پزشکان

لیست بهترین مرکز پرستاری سالمند در کرج【سال1403】❤️

در این مقاله قصد داریم شما را با بهترین مرکز پرستاری سالمند در کرج آشنا کنیم؛ قبل از آن بهتر است با سبک زندگی سالمندی و مسائل مربوط به آن بیشتر آشنا شوید. در جهان امروز، با افزایش رشد اقتصادی و اجتماعی، رشد جمعیت و نرخ باروری در حال کاهش است. از سوی دیگر، امید به زندگی افزایش یافته و افراد زیادی به دوره پیری می رسند. با کاهش توان جسمی و قدرت بدنی سالمندان، تعداد مراکز نگهداری از آن ها در حال افزایش است. جمعیت پیر یکی از گروه های آسیب پذیر است؛ بنابراین افزایش کیفیت زندگی و رضایت آن ها باید مورد توجه قرار گیرد تا با آرامش این مرحله حساس عمر خود را بگذرانند. مانند بسیاری از کشورها در ایران نیز با افزایش جمعیت سالمند مواجه هستیم؛ از این رو، موضوع پرستاری و مراقبت از سالمندان جهت تأمین سلامت جسمی و روانی آن ها اهمیت ویژه دارد.

سالمند کیست؟

سازمان بهداشت جهانی گذر از مرز سن 60 تا 65 سالگی را سالمندی یا سالخوردگی تعریف می کند. اما طبق تحقیقات انجام شده در ایران، صاحب نظران سن پیری در ایران را بالای 65 سال تعیین کرده اند. سالخوردگی مرحله پایانی در زندگی انسان است؛ با گذر زمان تغییرات طبیعی و غیرقابل توقف در ساختار بدنی و روحی انسان اتفاق می افتد؛ تغییراتی که غیرقابل برگشت یا جبران هستند و موجب کاهش قوای جسمی فرد می شوند.

البته کیفیت زندگی فرد، بیماری ها و استرس و … در سن زیستی و سن تقویمی فرد تفاوت ایجاد می کند. بسیاری از افراد هستند که در سن هفتاد سالگی همچنان توانائی و شادابی یک انسان 45 ساله را دارند و برعکس. این تفکر که دوران سالمندی آخرین مرحله حیات فرد است و بعد از آن مرگ اتفاق می افتد سبب می شود سالمند بی انگیزه شده و اهداف زندگی خود را دنبال نکند و در نتیجه به شدت آسیب پذیر شود.

سالمند کیست؟

پرستار سالمند کیست؟

افراد سالمند بیش از سایرین در معرض بیماری های مختلف قرار می گیرند و نیاز به مراقبت های ویژه دارند. در کشورهای پیشرفته به صورت کاملا علمی به پرستاری از سالمندان توجه و برای جنبه های مختلف آن برنامه ریزی شده است. از این رو، خدمات پرستاری هم در منزل و هم در مراکز نگهداری به این گروه ارائه می شود. در ایران نیز چنین مراکزی وجود دارند و پرستاری از سالمندان به عنوان یک رشته تخصصی درآمده است. یک پرستار باید در زمینه ی اقدامات مربوط به مراقبت های پزشکی و بهداشتی مهارت کافی را کسب کرده باشد و حفظ سلامت سالمند را اولویت اصلی خود قرار دهد.

سلامت روان در سالمندان به اندازه سلامت جسم آن ها اهمیت دارد. آغاز دوره ی سالمندی برای همه ی افراد یکسان نیست؛ برخی سالمندان با تنش های روانی و بحران های شدید روحی مواجه هستند. یک پرستار سالمند باید توانائی کنترل و برخورد مناسب با چنین شرایطی را داشته باشد. او باید بتواند با صبوری و آرامش با سالمند تحت نگهداری خود ارتباط برقرار کند. برای مثال سالمندان برخلاف ظاهرشان، مانند کودکان نیازمند توجه و مهربانی هستند. گاهی تنها نیاز دارند تا کسی به حرف های آن ها گوش دهد. همراهی و همدلی با آن ها می تواند علاوه بر افزایش کیفیت کار پرستار، حال خوب را برای سالمند تحت مراقبت به ارمغان آورد.

ترجیح اغلب سالمندان این است سال های پایانی عمر خود را در کنار فرزندان شان سپری کنند؛ رفتن به خانه سالمندان احساس کنار گذاشته شدن از سوی خانواده را در آن ها به وجود می آورد و حس افسردگی آن ها را شدت می بخشد. برخی از بهترین مرکز پرستاری سالمند در کرج، خدمات خود را در منزل ارائه می دهند. علاوه بر اختصاصی شدن مراقبت از سالمند، اعضای خانواده ی وی می توانند به صورت مستقیم بر روند کار پرستار نظارت داشته باشند. بودن در جمع خانواده شوق و امید به زندگی را در سالمند زنده می کند.

در مورد سالمندانی که از فرزندان خود دور هستند یا خانواده خود را از دست داده اند اوضاع کمی متفاوت است؛ علاوه بر عدم توانایی آن ها در انجام کارهای روزمره، حس تنهایی زمینه ساز ابتلا به مجموعه ی گسترده ای از اختلالات روانی و حتی آلزایمر است. حضور در جمع سالمندان دیگر، در کنار برخورداری از خدمات پزشکی و پرستاری در مراکز نگهداری از سالمندان، می تواند مانع بروز افسردگی در بین این عزیزان شود. داشتن هم صحبت و مشاوره های روانشناسی از جمله فاکتورهای در نظر گرفته شده توسط بهترین مرکز پرستاری سالمند در کرج است.

پرستار سالمند کیست؟

انتخاب بهترین مرکز پرستاری سالمند در کرج

وضعیت برخی از سالمندان به گونه ای است که نمی توان از آن ها در منزل نگهداری کرد؛ چرا که نیازمند توجه و اقدامات پزشکی هستند و مراقبت از آنان امکانات خاصی می طلبد. بنابراین، عاقلانه آن است نگهداری از ایشان را به مراکز تخصصی پرستاری از سالمندان سپرده و شرایطی را برای آن ها فراهم کرد تا سال های پایانی عمر خود را در آرامش بگذرانند. ما در ادامه فهرستی بی نظیر از بهترین مرکز پرستاری سالمند در کرج را به شما عزیزان ارائه می دهیم؛ پس تا انتها با ما همراه باشید. اگر علاقمند به دریافت لیستی از بهترین مرکز پرستاری سالمند در تهران نیز هستید، می توانید مقاله مرتبط با آن را در سایت جراحتو مطالعه کنید.

استانداردهای بهترین مرکز پرستاری سالمند در کرج

زندگی در دنیای پرتلاطم امروز، بشر را مجبور می کند علی رغم میل باطنی، عزیزان خود را به مراکز نگهداری از سالمندان بسپارد. گاها خانواده ها حتی نگهداری از فرزندان کوچک خود را به دلیل عدم حضور در خانه به واسطه شاغل بودن، به مراکز نگهداری از کودکان محول می کنند. در واقع، سالمندان و کودکان گروهی آسیب پذیرند که نیاز به مراقبت و توجه ویژه دارند.

حضور در خانه سالمندان به اندازه کافی حس دلتنگی را به فرد سالمند منتقل می کند، به خصوص در سالمندانی که همسر یا فرزند خود را از دست داده باشند یا به بیماری هایی دچار باشند که نیاز به مراقبت ها و تجهیزات ویژه ای داشته باشد. بنابراین، در انتخاب بهترین مرکز پرستاری سالمند در کرج ضروری است، استانداردهایی که توسط سازمان بهزیستی تعیین و تدوین می شود، کاملا رعایت شوند. این مراکز باید موقعیتی را فراهم آورند تا رابطه فرد سالخورده با اعضای خانواده اش همچنان برقرار بوده و تماس او با فرزندان و آشنایانش قطع نشود؛ به این ترتیب فرد خود را راحت تر با زندگی در خانه سالمند وفق داده و از آسیب های افسردگی،خطرات حس تنهایی و … در امان خواهد بود. برخی از این استانداردها شامل موارد زیر است:

 • رعایت رژیم های غذایی و سلامت
 •  وجود و ارائه خدمات توانبخشی مؤثر
 • حفظ احترام و تقویت عزت نفس سالمند
 • برخورداری از امکانات حفاظتی و امنیتی
 • بهره مندی از خدمات پرستاری حرفه ای
 • برخورداری از خدمات اورژانسی به موقع
 • حفظ ارتباط سالمند با فرزندان و خانواده اش
 • برگزاری برنامه های ورزشی و گردشگری
 • رعایت خدمات مراقبتی مطابق با دانش روز
 • محیط اجتماعی پویا و برقراری ارتباطات مؤثر
 • برخوردار بودن از خدمات و امکانات فیزیوتراپی
 • برخورداری از برنامه های فرهنگی و تفریحی
 • برخورداری از خدمات روانشناسی و مشاوره
 • برخورداری از خدمات پزشکی و حضور متخصصان
 • انجام تست های غربالگری به صورت دوره ای و منظم
 • برخورداری از تعداد پرسنل کافی متناسب با تعداد سالمندان
 • برخورداری از معماری متناسب با شرایط جسمی سالمند و فضای سبز زیبا
استانداردهای بهترین مرکز پرستاری سالمند در کرج

شایع ترین بیماری های دوران سالمندی

با وجود پیشرفت علم پزشکی، نمی توان مانع از اتفاق افتادن پیری شد؛ تنها می توان با شناخت ابعاد و مسائل مربوط به آن، سبک زندگی خود را تغییر داده و با آرامش خاطر این مرحله را آغاز کرد. سالمندی بیماری نیست؛ اما فرد سالمند در معرض مبتلا شدن به بیماری های مختلفی است که یا در گذشته به آن ها دچار شده یا به تازگی. در صورت داشتن سابقه ی بیماری، ممکن است افزایش سن باعث شدت یافتن آن شود. برخی از شایع ترین بیماری های دوران سالمندی عبارتند از:

 • آلزایمر
 • دیابت
 • بیماری های کبدی
 • بیماری های کلیوی
 • بیماری های خود ایمنی
 • بیماری های قلبی و عروقی
 • بیماری های تنفسی و ریوی
 • بیماری های دستگاه گوارشی
 • بیماری های استخوان ها و عضلات

بهترین مرکز پرستاری سالمند در کرج با بکارگیری بهترین متخصصین و پزشکان و رعایت استانداردهای لازم در کنار انجام تست های غربالگری و آزمایشات دوره ای امکان کنترل بیماری های سالمندان را فراهم می کند؛ حتی اگر خانواده ی فرد سالخورده امکان و زمان پرستاری از عزیزان خود را نداشته باشند، می توانند با اطمینان خاطر این وظیفه را به بهترین مرکز پرستاری سالمند در کرج بسپارند.

افسردگی در سالمندی

با افزایش سن و ورود به دوران بازنشستگی و کاهش حضور در اجتماع، سالمندان بیشتر در معرض بیماری های روحی و روانی قرار می گیرند. احساس تنهایی، اضطراب و رنج از دست دادن اطرافیان این گروه حساس را بیشتر در معرض خطر افسردگی قرار می دهد. از طرف دیگر، ناتوانی جسمی در انجام مستقل کارها خود دلیل دیگری برای این است که فرد سالمند برای ادامه زندگی بی انگیزه شود. همچنین، در این دوران، ابتلا به بیماری های جسمی ناشی از کهولت سن افزایش می یابد؛ مصرف داروهای متعدد و خاص مانند انواع آرام بخش ها، داروهای استروئیدی، استروژن ها و … خطر افسردگی در سالمندان را افزایش می دهد.

علائم افسردگی در سالمندی

طبق تحقیقات سازمان ملی بیماری های روانی امریکا، زنان بیشتر از مردان در معرض مبتلا شدن به افسردگی هستند. تغییرات هورمونی یکی از دلایل تأثیر جنسیت در بروز افسردگی در پیری است. گاهی علائم افسردگی در سالخوردگان پنهان است؛ برای جلوگیری از کاهش کیفیت زندگی آن ها ضروری است افسردگی به موقع تشخیص داده شود تا درمان گردد. برخی از علائم شایع آن عبارتند از:

 • دوری از جمع
 • بی قرار شدن
 • گریه کردن بی دلیل
 • فکر کردن به مرگ
 • فکر کردن به خودکشی
 • عدم تمرکز و حواس پرتی
 • کاهش یا افزایش اشتها
 • احساس ناامیدی و غم
 • ضعف و خستگی بی دلیل
 • سکوت کردن و عدم برقراری ارتباط کلامی
 • بی علاقه شدن به انجام فعالیت های گذشته
علائم افسردگی در سالمندی

کلام آخر

با شروع دوره ی سالمندی، تغییرات بدنی و روانی به وجود آمده در فرد، سبک زندگی او را با تغییرات غیرمنتظره ای همراه می کند. در این مرحله فرد بیش از گذشته آسیب پذیر خواهد بود. شناخت و کسب آگاهی کافی از دوران سالمندی باعث می شود با کنترل و مدیریت صحیح، از این مرحله گذر کرده و جهت مراقبت از عزیزان خود بهترین راهکار را انتخاب کنید. سایت جراحتو سعی بر آن داشته تا شما را با بهترین مرکز پرستاری سالمند در کرج آشنا کند؛ از شما سپاسگزاریم که تا پایان این مقاله ما را همراهی کردید. در صورت داشتن سؤال و تمایل به دریافت مشاوره می توانید با شماره تلفن های مذکور تماس حاصل فرمائید.

4.9/5 - (13 امتیاز)

زهرا نیک پور

من زهرا نیک پور هستم؛ دانشجوی رشته‌ی کامپیوتر در دانشگاه ولیعصر تهران که علاقه زیادی به تولید محتوای حوزه سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند توانسته باشم به شما در زمینه انواع جراحی زیبایی کمک کنم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا