است، با این حال، برخی افراد ممکن است شش مهره کمری داشته باشند. البته، به نظر نمی رسد داشتن شش مهره مشکلی برای فرد ایجاد کند.
آناتومی ستون فقرات

در زیر ستون فقرات کمری، استخوان خاجی قرار دارد. استخوان خاجی یا ساکروم، در واقع مجموعه ای خاص از مهره هاست که ستون فقرات را به لگن متصل می کند. در طول رشد، از نه ماه قبل از تولد، این مهره ها با هم رشد کرده و یا با هم ترکیب می شوند و یک استخوان بزرگ مهره ای خاص، ایجاد می کنند که پایه ستون فقرات و مرکز لگن شما را تشکیل می دهد. اعصابی که در ناحیه خاجی از ستون فقرات جدا می شوند، عملکرد روده و مثانه را کنترل کرده و به ناحیه ی فاق، حس (احساس) می دهند.

به طور معمول، وقتی از پهلو به ستون فقرات نگاه می کنیم، انحنای S مانند دارد. این شکل و انحنا، امکان توزیع یکنواخت وزن را فراهم می کند. به بیان دیگر، حالت منحنی “S” به ستون فقرات کمک می کند تا در برابر انواع فشارها مانند فشار ناشی از حرکت بدن و نیروی جاذبه مقاومت کند. ستون فقرات در قسمت گردنی کمی به سمت داخل؛ در قفسه سینه به سمت خارج و در قسمت کمری، به سمت داخل انحنا دارد. حتی اگر بخش پایینی ستون فقرات شما، بیشترین وزن بدن را در خود جای داده باشد، هر بخش برای عملکرد صحیح، به قدرت سایر بخش ها، متکی است.

انتخاب بهترین دکتر ستون فقرات در کرج

در بخش قبلی با آناتومی و ساختار ستون فقرات آشنا شدید. هنگامی که حالت غیرعادی و اختلالاتی در ستون فقرات رخ می دهد، انحنای طبیعی ستون فقرات در نواحی خاصی ناهماهنگ شده و یا بزرگ می شود. بیماری ها و اختلالات ستون فقرات انواع مختلفی دارند؛ بسیاری از مشکلات ستون فقرات بدون مراجعه به پزشک رفع می شوند؛ اما، در سایر موارد آنقدر پیچیده و حاد هستند که زندگی و فعالیت های روزمره فرد را تحت تأثیر قرار داده و فرد را عملا ناتوان می کنند.  از این رو، لازم است جهت دریافت مراقبت های بهداشتی و پزشکی به بهترین دکتر ستون فقرات در کرج مراجعه کرد.

انتخاب بهترین دکتر ستون فقرات در کرج

در اولین جلسه ی ملاقات با بهترین دکتر ستون فقرات در کرج، در مطب شخصی با بهترین بیمارستان دولتی در کرج، او علاوه بر سوابق پزشکی شما، سابقه ی ابتلای خانوادگی بیماری های ستون فقرات را مورد بررسی قرار خواهد داد. سپس بعد از کسب اطلاع از علائم و انجام معاینات فیزیکی، تست های تشخیصی لازم را جهت تعیین دقیق نوع آسیب و بیماری تجویز خواهد کرد.

برای مثال بهترین دکتر ستون فقرات در کرج، ممکن است یکی از روش های تصویربرداری مانند ام آر آی، سی تی اسکن و … را درخواست کند و یا الکترومایوگرافی را جهت تعیین علت درد تجویز نماید. می توانید جهت دریافت نتایج دقیق تصویربرداری به یکی از مراکز معرفی شده در مقاله بهترین مرکز تصویربرداری در کرج مراجعه کنید. بعد از تعیین نوع بیماری، بهترین دکتر ستون فقرات در کرج، روش درمانی مناسب را تعیین کرده و با همکاری بیمار، مراحل بعدی را تا بهبود کامل دنبال می کند.

در بیشتر موارد، درمان های غیر جراحی بهترین دکتر ستون فقرات در کرج مانند دارودرمانی، فیزیوتراپی، تزریق کورتون، انجام فعالیت های اصلاحی، استفاده از انواع کمپرس سرد و گرم و … نتیجه بخش خواهد بود. اما، در موارد پیچیده تر درمان های جراحی تجویز خواهد شد. برای مثال در درمان تومورهای سرطانی، جراحی درمانی و یا شیمی درمانی و… به کار می رود. بهترین دکتر ستون فقرات در کرج در صورت نیاز، دستورالعمل هایی برای کاهش وزن و ترک عادت های غذایی، حرکتی و … نیز ارائه خواهد داد.

ما در ادامه فهرستی از بهترین دکتر ستون فقرات در کرج را به شما عزیزان ارائه می دهیم؛ در صورت عدم سکونت در کرج می توانید مقاله بهترین دکتر ستون فقرات در تهران را نیز مطالعه کنید. و اگر در شهرهای دیگر ایران به دنبال بهترین دکتر ستون فقرات هستید با مراجعه به بهترین دکتر ستون فقرات در ایران می توانید بهترین دکتر را انتخاب کنید.

10 تا از بهترین دکتر ستون فقرات در کرج را بشناسید!

علائم هشدار دهنده بیماری های ستون فقرات

با توجه به نوع و محل آسیب دیدگی یا اختلال در ستون فقرات و حتی مدت زمانی که از ابتلای فرد به بیماری می گذرد، علائم بیماری های ستون فقرات می توانند، متفاوت باشند. توجه داشته باشید، از آن جایی که اعصاب نخاعی با سایر اندام های بدن از طریق شاخه های عصبی در ارتباط است، ممکن است در سایر اندم ها نیز برخی علائم مشاهده شوند؛ با این حال، در ادامه برخی از مهم ترین و شایع ترین نشانه های بیماری های ستون فقرات را مرور می کنیم:

 • محدود شدن دامنه حرکت در کمر
 • احساس درد در دست ها یا در پاها
 • خم شدن غیرطبیعی شانه ها یا کمر
 • احساس خستگی شدید در کمر یا پاها
 • خم شدن سر رو به جلو نسبت به کل بدن
 • دردی که به مدت ده تا چهارده روز ادامه دارد
 • احساس بی حسی، ضعف یا گزگز شدن در بازوها و پاها
علائم هشدار دهنده بیماری های ستون فقرات
 • ناتوانی در حفظ حالت طبیعی بدن به علت سفتی عضلات یا درد
 • مشکل در دفع ادرار یا مدفوع در اثر اختلال در عملکرد روده ها و مثانه
 • اسپاسم یا گرفتگی عضلانی چه در حال حرکت و چه در وقت استراحت
 • دردهای ناگهانی، مکرر و گاهی همراه با احساس سوزش در ناحیه کمر و یا گردن
 • از دست دادن قسمت قابل توجهی از توان حرکتی مانند توانایی راه رفتن با نوک پا
 • عدم تقارن در وضعیت ظاهری و شکل بدن مانند شانه های بالا و پایین، خم شدن به یک طرف و …

بیماری های شایع ستون فقرات کدامند؟

بیماری های ستون فقرات طیف وسیعی را به خود اختصاص می دهند. بهترین دکتر ستون فقرات در کرج، بعد از تشخیص نوع بیماری، با تجویز بهترین راه درمان، به شما برای رسیدن به بهبودی در کوتاه ترین زمان ممکن کمک خواهد کرد. برخی از مهم ترین و رایج ترین این بیماری ها به شرح زیر می باشند:

 • میلوپاتی: میلوپاتی آسیبی است که به دلیل فشردگی شدید ناشی از ضربه، تنگی مادرزادی کانال نخاعی، بیماری دژنراتیو یا فتق دیسک، به نخاع وارد می شود. هنگامی که هر بخش از نخاع، فشرده یا منقبض گردد، علائم ایجاد شده به عنوان میلوپاتی شناخته می شود.
 • فتق دیسک: یک فشار یا آسیب بیش از حد ممکن است باعث فتق دیسک شود. با این حال، با بالا رفتن سن افراد، مواد تشکیل دهنده ی دیسک، به طور طبیعی تحلیل می رود و رباط هایی که آن را در جای خود نگه می دارند، شروع به ضعیف شدن می کنند. با پیشرفت این وضعیت، یک فشار نسبتاً جزئی یا حرکت پیچشی هم می تواند، باعث پارگی دیسک شود. سیاتیک اغلب در اثر فتق دیسک در قسمت پایین کمر ایجاد می شود.
 • تنگی کانال نخاعی: تنگی به معنای باریک شدن کانال نخاعی، می تواند باعث فشار بر نخاع یا اعصابی شود که از نخاع به ماهیچه ها و عضلات می رود. تنگی کانال نخاعی می تواند در هر قسمتی از ستون فقرات شما اتفاق بیفتد؛ اما، در قسمت پایین کمر شایع تر است.
 • شکستگی مهره ها: شکستگی ستون فقرات یا مهره ها با شکستگی دست یا پا متفاوت است. شکستگی یا دررفتگی مهره می تواند باعث گیر کردن قطعات استخوانی و آسیب به اعصاب نخاعی یا نخاع شود. اکثر شکستگی های ستون فقرات در اثر تصادفات رانندگی، سقوط، شلیک گلوله یا ورزش اتفاق می افتد. با توجه به شدت آسیب، فرد ممکن است درد، مشکل در راه رفتن، یا ناتوانی در حرکت دادن دست ها یا پاهای خود (فلج) را تجربه کند. در شکستگی های شدید ممکن است نیاز به جراحی باشد تا استخوان ها مجدداً تنظیم شوند.
بیماری های شایع ستون فقرات کدامند؟
 • آرتریت ستون فقرات: این بیماری شامل التهاب مفاصل فاست در ستون فقرات یا مفاصل ساکروایلیاک، بین ستون فقرات و لگن، می باشد. استئوآرتریت شایع ترین نوع آرتریت است که ستون فقرات را درگیر می کند. آرتریت می تواند در هر جایی از ستون فقرات رخ دهد، اما در قسمت پایین کمر و گردن شایع تر است. درد و سفتی شایع ترین علائم آرتریت ستون فقرات است.
 • تومورهای ستون فقرات: تومور نخاعی یک توده غیر طبیعی از بافت، درون یا اطراف نخاع و یا ستون فقرات است. این سلول ها به طور غیرقابل کنترلی رشد و تکثیر می شوند. تومورهای ستون فقرات می توانند خوش خیم (غیر سرطانی) یا بدخیم (سرطانی) باشند.
 • انحراف در ستون فقرات: ناهنجاری ستون فقرات شامل یک راستا یا انحنای غیر طبیعی در ستون مهره های استخوانی است و می تواند یکی از انواع کیفوز (قوز کمر)، لوردوز (گودی کمر) و اسکولیوز باشد. استفاده از داروها، فیزیوتراپی، تزریق یا جراحی می تواند یکی از راه های درمانی باشد.
 • دیسک دژنراتیو ستون فقرات: بیماری دیسک دژنراتیو، زمانی رخ می دهد که دیسک ستون فقرات شما شروع به از بین رفتن می کند. این عارضه بیشتر در افراد مسن دیده می شود. درمان مناسب می تواند به تسکین درد و افزایش تحرک فرد، منجر شود.

کلام آخر

امروزه بیماری های ستون فقرات از جمله شایع ترین بیماری ها در جهان هستند. عادت های غلط نشستن، ایستادن های طولانی مدت، عدم ورزش، افزایش وزن و … همه و همه از عواملی هستند، که سبب شده است، آسیب های جدی به ستون فقرات وارد شود و تعداد مراجعین مبتلا به این دسته از بیماری مانند کمردرد افزایش یابد. از آن جایی که، هر نوع اختلال در ستون فقرات، فعالیت های روزانه فرد را مختل می کند، ضروری است تا با مشاهده اولین علائم به پزشکان واجد شرایط و دارای صلاحیت مراجعه شود.

سایت جراحتو سعی بر آن داشته تا شما را با بهترین دکتر ستون فقرات در کرج آشنا کند؛ از شما سپاسگزاریم که تا پایان این مقاله ما را همراهی کردید. در صورت داشتن سؤال و تمایل به دریافت مشاوره می توانید با شماره تلفن های مذکور تماس حاصل فرمایید.

4.7/5 - (31 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا