جراحی درمانی

بهترین جراح فک و صورت در کرج【سال1403】❤️ + لیست 10 تایی

در این مقاله قصد داریم شما را با بهترین جراح فک و صورت در کرج آشنا کنیم؛ جراحی فک و صورت از تخصص های دندانپزشکی است؛ مانند هر جراحی دیگری، جراحی فک و صورت خطرات خاصی دارد. اما، در عین حال، به بسیاری از افراد کمک می کند تا دردهای خود را کاهش دهند، ناهنجاری های فک و صورت را برطرف کرده و عملکردهای از دست رفته در ناحیه دهان، فک و صورت خود را بازیابی کنند. بنابراین، مهم ترین نکته “انتخاب” بهترین جراح فک و صورت در کرج است، تا میزان عوارض و خطرات احتمالی این جراحی را به پایین ترین حد ممکن برساند و سلامت را برای شما به ارمغان بیاورد.

جراحی فک و صورت چیست؟

جراحی دهان و فک و صورت، یکی از تخصص های دندانپزشکی است و شامل اقدامات لازم برای اصلاح بیماری ها، آسیب ها و نقص های صورت، فک یا دهان می باشد. جراحی فک و صورت می تواند به طور دائمی درد، عملکرد و ظاهر فرد را بهبود بخشد. جراحان فک و صورت متخصصان با تجربه ای هستند، که مشکلات زیر را تشخیص و درمان می کنند:

 • مشکلات و بیماری های دندان ها
 • اختلالات و بیماری های سقف دهان یا کام
 • اختلالات و بیماری های استخوان ها و بافت های فک و پایین صورت یا ناحیه فک و صورت

برخی افراد، جراحی دهان و فک و صورت را به عنوان شکل پیشرفته ای از جراحی دندان می دانند؛ اما، این جراحی بسیار فراتر از دانش و مهارتی است که یک دندانپزشک می تواند داشته باشد. در واقع، جراحان دهان، فک و صورت، بعد از اتمام تحصیلات در دوره ی دکترای حرفه ای دندانپزشکی، مجددا به آموزش های دانشگاهی خود در مقطع تخصص جراحی دهان و فک و صورت ادامه می دهند. همچنین، برخی از این جراحان، برای انجام جراحی زیبایی صورت، درمان بیماری های مرتبط با سرطان، انجام جراحی میکروواسکولار سر یا گردن، یا اصلاح ناهنجاری های مادرزادی صورت و جمجمه در کودکان (مانند شکاف کام و لب) به صورت اختصاصی دوره های تکمیلی را می گذرانند.

جراحی فک و صورت چیست؟

جراحی فک و صورت، با توجه به نوع مشکل یا بیماری و همچنین، روش انتخابی جراحی جهت درمان، از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. برخی از جراحی ها را می توان در یک محیط سرپایی انجام داد و فرد می تواند بدون نیاز به بستری، همان روز به خانه برگردد. سایر روش ها و برنامه های درمانی شامل چندین عمل جراحی برای دستیابی به نتایج مطلوب است.

بهترین جراح فک و صورت در کرج، آموزش های لازم جهت بیهوشی را کسب کرده است و مجاز به ارائه ی بیهوشی کامل یا بی حسی موضعی برای جلوگیری از درد، حرکت و … در فرد بیمار، می باشد. بهترین جراح فک و صورت در کرج، به همراه تیم خود، در مورد این که آیا بیمار به بیهوشی نیاز دارد و اینکه چه نوع بیهوشی برای وی بهتر است با او صحبت خواهند کرد. در پایان عمل جراحی، بهترین جراح فک و صورت در کرج، ممکن است از بخیه برای بستن هر گونه زخم و برش جراحی، استفاده کند.

انتخاب بهترین جراح فک و صورت در کرج

جراحان دهان و فک و صورت، در تشخیص و درمان بیماری هایی که دهان، فک، صورت و گردن را تحت تأثیر قرار می دهند، تخصص دارند. این جراحان، اغلب به عنوان پل ارتباطی میان پزشکی و دندانپزشکی شناخته می شوند؛ در واقع، بهترین جراح فک و صورت در کرج صلاحیت علمی لازم در هر دو زمینه ی پزشکی و دندانپزشکی را کسب کرده است و می تواند بیماری ها و اختلالاتی را که نیازمند تسلط در هر دو زمینه ی پزشکی و دندانپزشکی است، درمان کند.

بهترین جراح فک و صورت در کرج، برای تشخیص و درمان طیف گسترده ای از بیماری ها، آسیب ها و نقایص در سر، گردن، صورت، فک و بافت های سخت و نرم ناحیه ی دهان و فک آموزش دیده است. بهترین جراح فک و صورت در کرج، همچنین برای انجام بیهوشی و ارائه ی مراقبت های پزشکی در محیط مطب، آموزش های لازم را کسب نموده و اقداماتی مانند کشیدن دندان عقل، رفع نامرتبی فک، برداشتن تومورها و کیست های فک و دهان و جراحی هایی مانند جراحی ایمپلنت دندان و … را انجام می دهند.

انتخاب بهترین جراح فک و صورت در کرج

اگر به جراحی فک و صورت نیاز دارید، معمولا اولین پزشکی که ابتدا به ایشان مراجعه کرده اید، مانند دندانپزشک عمومی، با توجه به نوع مشکل و اختلالی که در دهان، فک یا صورت وجود دارد، شما را به بهترین جراح فک و صورت در کرج معرفی کرده و ارجاع می دهد. بعد از تعیین وقت ملاقات، بهترین جراح فک و صورت در کرج، در اولین جلسه ی ویزیت، در مورد علائم، سابقه ی پزشکی، داروهای مورد مصرف فعلی و موارد دیگر سؤالاتی خواهد پرسید. سپس، به بررسی حفره دهان و نواحی اطراف آن می پردازد.

بهترین جراح فک و صورت در کرج، بعد از معاینه ی فیزیکی، در صورت نیاز، تست های تشخیصی مانند عکس برداری با اشعه ایکس دندان یا اسکن های سه بعدی را برای دریافت تصاویر دقیق از ساختار فک و صورت تجویز می کند. در نهایت، بیماری را تشخیص داده و روش های مناسب مانند جراحی درمانی یا درمان های دارویی و … را تعیین و تجویز خواهد کرد.

بهترین جراح فک و صورت در کرج، معمولا با سایر جراحان مانند جراحان ارتوپد، جراحان آنکولوژی و بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در کرج جهت ارائه ی درمان های پیچیده یا در مواردی که بیمار دچار ضربه های شدید در ناحیه سر و صورت است، همکاری و تعامل نزدیک دارند. ما در ادامه فهرستی از بهترین جراح فک و صورت در کرج را به شما عزیزان ارائه می دهیم؛ در صورت عدم سکونت در کرج می توانید مقاله بهترین جراح فک و صورت در تهران را نیز مطالعه کنید.

کاربردهای جراحی فک و صورت

بهترین جراح فک و صورت در کرج، خدمات گسترده ای را به بیماران ارائه می دهد؛ زیرا، جراحی دهان، فک و صورت طیف وسیعی از مشکلات و شرایط دندانی، مشکلات فک، صورت و … را شناسایی و درمان می کند. در ادامه به تشریح کاربردهای جراحی فک و صورت می پردازیم:

1- شناسایی و درمان مشکلات و شرایط دندانی

 • کاشت ایمپلنت های دندانی
 • درمان انواع بیماری های دهان
 • تشخیص دلایل دردهای مزمن دندان
 • برداشتن یا کشیدن دندان های نهفته
 • آماده سازی دهان برای ایمپلنت و پروتزهای دندانی مانند: دندان مصنوعی
کاربردهای جراحی فک و صورت

2- شناسایی و درمان مشکلات فک

 • شناسایی و درمان کیست ها و تومورهای فک
 • بازسازی فک برای اصلاح دندان نیش غیر طبیعی
 • شناسایی و درمان صدمات مربوط به تروما و ضربه به صورت، فک و دهان
 • پیوند استخوان، یا پیوند استخوان از ناحیه دیگری از بدن برای جایگزینی استخوانی که در فک فرد بیمار وجود ندارد
 • درمان اختلالات مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) که بر ناحیه ای که فک پایین به جمجمه متصل است، تأثیر می گذارد
کاربردهای جراحی فک و صورت

3- سایر کاربردهای جراحی فک و صورت

 • جراحی جهت ایجاد تناسب در صورت
 • شناسایی و درمان بیماری های غدد بزاقی
 • تشخیص و درمان دلایل دردهای مزمن صورت
 • اصلاح ناهنجاری های مادرزادی (در بدو تولد) مانند شکاف کام و لب
 • تشخیص و درمان کیست، تومور، سرطان و سایر ضایعات در سر و گردن
 • درمان تروما (آسیب) صورت، مانند شکستگی های صورت یا بافت آسیب دیده فک و صورت
 • مشکلات متعددی که مخاط دهان را تحت تأثیر قرار می دهد؛ مانند: زخم های دهان و عفونت ها

اقدامات بعد از جراحی فک و صورت

بهترین جراح فک و صورت در کرج، بعد از تشخیص نوع بیماری یا اختلال، در مورد نحوه ی انجام عمل جراحی، زمانی که می توانید به خانه بروید و چگونگی انجام اقدامات مراقبتی در طول بهبودی، دستورالعمل های لازم را به شما خواهد داد. او به شما تأکید خواهد کرد تا در صورت داشتن بیهوشی جهت برگشتن به خانه، فردی را در روز جراحی همراه خود داشته باشید.

پس از جراحی فک و صورت، بهترین جراح فک و صورت در کرج یا تیم مراقبت های بهداشتی او، شما را به اتاق ریکاوری منتقل می کنند، تا بتوانید در آرامش به هوش بیایید. با از بین رفتن اثر داروی بیهوشی، در ابتدا کمی ناراحتی و درد را احساس خواهید کرد. مدت زمان بهبودی پس از جراحی فک و صورت، بستگی به نوع عمل شما دارد. احتمالاً حداقل برای چند روز، کمی ناراحتی، حساسیت، تورم و خونریزی را تجربه خواهید کرد. از این رو، بهترین جراح فک و صورت در کرج، ممکن است داروهای ضد درد را برای تسکین دردهای شما و همچنین آنتی بیوتیک جهت پیشگیری از عفونت، تجویز کند.

در اولین هفته بعد از جراحی بهتر است به بهترین جراح فک و صورت در کرج مراجعه کنید تا با انجام معاینه، روند بهبود شما را ارزیابی کند. همچنین، اگر محل جراحی دارای بخیه باشد، در صورت جذبی بودن، جذب خواهند شد و در غیر این صورت، توسط بهترین جراح فک و صورت در کرج، برداشته می شوند. ممکن است مجبور شوید روزها یا هفته ها از مصرف برخی غذاها و انجام بعضی فعالیت ها اجتناب کنید.

اقدامات بعد از جراحی فک و صورت

بهترین جراح فک و صورت در کرج، دستورالعمل های خاصی را به شما ارائه می دهد، رعایت این موارد تأثیر بسیار مهمی بر نتیجه جراحی خواهند داشت؛ برخی از مهم ترین آن ها را با هم مرور می کنیم:

 • سر خود را بالاتر از سطح بدنتان قرار دهید.
 • برای کاهش التهاب، از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • برای پیشگیری از عوارض احتمالی، استراحت کنید.
 • از مصرف غذاهای ترد، جویدنی یا سفت خودداری کنید.
 • به منظور جلوگیری از هیدراته شدن بدن، از مصرف مایعات شیرین پرهیز کنید.
 • از مصرف دخانیات و مشروبات مانند تنباکو و الکل حداقل تا سه هفته خودداری کنید.
 • حداقل تا سه هفته بعد از جراحی از مصرف داروهای شیمیایی و ترکیب های گیاهی رقیق کننده خون پرهیز کنید.
 • به جای مسواک زدن، می توانید دندان های خود را با آب یا دهان شویه، بشویید تا باکتری های دهان را از بین ببرید.
 • برای چند روز ورزش نکنید و از انجام فعالیت های سنگین بدنی پرهیز کنید؛ زیرا، می تواند خونریزی و تورم را افزایش دهد.

ذکر این نکته ضروری است که جراحی دهان، فک و صورت نیز مانند هر جراحی دیگری ممکن است با عوارضی همراه باشد. از این رو، بعد از انجام جراحی، در صورت مشاهده هر گونه علائم عفونت یا سایر عوارض مانند تب یا لرز، تورم یا درد غیر طبیعی که به تدریج بدتر می شود؛ احساس طعم شوری (نمکی)، فلزی یا بد در دهان که از بین نمی رود؛ کبودی سفت و متورم، ترشحات چرکی یا خون زیاد، در کوتاه ترین زمان ممکن، به بهترین جراح فک و صورت در کرج مراجعه کنید تا وی اقدامات لازم را انجام دهد.

فراموش نکنید مراجعه به جراحان فاقد مهارت و دانش، ممکن است عوارض جبران ناپذیری مانند بی حسی دائمی یا تغییر در حس دهان یا سایر نواحی صورت، آسیب احتمالی به اعصاب حرکتی صورت، آسیب به دندان ها، لب، زبان یا بافت های فک و صورت و … را به دنبال داشته باشد. از این رو، در انتخاب بهترین جراح فک و صورت، دقت لازم را داشته باشید.

کلام آخر

جراحی فک و صورت شامل یک عمل جراحی جهت اصلاح بیماری، آسیب یا نقص در صورت، فک یا دهان است. بهترین جراح فک و صورت در کرج، دندانپزشکی است که آموزش های تخصصی را در رشته ی جراحی دهان و فک و صورت گذرانده و صلاحیت علمی و عملی لازم را کسب نموده است؛ از این رو، روش های مختلفی را برای کاهش درد، رفع ناهنجاری ها و بازگرداندن عملکرد در نواحی دهان، فک و صورت به کار می برد.

سایت جراحتو سعی بر آن داشته تا شما را با بهترین جراح فک و صورت در کرج آشنا کند؛ از شما سپاسگزاریم که تا پایان این مقاله ما را همراهی کردید. در صورت داشتن سؤال و تمایل به دریافت مشاوره می توانید با شماره تلفن های مذکور تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (22 امتیاز)

زهرا نیک پور

من زهرا نیک پور هستم؛ دانشجوی رشته‌ی کامپیوتر در دانشگاه ولیعصر تهران که علاقه زیادی به تولید محتوای حوزه سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند توانسته باشم به شما در زمینه انواع جراحی زیبایی کمک کنم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا