پزشکان

بهترین مرکز پرستاری سالمند در شیراز【سال1402】❤️ + لیست 10تایی

در این مقاله قصد داریم شما را با بهترین مرکز پرستاری سالمند در شیراز آشنا کنیم. با رشد جمعیت سالخورده و سالمند، اهمیت نگهداری و مراقبت از این گروه حساس، به خصوص سالمندانی که در تنهایی و به دور از فرزندان خود زندگی می کنند، وجود مراکز پرستاری از سالمندان را ضرورت می بخشد. از آن جایی که، بسیاری از سالمندان به دلیل بیماری یا کهولت سن، از نظر حرکتی نیز ناتوان بوده و برای انجام فعالیت های روزمره خود به کمک نیاز دارند، وجود مراکزی که علاوه بر خدمات نگهداری، از نظر پزشکی نیز به آن ها توجه ویژه داشته و موجب ارتقاء کیفیت زندگیشان شود، بسیار مهم است.

سالمند کیست؟

هیچ کس دوست ندارد خود را پیر تصور کند، چه رسد به این که خیلی پیر باشد! اصطلاح “سالمند” اغلب معنای ضعیف و وابسته بودن را در ذهن ایجاد می کند؛ در حالی که در بسیاری از فرهنگ ها، کلمه پیر، به معنای احترام و جایگاه ویژه فرد است. به هر حال، از نظر بیولوژیکی، سالمندی ناشی از تأثیر مجموعه ی گسترده ای از آسیب های مولکولی و سلولی بدن، در طول زمان است. این آسیب ها منجر به کاهش تدریجی ظرفیت و توان جسمی و ذهنی، افزایش خطر ابتلا به بیماری و در نهایت مرگ افراد می شود. فراتر از این تغییرات، سالمندی اغلب با تغییرات دیگر در زندگی مانند بازنشستگی، تنهایی، مرگ دوستان و … همراه است.

در سراسر جهان سرعت پیری جمعیت به شدت رو به افزایش است؛ تخمین زده می شود تا سال 2050، 80 درصد از سالمندان در کشورهای با درآمد کم و متوسط زندگی خواهند کرد. از سوی دیگر، کاهش میزان تولد، سبب شده است اغلب افراد در سنین سالمندی، تنهایی را تجربه کنند. همه ی کشورها در جهان با چالش های مرتبط با پیری جمعیت مواجه خواهند شد؛ از این رو، دولت ها تلاش می کنند، زیرساخت های لازم را در سیستم های اجتماعی و بهداشتی فراهم کنند. یکی از مهم ترین تدابیر جوامع در این زمینه، تأسیس مراکز پرستاری سالمند با امکانات و خدمات ویژه است.

سالمند کیست؟

انتخاب بهترین مرکز پرستاری سالمند در شیراز

خانه سالمندان یا مرکز پرستاری سالمند، مرکزی است که به ارائه ی خدمات مراقبتی و پرستاری به سالمندان می پردازد. در حال حاضر، مراکز زیادی تحت این عنوان، خدمات نگهداری از سالمندان را ارائه می دهند. اما، قطعا همه آن ها صلاحیت لازم را برای انجام این وظیفه مهم و حساس ندارند. در واقع، سپردن عزیزان سالمند -که می توانند پدر یا مادر شما باشند- به مراکز معتبر، از اهمیت ویژه ای برخوردار است و می تواند آرامش روحی و اطمینان قلبی شما را در خصوص امنیت، بهداشت و سلامت آن ها جلب نماید.

فلسفه ی تشکیل بهترین مرکز پرستاری سالمند در شیراز، فراهم آوردن شرایطی است که در آن هم فرد سالمند و هم خانواده ی او رفاه و آسایش بیشتری را تجربه کنند. زندگی در دنیای پرتلاطم امروزی، فرصت کافی در اختیار فرزندان برای نگهداری از والدین سالخورده شان، نمی دهد، از این رو بهترین مرکز پرستاری سالمند در شیراز، این وظیفه مهم را به عده می گیرد؛ این مرکز بعد از اخذ مجوزهای قانونی، به استخدام پزشکان، روانشناسان، مددکاران و … که دارای مدارک معتبر در این حوزه هستند، می پردازد. برخی از مهم ترین ویژگی های این مرکز عبارتند از:

  • در بهترین مرکز پرستاری سالمند در شیراز، از حمام کردن تا غذا خوردن و انجام کارهای عادی روزانه، بر عهده پرسنل آموزش دیده و با تجربه است. مراقبت های تخصصی و نگهداری از سالمندان نیازمند برقراری ارتباط دوستانه و سرشار از احترام به سالمند می باشد. از این رو، پرسنل، مددکاران و حتی پزشکان شاغل در بهترین مرکز پرستاری سالمند در شیراز، دانش و صبر لازم را در برخورد با سالمندان دارا هستند.
  • انجام خدمات تخصصی پزشکی و مراقبتی مانند اقدامات درمانی بر عهده پزشکان و پرستاران کاربلدی است که با علم و اخلاق موجبات آسایش روحی و جسمی فرد سالمند را برآورده می کنند. انجام اقدامات توانبخشی و تقویت توان حرکتی سالمندان، وظیفه ایست که بر عهده کار درمانگرها و فیزیوتراپیست های بهترین مرکز پرستاری از سالمند در شیراز می باشد. به همین جهت، از بهترین و پیشرفته ترین تجهیزات کاردرمانی استفاده می شود.

انتخاب بهترین مرکز پرستاری سالمند در شیراز

  • محیط  بهترین مرکز پرستاری سالمند در شیراز به گونه ای طراحی شده است تا ضمن القای آرامش، آسایش جسمی و حرکتی سالمند را نیز در نظر گرفته و دسترسی او به امکانات مختلف را آسان می کند. برای مثال: امکان پیاده روی و گردش روزانه در فضای سبز استاندارد، دسترسی آسان به سرویس بهداشتی، آسانسور، کمترین تعداد پله و … .
  • در بهترین مرکز پرستاری سالمند در شیراز، علاوه بر خدمات درمانی پزشکی، مشاوره های فردی و روان درمانی توسط روانشناسان متعهد انجام می شود. همچنین، انجام کارهای گروهی، تفریحی، هنری، ورزشی، فکری و … برای این منظور در نظر گرفته می شود؛ تا علاوه بر تقویت روحیه سالمند، از افسردگی، استرس و … پیشگیری شود.
  • بهترین مرکز پرستاری سالمند در شیراز، از برنامه غذایی سالمندان غافل نمی شود و با توجه به بروز بیماری های مختلف در این دوران، از رژیم های غذایی متناسب با شرایط جسمی سالمند که توسط کارشناسان تغذیه تعیین شده است، پیروی می کند.

10 تا از بهترین مرکز پرستاری سالمند در شیراز را بشناسید!

بیماری های شایع در دوران سالمندی

بیماری های شایع در سنین سالمندی، شامل کم شنوایی، آب مروارید و عیوب انکساری، درد پشت و گردن، آرتروز، بیماری مزمن انسدادی ریه، دیابت، افسردگی، زوال عقل یا آلزایمر می باشند. با بالا رفتن سن، افراد سالخورده احتمالا چندین بیماری را به طور همزمان تجربه می کنند. همچنین، با افزایش سن، سندرم های سالخوردگی نیز اتفاق می افتند که اغلب پیامد چند عامل زمینه ای هستند؛ مانند: ضعف، بی اختیاری ادرار، هذیان گویی و زخم بستر و … .

بیماری های شایع در دوران سالمندی

با توجه به این موارد، نگهداری از سالمندان کار ساده ای نیست و نیاز به دانش و تخصص دارد. از این رو، در بهترین مرکز پرستاری سالمند در شیراز تیمی از پزشکان، پرستاران و روانشناسان با تجربه و آموزش دیده که با روحیات و شرایط سالمندی آشنایی کامل دارند، تلاش می کنند، سالمندان را با هر شرایط جسمی و روحی، از مراقبت های تخصصی خود بهره مند سازند تا کیفیت زندگی آنان را در واپسین روزهای عمرشان بهبود بخشند.

اهمیت سالمندان در جامعه

پدربزرگ ها و مادربزرگ ها و به طور کلی سالمندان، نقش و جایگاه مهمی در زندگی ما دارند. برای مثال:

  • سالمندان به فرزندان شاغل خود در انجام کارهای خانه و حتی نگهداری از نوه های خود کمک می کنند.
  • سالمندان دانش خود را به مردم منتقل می کنند و مهارت های ارزشمند خود را با نسل جوان به اشتراک می گذارند.
  • سالمندان با تجارب و درک گسترده خود از موقعیت های مختلف، می توانند ایده ها و راه حل های مفیدی ارائه دهند.

اهمیت سالمندان در جامعه

برخی افراد فکر می کنند، سالمندان کمک کمی به جامعه می کنند و حتی نفعی برای جامعه ندارند. اما، در واقع، اگر سالمندان از کمک به جامعه دست بردارند، جامعه فرو می پاشد. اگر سالمندان را تشویق کنیم در فعالیت های اجتماعی به مشارکت خود ادامه دهند، از نظر فرهنگی و مالی منافع زیادی را نصیب جامعه خواهند کرد. حتی اگر مجبور هستید نگهداری از والدین سالمند خود را به بهترین مرکز پرستاری سالمند در شیراز بسپارید، هرگز ارتباط و تعامل خود را با آن ها قطع نکنید، تا دوران طلایی زندگیشان را همچنان با امید و در آرامش بگذرانند.

کلام آخر

در جهان امروز، با افزایش سن امید به زندگی، افراد زیادی دوران سالخوردگی را تجربه خواهند کرد، بنابراین، وجود مراکزی که بتوانند ضمن بهبود سطح کیفی زندگی فرد، او را در بحران های روحی ناشی از تنهایی و ناتوانی در انجام فعالیت های روزمره همراهی کنند، ضروری است. در واقع، وجود مراکز پرستاری از سالمندان، یکی از راهکارهای مؤثر، جهت مقابله با بحران های بهداشتی و اجتماعی است که این گروه آسیب پذیر را تهدید می کنند.

سایت جراحتو سعی بر آن داشته تا شما را با  بهترین مرکز پرستاری سالمند در شیراز آشنا کند؛ از شما سپاسگزاریم که تا پایان این مقاله ما را همراهی کردید. در صورت داشتن سؤال و تمایل به دریافت مشاوره می توانید با شماره تلفن های مذکور تماس حاصل فرمایید.

4.6/5 - (18 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا