سلامتی

راه درمان سوزش چشم【سال 1403】⭐

ما امروز قصد داریم شما را با راه درمان سوزش چشم آشنا کنیم. سوزش چشم از عارضه های بسیار شایع چشم می باشد که بسیار آزار دهنده است. در صورتی که دچار سوزش چشم بسیار شدیدی، شدید به بهترین متخصص چشم پزشکی مراجعه کنید. برای تسکین سوزش چشم در برخی از مواقع می توانید از درمان‌های خانگی و داروهای بدون نسخه استفاده کنید. یکی از دلایل سوزش چشم، حساسیت چشم می باشد. عوامل مختلفی می توانند سبب سوزش چشم ها شوند که از این عوامل می توان به دود، آلودگی هوا، پشم و موی حیوانات، گرد و غبار و … اشاره کرد. ورود جسم خارجی به داخل چشم ممکن است سبب سوزش چشم شود. جسم هایی که ممکن است به چشم آسیب وارد کنند می توانند مژه یا تکه شیشه باشند.

سوزش چشم چیست؟

یکی از عارضه های شایع و آزاردهنده چشم، سوزش چشم می باشد. سوزش چشم ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود. برای تسکین سوزش چشم در برخی از مواقع می توانید از درمان‌ های خانگی و داروهای بدون نسخه استفاده کنید. چشم یکی از اعضایی است که بسیار حساس می باشد، در صورتی که سوزش چشم شما بهتر نشد و تشدید یافت حتما به بهترین متخصص چشم پزشکی در تهران مراجعه کنید. سوزش چشم و آب ریزش آن امری بسیار آزار دهنده برای افراد می باشد در اغلب مواقع این سوزش به زودی تشخیص داده می شود و همچنین ممکن است با داروهای بدون نسخه برطرف شود. سوزش چشم دلایل بسیاری دارد که در این مقاله تمامی دلایل آن را در اختیار شما قرار داده ایم.

سوزش چشم چیست؟

دلیل سوزش چشم

حساسیت چشم: یکی از دلایل سوزش چشم، حساسیت چشم می باشد. عوامل مختلفی می توانند سبب سوزش چشم ها شوند که از این عوامل می توان به دود، آلودگی هوا، پشم و موی حیوانات، گرد و غبار و … اشاره کرد. چنین عواملی ممکن است سبب تخریب غشای چشم شوند که این حالت حساسیت چشمی را ایجاد می کند. اگر سوزش چشم بر اثر حساسیت باشد هر دو چشم افراد تحت تاثیر قرار می گیرد. ممکن است در چنین شرایطی برای درمان قطره های چشم تجویز شود.

جسم خارجی: ورود جسم خارجی به داخل چشم ممکن است سبب سوزش چشم شود. جسم هایی که ممکن است به چشم آسیب وارد کنند می توانند مژه یا تکه شیشه باشند. اگر دچار چنین چیزی شدید اصلا چشم خود را نمالید و حتما به بهترین متخصص چشم پزشکی مراجعه نمایید. چنین مواقعی چشم پزشک به داخل چشم نوری تابانده و زیر پلک ها را بررسی می کند و با استفاده از ماده ای رنگی سالم بودن یا نبودن قرنیه را به خوبی بررسی می کند.

خستگی چشم دیجیتال: با انجام کار به طور طولانی مدت با موبایل، تبلت، کامپیوتر و … ممکن است چشم افراد دچار سوزش شود. به آن اصطلاحا خستگی دیجیتال یا سندروم نگاه کردن به کامپیوتر گفته می شود. این سندروم ممکن است  دارای علائم دیگر می باشد که در این قسمت در اختیار شما قرار داده ایم:

 • سردرد
 • خشکی چشم
 • درد گردن و شانه

علائمی که ذکر شد علائم موقتی هستند و بعد از متوقف شدن کار با کامپیوتر و سایر وسایل دیجیتال بعد از گذشت مدت کوتاهی از بین خواهند رفت. در صورت مواجه شدن با چنین علائمی سعی کنید کمی استراحت کنید.

عفونت: از دیگر عواملی که ممکن است سبب سوزش چشم شوند، عفونت های باکتریال، ویروسی یا قارچی می باشند. چنین عفونت هایی ممکن است همراه با سوختن چشم علائم دیگری مانند ترشح چرک، تورم غشاهای چشم و اطراف آن و خشک شدن ترشحات چشم در لبه پلک و مژه ها باشد.

خشکی چشم: افرادی که دارای سن بالایی هستند به خصوص بانوان ممکن است بعد از یائسگی دچار خشکی چشم شوند. برخی از علائم این بیماری مانند علائم عفونت چشم می باشند که امکان دارد متخصص اشتباه تشخیص دهد و برای درمان آن آنتی بیوتیک تجویز نماید. از دیگر علائم خشکی چشم شامل :

 • احساس درد
 • ایجاد خارش
 • ایجاد قرمزی
 • حساسیت به نور

اشکال در حرکت پلک ها: خسته شدن چشم ها از علل بسیار مهم کمبود اشک است و همچنین با رخ دادن این امر و کمبود اشک، پلک زدن چشم ها دردناک و قرمز می شوند. اگر سوزش چشم های شما بسیار تشدید یافت باید به بهترین متخصص چشم پزشکی در تهران مراجعه نمایید.

دلیل سوزش چشم

درمان سوزش چشم با استفاده از روش ‌های خانگی و گیاهی

در این قسمت برخی از روش های خانگی و گیاهی برای درمان سوزش چشم را در اختیار شما قرار داده ایم. موارد زیر از رایج ‌ترین روش‌ های درمان خانگی و گیاهی سوزش و التهاب چشم می باشد:

کمپرس سرد

برای انجام این روش از یک حوله تمیز استفاده کنید و حوله را به آب سرد آغشته کنید. حوله را به خوبی بچلانید و بعد از بستن پلک، آن را به مدت 5 دقیقه روی چشمان خود قرار دهید. می‌ توانید این کار را 3 تا 5 بار در روز تکرار کنید که تکرار آن بستگی به شدن سوزش چشم شما دارد.

شستشو با جوشانده بابونه

بابونه گیاهی است که دارای خواص بسیار زیاد و مفیدی دارد. بابونه دارای خواص ضد التهابی، ضد عفونی ‌کننده و آنتی باکتریال می باشد. این گیاه با واکنش‌ های آلرژیک مقابله می کند و در صورت داشتن سوزش چشم می تواند از سوزش و خارش چشم جلوگیری کند. یکی دیگر از خواص آن توانایی آن در تقویت بینایی می باشد. برای استفاده از آن باید مقداری از این گیاه را به دو فنجان آب جوش اضافه کنید. چند دقیقه صبر کنید تا به خوبی دم بکشد. اجازه دهید تا خنک شود. حالا می‌ توانید از این ماده را برای شستشو صورت و چشمان خود استفاده کنید.

کمپرس خیار

خیار دارای خواص بسیاری است که برای سوزش چشم بسیار مفید است. خیار دارای خواص آنتی ‌اکسیدانی و ضد عفونی ‌کننده می باشد. خیار سبب کاهش سوزش و التهاب چشم می شود. مواد معدنی و آنتی‌ اکسیدان ‌هایی در خیار وجود دارد که سبب کاهش سیاهی و پف زیر چشم می شود. برای استفاده از خیار، سعی کنید یک عدد خیار را به صورت حلقه‌ حلقه برش دهید و 20 دقیقه داخل فریزر قرار دهید. سپس، برش ‌های نازک خیار خنک را به مدت 10 دقیقه روی چشمان خود قرار دهید. این کار را می توانید در روز 4 بار انجام دهید.

کمپرس گلاب

گلاب به درمان سوزش و التهاب چشم می پردازد و علاوه بر آن به بهبود سیاهی و پف زیر چشم نیز کمک بسیاری می کند. سعی کنید در طول روز 2 تا 3 بار صورت و چشمان خود را با گلاب بشویید. البته می توانید برای انجام این کار کمی پنبه بردارید و به گلاب آغشته کنید و برای مدت 15 تا 20 دقیقه روی چشمان خود قرار دهید.

درمان عمومی سوزش و سرخی چشم

درمان سوزش و التهاب به عامل ایجاد کننده آن بستگی دارد. قبل از انجام هر کاری باید سعی کنید به پزشک مراجعه کنید و عامل سوزش چشم خود را متوجه شوید. ممکن است از برخی داروها و قطره ‌های کاهش ‌دهنده التهاب، استریل کننده، ضد حساسیت و آنتی ‌بیوتیک استفاده شود و سوزش چشم شما درمان شود. همه داروهایی که استفاده می کنید باید با تجویز پزشک باشد و سعی کنید هیچ دارویی را خود سرانه استفاده نکنید.

برای جلوگیری از سوزش چشم باید نکاتی را رعایت کنید که در این قسمت برخی از این نکات را در اختیار شما قرار داده ایم، سعی کنید این نکات را به خوبی رعایت کنید تا دچار سوزش چشم که بسیار آزار دهنده است نشوید. برخی از این نکات عبارتند از:

 • سعی کنید در طول روز به طور منظم چشم ها و صورت خود را با استفاده از شوینده هایی ملایم و غیر آلرژی زا بشویید.
 • در صورتی که دارای آرایش هستید باید سعی کنید در انتهای روز با استفاده از پاک کننده های مخصوص آرایش، آرایش خود را به طور کامل پاک کنید.
 • سعی کنید به خوبی بهداشت فردی خود را رعایت کنید و از حوله و رو بالشتی شخصی و تمیز استفاده نمایید.
 • سعی کنید در طول روز به چشم ها دست نزنید و چشمان خود را نمالید.
 • برای حفظ و رعایت بهداشت موی سر و پوست بدن و پیشگیری از گسترش انواع بیماری ‌ها به ناحیه چشم باید سعی کنید به طور منظم حمام کنید.
 • اگر از کامپیوتر، تبلت و تلفن همراهی استفاده می کنید سعی کنید به چشمان خود استراحت دهید و در صورت استفاده از کامپیوتر استفاده از عینک مخصوص کامپیوتر ضروری است.
 • از لوازم آرایش و محصولات بهداشتی تاریخ گذشته، مشترک و غیر بهداشتی به هیچ عنوان استفاده نکنید.
درمان عمومی سوزش و سرخی چشم

درمان سوزش چشم با چای

شستشو با چای سبز یا چای سیاه

چای سبز و چای سیاه هر دو دارای خواص ضد التهابی می باشند و می توانند سبب از بین رفتن عوامل حساسیت ‌زا، خارش، سرخی، سوزش و التهاب چشم شوند. برای کاهش این علائم می توانید چای سبز یا چای سیاه را در یک فنجان آب جوش بریزید و اجازه دهید تا به خوبی دم بکشد. بگذارید خوب خنک شود و آن را صاف کنید، بعد از این کار می ‌توانید چشمان خود را با این جوشانده بشویید. در طول روز می توانید دوبار از این روش استفاده کنید. در صورت شدید شدن سوزش باید به بهترین و مجرب ترین متخصص چشم پزشکی مراجعه کنید.

ویژگی های بهترین متخصص چشم پزشکی

برای درمان مشکلات چشم باید بهترین پزشک را انتخاب کنید. چشم یکی از اعضای بسیار حساس می باشد که باید به خوبی از آن مراقبت کنید. اگر دچار آسیب هایی به چشم و سوزش چشم شدید سعی کنید به بهترین متخصص مراجعه کنید. ما در این قسمت برخی از ویژگی های بهترین متخصص چشم پزشکی را در اختیار شما قرار داده ایم که عبارتند از:

 • اولین و مهم ترین ویژگی بهترین متخصص چشم پزشکی داشتن مدرک و تخصص می باشد. به پزشکی مراجعه کنید که دارای مدرکی معتبر از دانشگاهی معتبر باشد.
 • از دیگر ویژگی ها می توان به تجربه و سابقه پزشک اشاره کرد. به پزشکی مراجعه کنید که جزء مجرب ترین پزشکان به شمار رود.
 • بهترین متخصص چشم پزشکی دارای رفتار و برخورد بسیار مناسب با بیماران خود می باشد و سعی می کند به تمامی سوالات آنان به خوبی پاسخ دهد.
 • از دیگر ویژگی ها داشتن تجهیزات بسیار پیشرفته و مناسب برای درمان بیماران می باشد. بهترین پزشک در کلینیکی مشغول فعالیت است که دارای بهترین و مناسب ترین تجهیزات است.
 • بهترین متخصص همواره سلامت بیماران را اولویت قرار می دهد. پس به پزشکی مراجعه کنید که همواره سلامت بیماران خود را اولویت قرار خواهد داد و به دیگر عوامل کم تر توجه می کند. به تمامی ویژگی های ذکر شده به خوبی توجه کنید و بعد پزشک را انتخاب نمایید.

کلام آخر

یکی از عارضه های شایع و آزاردهنده چشم، سوزش چشم می باشد. سوزش چشم ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود. برای تسکین سوزش چشم در برخی از مواقع می توانید از درمان‌های خانگی و داروهای بدون نسخه استفاده کنید. سوزش چشم و آب ریزش آن امری بسیار آزار دهنده برای افراد می باشد در اغلب مواقع این سوزش به زودی تشخیص داده می شود و همچنین ممکن است با داروهای بدون نسخه برطرف شود. اگر از کامپیوتر، تبلت و تلفن همراهی استفاده می کنید سعی کنید به چشمان خود استراحت دهید و در صورت استفاده از کامپیوتر استفاده از عینک مخصوص کامپیوتر ضروری است.

از شما بسیار سپاس گزاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. سایت جراحتو همواره سعی داشته شما را با راه درمان سوزش چشم آشنا کند. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشند. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد وارد سایت شوید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

نفیسه باباخانی

سلام، من نفیسه هستم. 3 ساله که به کار محتوا نویسی مطالب پزشکی در سایت جراحتو مشغول هستم، امیدوارم بهره ی کافی را برده باشید، پذیرای پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در کامنت ها می باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + پنج =

دکمه بازگشت به بالا