سلامتی

0 تا 100 ویژگی های افراد درونگرا【سال1403】❤️

ما امروز قصد داریم شما را با 0 تا 100 ویژگی های افراد درونگرا آشنا کنیم. کسانی که دارای ویژگی درونگرایی هستند دوست دارند همواره به افکار و احساسات درونی خود بپردازند و بر آن‌ ها تکیه کنند و علاقه ای به دنبال کردن محرک‌ های بیرونی ندارند. درونگرایی ویژگی است که مقابل برونگرایی قرار دارد. این دو ویژگی، دو انتهای یک نمودار هستند و درونگرایی مطلق در یک انتهای این طیف قرار می ‌گیرد. ما در این مقاله ویژگی های افراد درونگرا را در اختیار شما قرار داده ایم، پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

درونگرایی چیست؟

یکی از مهم ‌ترین ویژگی‌ های شخصیتی که در تئوری‌ های شخصیت ‌شناسی متعددی از آن صحبت شده است، درونگرایی می باشد. کسانی که دارای این ویژگی هستند دوست دارند همواره به افکار و احساسات درونی خود بپردازند و بر آن‌ ها تکیه کنند و علاقه ای به دنبال کردن محرک‌ های بیرونی ندارند. درونگرایی ویژگی است که مقابل برونگرایی قرار دارد. این دو ویژگی، دو انتهای یک نمودار هستند و درونگرایی مطلق در یک انتهای این طیف قرار می ‌گیرد. درونگرایی و برونگرایی از ویژگی های اصلی تست شخصیت شناسی MBTI می باشند. برای تشخیص این دو ویژگی نوعی تست وجود دارد که روانشناس آن را انجام می دهد. برای انجام این تست ها می توانید به بهترین دکتر روانشناس در تهران مراجعه کنید. هر فردی تا حدودی درونگرا و تا حدودی برونگرا می باشد. ولی تمامی افراد به یکی از این ویژگی ها تمایل دارند. افراد درونگرا ویژگی هایی دارند که ویژگی های آنان ساکت بودن، محتاط ‌تر بودن و درون‌ نگر‌تر می باشد.

درونگرایی چیست؟

ویژگی های افراد درونگرا

بودن در جمع‌ های شلوغ از آن‌ ها انرژی زیادی می ‌گیرد.

افرادی که درونگرا هستند زمانی که در یک جمع قرار می گیرند انرژی بسیاری از آن ها می رود. افراد درونگرا در جمع انرژی مصرف می کنند. و افراد برونگرا از جمع انرژی می ‌گیرند. افراد درونگرا دوستان بسیار کمی دارند و زمان خود را با دوستان بسیار نزدیک می گذرانند. ولی افراد برونگرا مکمن است با قصد ملاقات کردن افراد جدید به یک مهمانی بروند. افراد درونگرا ترجیح می دهند تنها با دوستان نزدیک خود وقت بگذرانند.

از تنهایی لذت می‌ برند.

افرادی که درونگرا هستند از تنهایی خود لذت می برند. افراد درونگرا اکثرا چند ساعت تنهایی و خلوت و خواندن کتاب مورد علاقه ، پیاده روی در طبیعت به تنهایی و یا با یک تا دو نفر همراه آرام، دیدن برنامه‌ تلویزیونی مورد علاقه‌ خود در خلوت را ترجیح می دهند. این فعالیت ‌ها برای افراد درونگرا لذت بخش می باشند. مواردی که ذکر شد دلیل بر این نیست که افراد درونگرا همواره تنها و افسرده هستند، آن ها از تنهایی خود لذت می برند. افراد درونگرا از بودن کنار دیگران لذت می ‌برند، ولی بعد از هر دورهمی نیاز به زمانی برای خود دارند.

دایره‌ دوستان کوچکی دارند.

افراد درونگرا دارای دوستان کمی می باشند. همواره افراد تفکر می کنند آدم های درونگرا هیچ علاقه ای به داشتن دوست ندارند ولی اینطور نیست. هیچ انسان درونگرایی از دیگر افراد بیزار نیم باشد. اغلب درونگرایان از جمع ‌های بزرگ و مهمانی‌ ها خوششان نمی آید و از جمع دوستان خود که جمع کوچکی است لذت می برند. افراد درونگرا بیش تر به سوی ارتباطات نزدیک و عمیق می روند و علاوه ای به ارتباطات سطحی و متعدد ندارند. یک فرد درونگرا ترجیح می دهد دارای دوستان کم با ارتباط عمیق باشد و دوست ندارد دوستان بسیاری داشته باشد و ارتباط وی با دوستان سطحی باشد. افراد درونگرا دوستان خود را با دقت بسیاری انتخاب می ‌کنند.

دیگران آن‌ ها را فردی آرام و ساکت توصیف می ‌کنند که شناختن آن‌ ها آسان نیست.

انسان ها افراد درونگرا را فردی آرام و ساکت می دانند. آن ها تفکر می کنند افراد درونگرا خجالتی می باشند ولی این گونه نمی باشد. آن ها فقط خجالتی به نظر می رسند ولی خجالتی نمی باشند. افراد درونگرا زمان خود را صرف چت کردن و کار های بیهوده نمی کنند و این افراد برای مکالمه‌ های خود ارزش قائل هستند و معمولاً در انتخاب کلمات وسواس به خرج می ‌دهند.

تحریک ‌های بسیار، آن ‌ها را گیج می‌ کند و تمرکزشان را به هم می ‌زند.

یک انسان درونگرا نمی ‌تواند در شرایط متفاوت قرار بگیرد و فعالیت‌ های مختلف و متعددی انجام دهد. افراد درونگرا با انجام فعالیت های متعدد سبب به هم ریختگی تمرکز می شوند. افرادی که برونگرا هستند می توانند چند کار متفاوت را انجام دهند و هیچ مشکلی برای آنان ایجاد نشود. افراد درونگرا ترجیح می‌ دهند در یک زمان بر یک موضوع تمرکز کنند و توانایی انجام چند فعالیت را ندارند. افراد درونگرا به راحتی تمرکز خود را از دست می دهند ولی افراد برونگرا این گونه نمی باشند.

خودشان را به خوبی می‌ شناسند.

افرادی که دارای ویژگی درونگرا یم باشند به خوبی خود را می شناسند زیرا وقت گذراندن در کنار خودشان را دوست دارند و از این کار لذت می برند. افراد درونگرا زمان بسیاری را صرف تجربه و امتحان کردن علایق خود می کنند و به همین دلیل خود را خیلی خوب می شناسند. اگر دارای این ویژگی هستید و به خوبی خود را می شناسید فردی درونگرا می باشید.

دوست دارند از راه مشاهده یاد بگیرند.

افراد برونگرا دوست دارند همه چیز را با امتحان کردن و انجام دادن یاد بگیرند ولی در مقابل افراد درونگرا این چنین نیستند و دوست دارند همه چیز را با مشاهده و دیدن یاد بگیرند. افراد درونگرا از آزمون و خطا و امتحان کردن مکی ترسند و دوست دارند بیش تر مشاهده کنند. افراد درونگرا سعی می کنند همه چیز را در خلوت خود امتحان کنند. اگر دارای چنین ویژگی هستید شما فردی درونگرا می باشید.

شیفته‌ شغل ‌ها و کارهایی هستند که مستقل هستند.

افرادی که دارای ویژگی درونگرا می باشند از فعالیت هایی که ارتباط زیادی با دیگران دارند و نیازمند برقراری ارتباط اجتماعی هستند، فرار می کنند. آن ها شغل هایی را که مستقل هستند و نیازی به معاشرت و برقراری ارتباط با دیگران ندارند را دوست دارند. اگر دارای این ویژگی هستید قطعا شما فردی درونگرا می باشید.

تفاوت خجالتی بودن و درونگرایی

معنی درونگرایی خجالتی بودن نمی باشد. فردی که خجالتی است زمانی که در جمعی قرار می گیرد حس ترس، اضطراب و ناراحتی دارد ولی افراد درونگرا این گونه نیستند، آن ها بودن در جمع های شلوغ و مهمانی ها را دوست ندارند و ترجیح می دهند با جمع دوستان خود که جمع کوچکی هستند وقت خود را بگذرانند. افراد درونگرا از بودن در جمع‌ های کوچک و داشتن مکالمه ‌های کوتاه لذت می ‌برند. افراد درونگرا دوست دارند قبل از صحبت کردن، فکر کنند. آن ها قبل از این که راجع به موضوعی صحبت کنند، از قبل در ذهن خود این موضوع را به طور کامل بررسی می کنند.

تفاوت خجالتی بودن و درونگرایی

درونگرایی در کودکان

درونگرایی مشکلی نمی باشد که بخواهیم به فرزند خود کمک کنیم و مشکل وی را برطرف کنیم. درونگرایی یک ویژگی شخصیتی می باشد که نیازی به درمان ندارد زیرا مشکل نمی باشد. افراد باید بدانند با فرزند درونگرا خود چگونه رفتار کنند. فرزند درونگرا شاید بسیار متفاوت ‌تر از باقی کودکان به نظر برسند اما مشکلی ندارند. پس آموزش ببینید که چگونه با فرزند درونگرا خود رفتار کنید. در این قسمت طرز برخورد با کودک درونگرا را در اختیار شما قرار داده ایم. برخی نکات را در رفتار با کودکان درونگرا باید رعایت کنیم. توجه کنید که کارهای زیر را نباید با آن‌ ها انجام دهید:

آن‌ ها را از عمد خجالت‌ زده نکنید

برخی پدرها و مادرها و خانواده ها دارای روحیه‌ شوخ ‌طبعی می باشند و به همین دلیل با هر مسئله ای شوخی می کنند که این کار درست نیست. اگر کودک شما یک کودک درونگراست، نباید با شوخی و تمسخر سبب ناراحتی او در جمع شوید. کودکان درونگرا عموما شوخی ها را متوجه نمی شوند و از این شوخی ها ناراحت می شوند. پس سعی کنید با هر مسئله ای شوخی نکنید.

آن‌ ها را به صحبت کردن با دیگران مجبور نکنیم

همه پدر و مادر ها دوست دارند فرزندشان اجتماعی باشد و قصد دارند آن ها را اجتماعی تربیت کنند ولی این کار از هر طریقی ممکن نمی باشد. فرزندان خود را مجبور به ارتباط و صحبت با دیگران نکنید. کودکان درونگرا باید احساس راحتی کنند و بعد شروع به صحبت کردن بکنند. اگر فرزندان خود را به ارتباط با دیگران مجبور کنید آن ها ممکن است از این کار عقب نشینی کنند. پس اجازه دهید فرزندانتان را مجبور به ارتباط برقرار کردن نکنید.

آن‌ ها را در برابر دیگران در معرض توجه قرار ندهید

فرزندان خود را نباید در معرض توجه قرار دهید. کودکان درونگرا موافق مورد توجه قرار گرفتن نمی باشند. به هیچ عنوان فرزند خود را در مرکز توجه در برابر دیگران قرار ندهید. ممکن است این کار شما سبب استرس و اضطراب کودک شود. پس تمامی نکات ذکر شده را به خوبی رعایت کنید تا کودک شما دچار استرس و اضطراب نشود و بتواند با دیگران ارتباط برقرار کند.

از آن‌ ها نخواهید که در برابر دیگران اجرا کنند

اگر فرزند شما صدای بسیار زیبایی دارد و یا سازی می ‌نوازد و حتی اگر هنرهای دیگری دارد نباید از او بخواهید که در جمع و در برابر دیگران اجرا کند. کودکان درونگرا را مجبور به انجام کاری نکنید. باید اجازه دهید آن‌ ها احساس راحتی کنند و خودشان برای انجام کاری تصمیم بگیرند. اگر آن ‌ها را مجبور به انجام این کار کنید، احساس بسیار بدی پیدا خواهند کرد. پس سعی کنید بگذارید کودکان درونگرا خود برای خودشان تصمیم بگیرند و آن ها را مجبور به انجام کاری نکنید.

درونگرایی در کودکان

ویژگی ‌های مثبت درونگرایی

درونگراها کلمات را با دقت بالاتری انتخاب می ‌کنند: افراد درونگرا هنگام کار صحبت نمی کنند و یا بسیار کم صحبت می کنند ولی زمانی که تصمیم به صحبت می گیرند  بسیار دقیق صحبت می کنند و کلمات را با دقت بسیار بالایی انتخاب می کنند. حرف ‌هایی که افراد درونگرا می‌ زنند قبلاً چندین بار از فیلترهای مختلفی در سرشان عبور کرده است و به خوبی آن را در ذهن خود بررسی کرده اند.

تمرکز بالایی دارند: افرادی که دارای این ویژگی هستند به دلیل تمایلی که به دور ماندن از محرک ‌های مختلف دارند، محیطی را برای خود فراهم می ‌کنند که سبب افزایش تمرکز می شود. افراد درونگرا دارای تمرکز بسیار بالایی هستند.

معمولا آرام هستند: چنین افرادی بسیار آرام می باشند و شاید برای مثبت در نظر گرفتن این ویژگی نظرها متفاوت باشد. کار کردن با افرادی که سکوت می‌ کنند و در آرامش کارهای خود را انجام می ‌دهند و افراد درونگرا بسیار ساده‌ تر از کار کردن با افراد پر سر و صدا می باشد.

کلام آخر

یکی از مهم ‌ترین ویژگی‌ های شخصیتی که در تئوری‌ های شخصیت ‌شناسی متعددی از آن صحبت شده است، درونگرایی می باشد. کسانی که دارای این ویژگی هستند دوست دارند همواره به افکار و احساسات درونی خود بپردازند و بر آن‌ ها تکیه کنند و علاقه ای به دنبال کردن محرک‌ های بیرونی ندارند. درونگرایی ویژگی است که مقابل برونگرایی قرار دارد. این دو ویژگی، دو انتهای یک نمودار هستند و درونگرایی مطلق در یک انتهای این طیف قرار می ‌گیرد.

از شما عزیزان بسیار سپاس گزاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. سایت جراحتو همواره سعی داشته شما را با 0 تا 100 ویژگی های افراد درونگرا آشنا کند. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشند. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد می توانید به سایت مراجعه نمایید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

نفیسه باباخانی

سلام، من نفیسه هستم. 3 ساله که به کار محتوا نویسی مطالب پزشکی در سایت جراحتو مشغول هستم، امیدوارم بهره ی کافی را برده باشید، پذیرای پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در کامنت ها می باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 1 =

دکمه بازگشت به بالا