پزشکان

بهترین دکتر روماتولوژی در کرج【سال1403】❤️ + لیست 10تایی

در این مقاله قصد داریم شما را با بهترین دکتر روماتولوژی در کرج آشنا کنیم؛ اختلالات روماتیسمی از شایع ترین بیماری ها در جهان می باشند. افزایش روز افزون تعداد بیماران مبتلا به بیماری های مفصلی در ایران و به ویژه بیماری های روماتولوژیک، باعث به خطر افتادن کیفیت زندگی افراد (بزرگسالان و کودکان) شده است؛ از این رو، تشخیص، درمان و پیشگیری به موقع از بیماری های روماتولوژیک، به منظور جلوگیری از عوارض مزمن آن ها، ضرورت انتخاب و مراجعه به بهترین دکتر روماتولوژی در کرج را یادآوری می کند.

روماتولوژی چیست؟

روماتولوژی (Rheumatology)، زیر شاخه ای از طب داخلی است که با اختلالات مرتبط با مفاصل، تاندون ها، رباط ها، بافت های نرم و ماهیچه ها سروکار دارد. همچنین، این رشته ی پزشکی، از تخصص های فرعی پزشکی اطفال محسوب می شود؛ زیرا، بسیاری از این بیماری ها می توانند در اوایل دوران نوزادی ایجاد شوند.

روماتولوژی از کلمه “rheuma” گرفته شده است، که به معنای مربوط به مفاصل است. واژه ی یونانی “Rheumatism”، اولين بار در سال 1563، در زبان انگلیسی به عنوان معادلی برای تب روماتیسمی استفاده می شد؛ اما از سال 1859، واژه ی “روماتوئید” تعیین و از لغت “روماتیسم” متمایز شد. متخصص این رشته را روماتولوژیست می نامند. روماتولوژیست ها، تنها به تشخیص بیماری های روماتولوژیک اقدام می کنند و انجام جراحی درمانی از وظایف آن ها نیست.

یک روماتولوژیست بر درمان بیش از 150 نوع مختلف بیماری روماتیسمی، متمرکز است؛ از آن جایی که، این بیماری ها ساختار اسکلتی و عضلات فرد را درگیر می کنند، به عنوان بیماری های اسکلتی – عضلانی نیز شناخته می شوند. بیماری های روماتیسمی می توانند ناشی از ضربه، ناهنجاری ژنتیکی، وراثت، بیماری خود ایمنی یا بیماری های زمینه ای دیگری مانند سرطان باشند.

روماتولوژی چیست؟

از اولین رشته های فوق تخصصی بیماری های داخلی در ایران که در دهه ی پنجاه شمسی، راه اندازی شد، دوره فوق تخصصی روماتولوژی بزرگسالان بود. فرد بعد از گذراندن دوره های پزشکی عمومی، گذراندن دوره دستیاری پزشکی و دریافت فلوشیپ روماتولوژی، در نهایت با قبولی و کسب بورد تخصص روماتولوژی، می تواند به عنوان روماتولوژیست، فعالیت پزشکی خود را آغاز کند. رشته های فوق تخصصی روماتولوژی عبارتند از:

 • فوق تخصص دردهای مزمن
 • فوق تخصص بافت های نرم
 • فوق تخصص روماتولوژی کودکان
 • فوق تخصص بیماری های التهابی و خود ایمنی
 • فوق تخصص اختلالات متابولیک مؤثر بر استخوان
 • فوق تخصص بیماری های مفصلی غیر التهابی و حاد

انتخاب بهترین دکتر روماتولوژی در کرج

به دلیل پیچیدگی ها و اثرات مخرب بیماری های روماتیسمی بر سلامت و زندگی فرد، کسی که احتمال ابتلای او به یکی از بیماری های روماتیسمی وجود دارد، باید به طور جدی و در اولین فرصت به بهترین دکتر روماتولوژی در کرج مراجعه کند. بهترین دکتر روماتولوژی در کرج، با گذراندن دوره های آموزش دانشگاهی و رسمی، کسب سال ها تجربه، تخصص و مهارت لازم را برای تشخیص، درمان و مدیریت علائم و نشانه های مرتبط با بیماری های روماتیسمی دارد.

مراجعه به بهترین دکتر روماتولوژی در کرج، که از شایستگی و صلاحیت لازم برخوردار است، بازیابی سلامت فرد آسیب دیده را امکان پذیر کرده و از پیشرفت بیماری وی جلوگیری می کند. همان طور که می دانید، مراجعه به پزشکان فاقد دانش، تخصص و صلاحیت علمی لازم، می تواند علاوه بر تهدید سلامت و جان فرد بیمار، هزینه های سنگینی را بر وی تحمیل کند. زمان از دست رفته برای درمان، هرگز قابل جبران نیست. از این رو، ضروری است در صورت بروز اولین نشانه های ابتلا به بیماری های روماتولوژیک، با انتخاب و مراجعه به بهترین دکتر روماتولوژی در کرج فرصت طلایی بهبود را از دست ندهید.

انتخاب بهترین دکتر روماتولوژی در کرج

بهترین دکتر روماتولوژی در کرج، در اولین جلسه ی ویزیت، ضمن گرفتن شرح حال بیمار، اقدام به معاینه ی فیزیکی فرد مراجعه کننده کرده، وضعیت جسمی او را به طور کلی مورد بررسی قرار می دهد. این مرحله برای افرادی که علائمی مانند سفتی یا درد در بدن آن ها مشاهده می شود، دقیق تر و با زمان بیشتری انجام می شود. بهترین دکتر روماتولوژی در کرج، ناحیه آسیب دیده را از نظر دامنه ی حرکتی، میزان التهاب و … ارزیابی می کند.

در مرحله بعد، بهترین دکتر روماتولوژی در کرج، سابقه ی پزشکی و سابقه ی خانوادگی فرد را بررسی می کند. سپس، با تجویز تست های تشخیصی (مانند آزمایش خون، مایع مفصلی، ادرار و …) و انواع تصویربرداری های پزشکی (مانند سونوگرافی) در جهت تشخیص درست بیماری گام بر می دارد. در نهایت، بعد از تشخیص نوع بیماری، بهترین دکتر روماتولوژی در کرج، با ارائه ی مشاوره های لازم، روش درمانی خود را ارائه می کند. مطالعه مقالاتی با عنوان بهترین آزمایشگاه در کرج و بهترین مرکز تصویربرداری در کرج در خصوص انجام تست های تشخیصی و دستیابی به نتایج معتبر، مفید خواهد بود.

برخی از متخصصان روماتولوژی، اکثر بیماری های روماتیسمی را به عنوان یک بیماری خود ایمنی در نظر گرفته و درمان می کنند (مانند بیماری لوپوس)، به این معنی که ممکن است این بیماری ها، به طور کامل درمان نشوند؛ اما، می توان آن ها را مدیریت و کنترل کرد. بیمار مبتلا به این نوع بیماری ها باید به روماتولوژیست و یا بهترین دکتر روماتولوژی در کرج مراجعه کند، تا پیشرفت بیماری را کنترل کرده، از شعله ور شدن آن جلوگیری کند؛ همچنین، با کنترل علائم، مشخص کند: آیا برنامه درمانی فعلی هنوز کارساز و مفید است یا خیر.

ما در ادامه فهرستی از بهترین دکتر روماتولوژی در کرج را به شما عزیزان ارائه می دهیم؛ پس تا انتها با ما همراه باشید. لازم به یادآوری است، جهت آشنایی با برترین پزشکان در تهران، می توانید مقاله بهترین دکتر روماتولوژی در تهران را نیز مطالعه کنید.

10 تا از بهترین دکتر روماتولوژی در کرج را بشناسید!

علائم بیماری های روماتولوژیک

در اغلب موارد، از آن جایی که علائم بیماری های روماتولوژیک می تواند شبیه به علائم سایر بیماری ها باشد، بیمار ممکن است قبل از مراجعه به بهترین دکتر روماتولوژی در کرج، ابتدا به پزشک عمومی مراجعه کند. با این وجود، بهترین دکتر روماتولوژی در کرج با توجه به علائم و موارد زیر می تواند بیماری فرد را تشخیص دهد و مطابق با نوع بیماری روماتیسمی، بهترین برنامه درمانی را تنظیم و به کار گیرد:

 • بروز علائم و نشانه های کلاسیک بیماری روماتیسمی: این علائم شامل قرمزی و تورم در مفصل آسیب دیده، حساسیت در ناحیه آسیب دیده، درد حاد یا مزمن و مشکل در حرکت می باشد. گاهی اوقات ممکن است بیمار دچار خستگی، بی اشتهایی و تب نیز شود.
 • احساس درد ناتوان کننده: درد می تواند در درجات مختلفی رخ دهد. درد، در حالی که گاهی می تواند خفیف باشد، در سایر موارد می تواند آنقدر دردناک باشند که مانع از ادامه ی انجام فعالیت های منظم و روزمره فرد شود. گفته می شود که این نوع درد، کیفیت زندگی بیمار را به خطر می اندازد یا به طور قابل توجهی کیفیت آن را کاهش می دهد.
علائم بیماری های روماتولوژیک
 • محدود شدن حرکت: مفاصل، تاندون ها، ماهیچه ها، بافت ها و غضروف ها، تنها چند مورد از قسمت هایی در بدن انسان هستند که همگی برای حرکت با اهمیت و ضروری می باشند. بنابراین، برای فردی که مبتلا به بیماری روماتیسمی است راه رفتن، بالا رفتن از پله ها، خم شدن یا نشستن و ایستادن و … مشکل است. برخی افراد علاوه بر مشکلات حرکتی، برای مدتی سفتی و عدم انعطاف را نیز تجربه خواهند کرد.
 • ابتلای یکی از اعضای خانواده، به آرتریت: بهترین دکتر روماتولوژی در کرج، با بررسی سوابق پزشکی خانواده ی فرد مراجعه کننده، از وجود یکی از اعضای خانواده که به آرتریت مبتلا بوده و یا هست، مطلع و زمینه ی ارثی بیماری را مورد بررسی قرار می دهد؛ بسیاری از بیماری های روماتیسمی مانند آرتریت و لوپوس دارای اجزای ژنتیکی هستند.

شایع ترین بیماری های روماتولوژیک

بیماری های روماتولوژی طیف وسیعی از بیماری ها مانند: آرتروز التهابی زانوها، بهجت، بورسیت، اسکلرودرمی و … را در بر می گیرند. به دلیل این گستردگی و پیچیدگی، بهترین دکتر روماتولوژی در کرج همواره باید در طول دوره ی کاری خود، دوره های متعدد آموزشی را نیز بگذرانند تا ضمن آشنایی با انواع مختلف بیماری های این حوزه، با روش های درمانی روز دنیا آشنا شوند. برخی از شایع ترین انواع اختلالات روماتیسمی عبارتند از:

 • آرتریت: یکی از شایع ترین انواع اختلالات روماتیسمی است که شامل التهاب مفصل می شود. آرتریت پسوریاتیک (که همراه با بیماری پوستی به نام پسوریازیس اتفاق می افتد)، استئوآرتریت (که با تخریب استخوان ها و غضروف ها مشخص می شود) و آرتریت ایدیوپاتیک نوجوانان و جوانان (که در دوران نوجوانی ظاهر می شود) زیر مجموعه هایی از آرتریت هستند. آرتریت همچنین می تواند در اثر عفونت ایجاد شود که در این صورت به آن آرتریت عفونی می گویند.
شایع ترین بیماری های روماتولوژیک
 • نقرس: نقرس اغلب با آرتریت اشتباه گرفته می شود؛ زیرا، هر دو علائم مشابهی از جمله تورم و قرمزی دارند. با این حال، علت اصلی نقرس، تجمع رسوبات کریستالی ساخته شده از اسید اوریک در بین مفاصل است. این اختلال زمانی اتفاق می افتد که بدن دارای سطح بسیار بالایی از پورین است که می تواند ناشی از مصرف محصولات غنی از پروتئین مانند لوبیا و گوشت قرمز باشد.
 • فیبرومیالژیا: این بیماری تعریف گسترده ای دارد. اغلب به بیماری روماتیسمی همراه با خستگی مزمن و سفتی عضلانی اشاره دارد و انجام فعالیت های منظم از جمله بلند شدن از رختخواب را برای بیمار دشوار می کند.
 • لوپوس: دو نوع مختلف از بیماری لوپوس وجود دارد؛ شدیدترین آن لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE) است. در لوپوس، سیستم ایمنی بدن به بافت های همبند، مفاصل و تاندون ها حمله می کند. حداقل صد هزار نفر به این بیماری مبتلا هستند.

کلام آخر

همان طور که در این مقاله مطالعه کردید، بهترین دکتر روماتولوژی در کرج، پزشکی است که هم در تشخیص و درمان بیماری ها و  اختلالات اسکلتی – عضلانی و هم در درمان برخی بیماری های خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید تخصص دارد. تشخیص زمان مناسب برای مراجعه به بهترین دکتر روماتولوژی در کرج به ویژه اگر ندانید روماتولوژی چیست، و حوزه ی تشخیصی – درمانی دکتر روماتولوژی شامل چه بیماری هایی می شود، ممکن است دشوار باشد.

از این رو، سایت جراحتو سعی بر آن داشته تا شما را با بهترین دکتر روماتولوژی در کرج آشنا کند؛ از شما سپاسگزاریم که تا پایان این مقاله ما را همراهی کردید. در صورت داشتن سؤال و تمایل به دریافت مشاوره می توانید با شماره تلفن های مذکور تماس حاصل فرمایید.

4.3/5 - (21 امتیاز)

زهرا نیک پور

من زهرا نیک پور هستم؛ دانشجوی رشته‌ی کامپیوتر در دانشگاه ولیعصر تهران که علاقه زیادی به تولید محتوای حوزه سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند توانسته باشم به شما در زمینه انواع جراحی زیبایی کمک کنم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا