پزشکان

بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در کرج【سال1403】❤️+لیست 10تایی

در این مقاله قصد داریم شما را با بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در کرج آشنا کنیم؛ اما قبل از آن بهتر است با مفاهیم مربوط به طب فیزیکی و توانبخشی بیشتر آشنا شوید. طب فیزیکی و توانبخشی به دنبال ایجاد بهبود عملکرد و توانبخشی در بیمارانی است که در اثر حادثه (تصادف)، یا بیماری خاص (سکته مغزی)، دچار آسیب یا ناتوانی شده اند. متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی به درمان کلی و همه جانبه ی فرد می پردازند. آن ها نیازهای جسمی، عاطفی و اجتماعی بیمار را در طول توانبخشی برطرف می کنند. جالب است بدانید، متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی یک گروه را که ممکن است شامل متخصصان فیزیوتراپی، کار درمانی، گفتار درمانی، مددکار اجتماعی و مربیان ورزشی باشند، هدایت می کنند تا بهترین خدمات درمانی را جهت بهبود فرد آسیب دیده ارائه دهند.

طب فیزیکی و توانبخشی

طب فیزیکی و توانبخشی (PM&R)، که با نام  فیزیاتری نیز شناخته می شود، یک رشته ی تخصصی پزشکی است؛ شامل بازگرداندن عملکرد فردی که در نتیجه ی یک بیماری، اختلال یا آسیب ناتوان شده است. فیزیاتری یا طب فیزیکی و توانبخشی، مراقبت های یکپارچه و چند رشته ای را با هدف بهبود سلامت کلی فرد، با توجه به نیازهای فیزیکی، عاطفی، پزشکی، حرفه ای و اجتماعی وی ارائه می دهد. از سوی دیگر، توانبخشی فرآیند کمک به فرد جهت دستیابی به بالاترین سطح عملکرد، استقلال و کیفیت زندگی است.

توانبخشی، آسیب ناشی از بیماری یا جراحت را معکوس، برطرف و یا جبران نمی کند، بلکه به بازیابی سلامت، عملکرد و آسایش بهینه فرد کمک می کند. به بیان ساده تر، توانبخشی به معنای توانا ساختن است. همچنین، توانبخشی می تواند به بسیاری از عملکردهای بدن، از جمله مشکلات روده و مثانه، جویدن و بلع، مشکلات تفکر یا استدلال، حرکت یا تحرک، گفتار و زبان کمک کند. موفقیت در توانبخشی به متغیرهای زیادی بستگی دارد، از جمله:

 • سلامت کلی بیمار
 • حمایت و پشتیبانی خانواده
 • ماهیت و شدت بیماری، اختلال یا آسیب
 • نوع و درجه هر گونه آسیب و ناتوانی ناشی از آن

هنگامی که برای درمان به دنبال بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در کرج هستید، ممکن است درباره ی نوع خدمات و نحوه ی کار این گروه از پزشکان سوالاتی در ذهن شما شکل بگیرد. بنابراین نیاز است قبل از انتخاب پزشک مورد نظر، بدانید که متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی که به عنوان فیزیاتریست نیز شناخته می شوند، بر پیشگیری، تشخیص، درمان و توانبخشی افراد معلول در اثر بیماری، اختلال یا آسیب تأکید دارند.

مهم ترین اهداف بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در کرج عبارت است از: کاهش درد، ایجاد استقلال در انجام فعالیت های عادی و روزمره فرد آسیب دیده و  افزایش عملکرد یا بهبود عملکرد فرد آسیب دیده جهت ارتقاء کیفیت زندگی او بدون مداخله جراحی. در واقع، حرفه ی بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در کرج، اغلب حرفه ی “کیفیت زندگی” نامیده می شود؛ زیرا هدف آن افزایش عملکرد بدن است.

طب فیزیکی و توانبخشی

انتخاب بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در کرج

طب فیزیکی و توانبخشی، شرایط مختلفی از جمله اختلالات یا ناتوانی هایی را که بر مغز، نخاع، اعصاب، استخوان ها، مفاصل، رباط ها، تاندون ها یا ماهیچه ها تأثیر می گذارند، درمان می کند. بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در کرج، سلامت کلی فرد را در نظر می گیرد نه فقط ناحیه ای که دچار مشکل شده است. این پزشکان در انواع محیط های بالینی، از جمله کلینیک های و بیمارستان ها و مراکز توانبخشی، خدمات خود را ارائه می دهند.

بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در کرج، به طیف گسترده ای از دانش، از جمله علوم عضلانی – اسکلتی (استخوان ها، ماهیچه ها)، نورولوژی (اعصاب، سیستم عصبی) و روماتولوژی (مفاصل، عضلات، رباط ها) تسلط دارند. برخی از پزشکان طب فیزیکی و توانبخشی، آموزش های تکمیلی را در زمینه ی پزشکی ورزشی، اطفال، آسیب های مغزی و طب درد نیز گذرانده اند.

بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در کرج، افراد در هر سنی را درمان می کنند و روش ها و خدماتی از جمله: فیزیوتراپی، درمان دستی یا درمان دستکاری،تزریق در نقاط ماشه ای (تریگرپوینت)، تزریق با هدایت اولتراسوند جهت بهبود درد و علائم ناشی از آرتریت، تاندونیت و بورسیت، تزریق هدایت شده ستون فقرات برای درمان دردهای مربوط به آرتریت، سیاتیک و … و یا درمان های پزشکی مکمل و جایگزین، از جمله طب سوزنی، یوگا و ماساژ، را به کار می برند.

بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در کرج، با سایر پزشکان، نظیر: جراحان ارتوپد (بهترین دکتر ارتوپد در کرج)، جراحان مغز و اعصاب، متخصصین مغز و اعصاب (بهترین دکتر نورولوژی در تهران)، ارائه دهندگان مراقبت های اولیه، فیزیوتراپیست ها، کار درمانگران و گفتار درمانگران همکاری می کنند، تا به فرد بیمار و آسیب دیده کمک کنند، تا به بهترین شکل، به روال عادی زندگی خود بازگردد. ما در ادامه فهرستی از بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در کرج را به شما عزیزان ارائه می دهیم؛ پس تا انتها با ما همراه باشید. همچنین، مطالعه ی مقاله ی بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در تهران را به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم.

خدمات پزشکی – درمانی طب فیزیکی و توانبخشی

بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در کرج، درمان های غیر جراحی را در بیماری هایی مانند موارد زیر ارائه می دهد:

 • آرتریت
 • بورسیت
 • درد گردن یا کمر
 • دردهای حاد یا مزمن
 • آسیب نخاعی یا مغزی
 • ناتوانی ذهنی در کودکان
 • سندرم داون یا سایر اختلالات ژنتیکی
 • تاندونیت مربوط به شانه، آرنج، مچ، دست، لگن، زانو، پا یا مچ پا
 • درمان و مدیریت اختلال پردازش حسی، اختلال طیف اوتیسم یا اختلالات رشدی
 • دیستروفی عضلانی یا سایر اختلالات عصبی، از جمله تونل کارپال یا سندروم تونل تارسال
 • کمک به بهبود عملکرد فرد بعد از جراحی بزرگ استخوان یا مفصل، سوختگی شدید یا قطع عضو
 • درمان ضعف شدید پس از بهبودی از یک بیماری جدی مانند عفونت، نارسایی قلبی یا نارسایی تنفسی
 • درمان و کمک به بهبود عملکرد فرد دچار اختلالات مغزی، مانند سکته مغزی، مولتیپل اسکلروزیس، یا فلج مغزی
 • پزشکی ورزشی و درمان آسیب های ناشی از استفاده بیش از حد (آسیب های بدنی در هنگام تمرین یا کار در اثر فعالیت زیاد)
 • آسیب های ارتوپدی یا آسیب های اسکلتی – عضلانی، از جمله کشیدگی، پارگی، رگ به رگ شدن عضلانی در اثر زمین خوردن، کار یا ورزش
خدمات پزشکی - درمانی طب فیزیکی و توانبخشی

مانند سایر پزشکان، بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در کرج، نیز برای بسیاری از بیماری ها و آسیب ها، از جمله مشکلات عضلانی و عصبی، درد و مشکلات توجه و حافظه، داروهای مناسب را تجویز می کند. همچنین، بریس ها یا آتل ها را برای بهبود عملکرد فرد، همراه با سایر وسایل کمکی پزشکی از جمله عصا و واکر برای افزایش ایمنی تجویز می کنند.

بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در کرج، جهت استفاده از تست های آزمایشگاهی، اشعه ایکس، ام آر آی یا سی تی اسکن، الکترومیوگرافی (EMG)، مطالعات هدایت عصبی و تست های روانشناختی آموزش های لازم را کسب کرده اند. همچنین، بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در کرج، انواع آزمایش ها و درمان های کم تهاجمی را برای کمک به بهبودی بیماران از شرایط دردناک و ناراحت کننده انجام می دهند. مانند: تزریق استروئید اپیدورال (ESI)، تزریق در مفاصل فاست، تزریق داخل مفصلی، تزریق در مفصل ساکروایلیاک (SI)، تزریق برای بلوک عصبی، ریزوتومی و تحریک طناب نخاعی.

برنامه توانبخشی

بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در کرج، شرایط، نیازها و اهداف فرد آسیب دیده را بررسی خواهند کرد و سپس، یک برنامه درمانی کامل، جهت کمک به سلامت و بهبود کیفیت زندگی فرد ارائه می دهد. در طب فیزیکی و توانبخشی، برای رفع نیازهای خاص هر بیمار، برنامه ی توانبخشی ویژه ای طراحی می شود. بنابراین، هر برنامه متفاوت و منحصر بفرد است. برخی از اجزای درمان عمومی در برنامه های توانبخشی عبارتند از:

 • درمان ناتوانی و بهبود عملکرد فرد
 • درمان بیماری اساسی و جلوگیری از عوارض آن
 • تهیه و فراهم کردن ابزارهای تطبیقی و تغییر شرایط محیطی
 • آموزش به بیمار و خانواده او و کمک به آن ها برای سازگاری با تغییرات سبک زندگی بیمار

بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در کرج، می تواند به بیماران مبتلا به بیماری مزمن، درد یا ناتوانی کمک کند تا به سمت عملکرد مطلوب گام بردارند. نیازهای تحت پوشش در یک برنامه ی توانبخشی می تواند موارد زیر را در برگیرد:

 • آموزش های حرفه ای مانند مهارت های مرتبط با کار و شغل
 • مراقبت فیزیکی مانند: نیازهای تغذیه ای، دارو و مراقبت از پوست
 • کنترل درد شامل دارو و روش های جایگزین برای مدیریت و تسکین درد
 • مهارت های حرکتی مانند: پیاده روی، جابجایی و استفاده از ویلچر یا واکر
 • مهارت های ارتباطی مانند: صحبت کردن، نوشتن، و سایر روش های جایگزین ارتباط
 • مهارت های اجتماعی مانند: تعامل و برقراری ارتباط متقابل با دیگران در خانه و جامعه
 • مهارت های شناختی مانند: حافظه، تمرکز، قضاوت، حل مسئله و مهارت های سازمانی
 • آموزش شامل آموزش بیمار و خانواده او در ارتباط با شرایط جدید، مراقبت های پزشکی و تکنیک های سازگاری
 • مشاوره ی روانشناسی شامل شناسایی مشکلات و ارائه ی راه حل مناسب در مسائل فکری، رفتاری و عاطفی
 • مراقبت های تنفسی مانند: استفاده از ونتیلاتور (دستگاه تنفس مصنوعی) در صورت نیاز؛ درمان ها و تمرین های تنفسی جهت تقویت عملکرد ریه ها
 • حمایت خانواده شامل کمک به اعضای خانواده جهت سازگار شدن با تغییرات ایجاد شده در سبک زندگی، رفع نگرانی های مالی و برنامه ریزی جهت ترخیص
 • مهارت های خود مراقبتی، از جمله فعالیت های روزمره زندگی (ADLs) مانند: تغذیه، نظافت و حمام کردن، لباس پوشیدن، توالت کردن و عملکرد جنسی و … .

کلام آخر

در طول زندگی و انجام فعالیت های روزمره، بسیاری از آسیب ها یا بیماری ها و جراحی ها می توانند بر توانایی شما و عملکردتان تأثیر منفی بگذارند، مانند انواع شکستگی ها، قطع عضو یا آسیب های نخاعی؛ این موقعیتی است که در آن استفاده از دانش و مهارت بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در کرج راه گشاست. بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در کرج، بر بیمار به عنوان یک فرد کامل تمرکز می کنند، نه فقط روی ناحیه ی آسیب دیده بدن وی. هدف این متخصصان، بهبود توانایی حرکتی و کیفیت زندگی فرد است.

سایت جراحتو سعی بر آن داشته تا شما را با بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در کرج آشنا کند؛ از شما سپاسگزاریم که تا پایان این مقاله ما را همراهی کردید. در صورت داشتن سؤال و تمایل به دریافت مشاوره می توانید با شماره تلفن های مذکور تماس حاصل فرمایید.

4.6/5 - (19 امتیاز)

زهرا نیک پور

من زهرا نیک پور هستم؛ دانشجوی رشته‌ی کامپیوتر در دانشگاه ولیعصر تهران که علاقه زیادی به تولید محتوای حوزه سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند توانسته باشم به شما در زمینه انواع جراحی زیبایی کمک کنم.
دکمه بازگشت به بالا