پزشکان

بهترین دکتر ریه در کرج【سال1403】❤️ + لیست 10تایی

در این مقاله قصد داریم شما را با بهترین دکتر ریه در کرج آشنا کنیم؛ قبل از آن بهتر است اطلاعاتی را درباره ی ریه در اختیارتان قرار دهیم تا با درک بهتری حالات غیرعادی و بیماری های آن را شناخته و جهت درمان به بهترین دکتر ریه در کرج مراجعه کنید. با گسترش شهرنشینی و صنعت، آلودگی و بیماری های تنفسی ناشی از آن رو به افزایش است؛ همچنین، امروزه بشر با چالشی به نام کرونا روبرو است که به طور خاص ریه ها را هدف قرار گرفته و با تمرکز بر تنفس، جان هزاران نفر را می گیرد. ادامه حیات انسان به تنفس وابسته است و اگر دچار اختلال شود، زندگی ما را با مخاطرات جدی مواجه می کند.

ریه و عملکرد آن

تنفس یا Respirometry، فرایندی است شامل دو عمل دم و بازدم؛ به عبارتی وارد کردن هوا به درون دستگاه تنفسی و خارج کردن آن. هدف از تنفس، فراهم کردن اکسیژن مورد نیاز بدن و دفع دی اکسید کربن (گاز حاصل از سوخت و ساز در بدن) است. سیستم تنفسی در بدن انسان، از اجزای مختلفی تشکیل شده است، که به ترتیب عبارتند از:

 1. بینی
 2. حنجره
 3. نای
 4. ریه ها

ریه ها یا Lung، با بافتی شبیه اسفنج و متشکل از کیسه های هوایی متعدد، از اعضای تصفیه کننده ی هوا در سیستم تنفسی هستند و حجم هوای حاصل از دم را در خود ذخیره می کنند. این عضو به شکل نیمه مخروطی است و در دو طرف قلب قرار گرفته است. به دلیل قرار گرفتن قلب در سمت چپ، ریه ی سمت چپ نسبت به ریه ی سمت راست کوچکتر است. قفسه ی سینه مانند محافظی برای ریه ها عمل می کند. جالب است بدانید، رنگ ریه کودکان صورتی است؛ در بزرگسالان به علت قرار گرفتن در معرض آلودگی ها، دود، گازهای مضر و … در طول عمر، به رنگ خاکستری می باشند.

هر گاه از طریق دم هوا را وارد بدن می کنیم، هوا ابتدا از راه بینی وارد حنجره و سپس، نای شده؛ آن گاه از طریق نایژه های چپ و راست، به داخل ریه ها هدایت می شود. در مرحله بعدی، نایژک ها وارد عمل می شوند؛ آن ها راه ارتباطی بین نایژه و کیسه های هوایی هستند. در کیسه های هوایی، گازهای حاصل از تنفس با گازهای منتقل شده از راه خون مبادله می شوند. به این معنی که، اکسیژن را از هوا جذب کرده و به گلبول های قرمز خون انتقال می دهند. سپس، دی اکسید کربنی که توسط خون به ریه منتقل شده است، می گیرند و از طریق عمل بازدم از بدن خارج و دفع می کنند.

ریه و عملکرد آن

انتخاب بهترین دکتر ریه در کرج

تنفس عملی غیر ارادی و غریزی است؛ شاید به همین علت است که نسبت به آن کم توجه هستیم؛ در حالی که حیات و عملکرد سایر اعضای بدن ما نیازمند اکسیژنی است که توسط دستگاه تنفسی تأمین می شود. اکثر افراد تنها زمانی به سلامت ریه های خود اهمیت می دهند که این اندام دچار مشکلات جدی شده باشد. غافل از این که این عضو مانند سایر اعضای بدن نیازمند مراقبت روزانه و توجه ویژه است؛ زیرا دائما در معرض آلودگی های محیطی و عوامل عفونی است.

بر اساس تأکید بهترین دکتر ریه در کرج، از مهم ترین عواملی که می تواند هشدار دهنده آغاز یک بیماری، در ریه های شما باشد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرفه های خونی
 • تنفس از راه دهان
 • تنگی نفس در یک یا هر دو ریه
 • درد در ناحیه قفسه سینه بیش از یک ماه
 • سرفه های شدید و طولانی بیش از یک ماه
 • خس خس سینه (صدای مداوم خشک و سوت مانند)
 • ترشح بیش از حد موکوس یا مخاط در ریه ها بیشتر از یک ماه

در صورت وجود هر یک از نشانه های بالا مراجعه به پزشکان متخصص مانند  بهترین دکتر ریه در کرج در اولویت قرار می گیرد. اما آیا می توان به هر پزشکی مراجعه کرد؟! یکی از مهم ترین دغدغه های امروز بشر، درمان بیماری های ریوی است؛ انتخاب پزشکی که بتواند با تشخیص درست و تجویز داروها و روش های درمانی مؤثر، سلامت را به این عضو حیاتی برگرداند، بسیار با اهمیت است. می توانید برای تعیین وقت ملاقات با بهترین دکتر ریه در کرج به مطب شخصی یا بهترین بیمارستان دولتی در کرج مراجعه کنید.

از این رو، ما در ادامه فهرستی از بهترین دکتر ریه در کرج را به شما عزیزان ارائه می دهیم؛ پس تا انتها با ما همراه باشید. پیشنهاد می دهیم مقاله بهترین دکتر ریه در تهران را نیز مطالعه کنید.

10 تا از بهترین دکتر ریه در کرج را بشناسید!

بیماری های ریه

آلودگی هوا از مشکلات جدی و مهمی است که جهان امروز، با آن مواجه است؛ اما علی رغم تلاش های بسیار، هنوز راه مؤثری برای کاهش آلاینده ها به خصوص در شهرهای صنعتی و پر جمعیت پیدا نشده است. آلودگی های محیطی تنها به آلاینده های صنعتی و دود ناشی از اتومبیل ها مربوط نمی شود؛ بلکه ذرات گرد و غبار معلق در هوا نیز از عوامل خطرآفرین برای سلامت دستگاه تنفسی هستند.

ریه ها به عنوان تصفیه کننده ی هوا در سیستم تنفسی، دائما در معرض آلودگی ها هستند. به علاوه، این روزها با شیوع ویروس کرونا، ریه ها به آسیب پذیرترین عضو در بدن تبدیل شده اند؛ از این رو، رعایت اقدامات مراقبتی جهت حفظ و تقویت سلامت ریه ها، اهمیت دارد. برخی از مهم ترین بیماری های ریوی که برای درمان آن ها می توانید به بهترین دکتر ریه در کرج مراجعه کنید، عبارتند از:

 • سل
 • آسم
 • آمفیزم
 • آنفولانزا
 • عفونت ریه
 • آمبولی ریه
 • سرطان ریه
بیماری های ریه
 • سیاه سرفه
 • تنگی نفس
 • برونشکتازی
 • برونشیت ریه
 • فشار خون ریوی
 • پنومونی یا سینه پهلو
 • سینه پهلو یا ذات الریه

اقدامات مراقبتی از ریه ها

 1.  بهترین دکتر ریه در کرج توصیه می کند، جهت تقویت عضلات شکم و افزایش گنجایش ریه ها، بخندید.
 2. رژیم غذایی سالم و مقوی داشته باشید. بهترین دکتر ریه در کرج تأکید دارد تغذیه خصوصا مصرف مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان، از عوامل مهم در پاکسازی و تقویت ریه ها در برابر بیماری های ریوی مانند کرونا است.
 3. نفس عمیق بکشید؛ تنفس عمیق ظرفیت ریه های شما را افزایش و در نهایت کامل خواهد کرد. علاوه بر آن، سبب پاکسازی ریه ها خواهد شد.
 4. بهترین دکتر ریه در کرج توصیه می کند، در هوای آلوده از رفتن در فضای باز به ویژه برای انجام فعالیت های ورزشی خودداری کنید. جهت انجام کارهای ضروری حتما از ماسک استفاده کنید.
 5. از نوشیدن مشروبات الکلی پرهیز کنید. بر اساس دستورالعمل های بهترین دکتر ریه در کرج، الکل با ضعیف کردن سیستم ایمنی، بدن را مستعد ابتلا به انواع بیماری های ریوی به ویژه انسداد مزمن ریوی خواهد کرد.
 6. ورزش کنید و فعالیت های منظم روزانه داشته باشید؛ طبق توصیه ی بهترین دکتر ریه در کرج برای نمونه داشتن حداقل بیست دقیقه پیاده روی سریع در روز می تواند عملکرد ریه ها را بهبود بخشیده و به افزایش ظرفیت آن ها کمک کند.
 7.  بهترین دکتر ریه در کرج توصیه می کند، آب کافی بنوشید؛ آب کافی بدن را در حالت هیدراته قرار می دهد؛ در این شرایط، ریه ها عملکرد بهتری خواهند داشت و با رقیق شدن مخاط موجود در آن ها، عمل تنفس بهتر انجام خواهد شد.
 8. گاهی سرفه کنید؛ بهترین دکتر ریه در کرج توضیح می دهد، سرفه های اختیاری، مخاط (موکوس) اضافی که در ریه ها تشکیل شده است را رها می کند، تا دفع شوند. این مخاط از راه مجاری تنفسی به خارج از بدن هدایت می شوند. این عمل به پاکسازی ریه ها کمک خواهد کرد.
 9. از مصرف دخانیات به ویژه سیگار و قلیان پرهیز کنید. بهترین دکتر ریه در کرج این اخطار را می دهد، دود حاصل از مصرف دخانیاتی مانند سیگار، با مسدود کردن راه تنفس، ریه ها را در معرض انواع بیماری های ریوی قرار خواهد داد و رفته رفته زمینه ساز ابتلا به سرطان ریه خواهد شد.
 10. بهترین دکتر ریه در کرج پیشنهاد می کند، تنفس خود را بشمارید؛ این کار به افزایش مدت زمان دم و بازدم شما کمک خواهد کرد. برای مثال اگر شش بار عمل دم را انجام می دهید، عمل بازدم را نیز به شش بار برسانید و هر بار به تعداد دم و بازدم خود اضافه کنید تا با افزایش زمان تنفس، ظرفیت ریه های خود را کامل کنید.
 11. تنفس شکمی یا دیافراگمی را به عنوان تمرین تنفس، در برنامه ی خود قرار دهید؛ یعنی، مانند یک نوزاد نفس بکشید. به این صورت که توسط بینی هوا را وارد شکم خود کنید و بعد از گذشت چند لحظه، به آرامی آن را از دهان خارج کنید. از نظر بهترین دکتر ریه در کرج، این عمل به افزایش ظرفیت و گنجایش ریه های شما کمک می کند.

کلام آخر

بدون وجود ریه ها، انسان قادر به ادامه ی حیات نیست؛ از این رو، رعایت اقدامات مراقبتی و توجه به سلامت آن ها، از مهم ترین مسائلی است که هر فرد باید به آن توجه داشته باشد؛ دستگاه تنفسی و ریه ها به عنوان مهم ترین اندام آن، در عین حال که زندگی بخش هستند، می توانند راه ورود اکثر آلودگی ها و بیماری ها به بدن باشند. امروزه بیماری های ریوی، یکی از شایع ترین بیماری ها در جهان هستند و اگر به موقع درمان نشوند، می توانند با اثرات غیرقابل جبران خود، مرگ را برای فرد مبتلا، به ارمغان بیاورند.

سایت جراحتو سعی بر آن داشته تا شما را با بهترین دکتر ریه در کرج آشنا کند؛ از شما سپاسگزاریم که تا پایان این مقاله ما را همراهی کردید. در صورت داشتن سؤال و تمایل به دریافت مشاوره می توانید با شماره تلفن های مذکور تماس حاصل فرمایید.

4.6/5 - (28 امتیاز)

زهرا نیک پور

من زهرا نیک پور هستم؛ دانشجوی رشته‌ی کامپیوتر در دانشگاه ولیعصر تهران که علاقه زیادی به تولید محتوای حوزه سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند توانسته باشم به شما در زمینه انواع جراحی زیبایی کمک کنم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا