پزشکان

بهترین دکتر اورولوژی در کرج【سال1403】❤️ + لیست 10تایی

در این مقاله قصد داریم شما را با بهترین دکتر اورولوژی در کرج آشنا کنیم؛ اما قبل از آن بهتر است با اورولوژی و مفاهیم مرتبط با آن آشنا شوید؛ افزایش روز افزون مبتلایان به اختلالات اورولوژی و عدم مراجعه به موقع آن ها به بهترین دکتر اورولوژی در کرج، به ویژه در ایام کرونا، سبب شده است بیماری هایی که با یک روش درمانی ساده، قابل حل هستند، به مشکلات مزمن با درمان های پیچیده تبدیل شوند. از سوی دیگر، مشکلات ادراری و بیماری های اورولوژیک گاهی خبر از وجود بیماری پنهانی می دهند که فرد از آن بی خبر است مانند ام اس، دیابت و … . از این رو، لازم است تا با کسب آگاهی و اطلاعات کافی درباره ی بیماری های مرتبط با اورولوژی و مشاهده ی اولین نشانه های هشدار دهنده ابتلا به آن ها، بدون اتلاف وقت، به بهترین دکتر اورولوژی در کرج مراجعه کنید.

اورولوژی چیست؟

کلمه ی اورولوژی ریشه ی یونانی دارد که از ترکیب دو واژه ی oûron و logia به ترتیب با معنای “ادرار” و “مطالعه” گرفته شده است. همچنین، معادل فارسی اورولوژی، میزراه پزشکی است (میزراه نام دیگر مجرای ادراری).  جالب است بدانید یکی از اولین اورولوژیست های ایرانی، آقای دکتر سعید مالک ملقب به لقمان الملک بوده است؛ ایشان پدر اورولوژی ایران هستند و شاگردان زیادی را تربیت کرده اند. دکتر مالک، بعد از طی تحصیلات تکمیلی و دریافت گواهینامه ی تخصصی در زمینه ی اورولوژی (بیماری های میزراه)، از فرانسه، در سال 1912، به ایران بازگشت. وی اولین جراحی سنگ مثانه را در سال 1299، انجام داد. در آن زمان جراحی تخصصی مجاری ادراری زیرمجموعه ای از رشته ی جراحی عمومی بود؛ اما با تلاش پزشکان دکتر مالک و دکتر یحیی عدل سرانجام رشته ی اورولوژی به صورت یک رشته ی مستقل و تخصصی شناخته شد. در نهایت، در سال 1338، انجمن اورولوژی ایران به ریاست دکتر سعید مالک، تأسیس شد.

اورولوژی شاخه ای از پزشکی بالینی است و در خصوص شناسایی، جراحی و درمان انواع بیماری های مجاری ادراری زنان و مردان و اختلالات دستگاه تناسلی مردان بحث می کند. از آن جایی که مجاری ادراری و سیستم تولید مثل بر هم اثر گذار هستند، این رشته ی پزشکی علاوه بر مطالعه ی اختلالات اندام های دستگاه تناسلی مردان (بیضه ها، پروستات، کیسه منی، آلت تناسلی، اپیدیدیم و …)، کلیه ها، مثانه، مجرای دفع ادرار، غدد فوق کلیوی (آدرنال)، حالب ها (لوله ی انتقال دهنده ی ادرار از کلیه به مثانه) را نیز در بر می گیرد. هر چند اورولوژی در ردیف تخصص های جراحی جای گرفته است اما با رشته های پزشکی و تخصص های زیادی از قبیل: پزشکی داخلی، سرطان شناسی، پزشکی زنان، گوارش، اطفال و … در ارتباط است. از این رو، انجمن اورولوژی آمریکا هفت زیرمجموعه را برای این رشته تعیین کرده است که نشان دهنده ی وسعت این حوزه ی پزشکی است؛ این موارد عبارتند از: اورولوژی اطفال، اورولوژی زنان، انکولوژی ادراری تناسلی، عصب شناسی، پیوند کلیه، ناباروری مردان و سنگ های دستگاه ادراری (کالکیولی).

اورولوژی چیست؟

انتخاب بهترین دکتر اورولوژی در کرج

متخصص اورولوژی کسی است که بعد از پایان تحصیلات خود در رشته ی پزشکی عمومی، حداقل به مدت پنج سال دوره ی تخصصی اورولوژی را می گذراند. امروزه با پیشرفت علم پزشکی در همه حوزه ها از جمله اورولوژی، این رشته شامل مباحث گسترده ای می شود. بنابراین متخصص اورولوژی می تواند در صورت تمایل به ادامه ی تحصیل، دوره ی فوق تخصص خود را که معمولا بین یک تا سه سال طول می کشد در یکی از زیر شاخه های این رشته بگذراند. در نهایت، اورولوژیست یا دکتر اورولوژی بعد از اتمام تحصیلات مهارت های لازم جهت شناسایی و درمان بیماری های سیستم ادراری و دستگاه تناسلی را کسب کرده است.

بهترین دکتر اورولوژی در کرج، باید در موقعیت های متفاوت پزشکی و جراحی، مهارت لازم را داشته باشد؛ برای مثال درمان بی اختیاری ادراری، انواع سرطان های پروستات، کلیه و مثانه، ناتوانی جنسی، سنگ کلیه و مثانه، آسیب های مجاری ادراری، مشکلات کف لگن و … . در کنار همه این موارد، بهترین دکتر اورولوژی در کرج باید قادر به انجام جراحی پیوند کلیه و عمل وازکتومی باشد. از آن جایی که در مراجعین مبتلا به بیماری های اورولوژیک، سیستم ادراری و تناسلی درگیر می شود و اغلب نیازمند بستری در مراکز درمانی و انجام معاینات مکرر هستند، حفظ حریم شخصی بیمار هنگام معاینه و انجام اقدامات درمانی و پزشکی، از موضوعات با اهمیتی است که توسط بهترین دکتر اورولوژی در کرج رعایت می شود. ما در ادامه فهرستی از بهترین دکتر اورولوژی در کرج را به شما عزیزان ارائه می دهیم؛ پس تا انتها با ما همراه باشید. اگر تمایل دارید با بهترین دکتر اورولوژی در تهران آشنا شوید، خواندن مقاله ای با همین عنوان را به شما عزیزان پیشنهاد می دهیم.

10 تا از بهترین دکتر اورولوژی در کرج را بشناسید!

دکتر اورولوژی چه بیماری هایی را درمان می کند؟

بیماری ها و مشکلات اورولوژیک، گستره ی وسیعی را شامل می شوند؛ اما برخی از این بیماری ها میزان شیوع بالاتری را به خود اختصاص داده اند. به همین دلیل انجمن اورولوژی آمریکا (AUAF)، زیرمجموعه ای را برای شایع ترین بیماری های ارولوژیک در نظر گرفته است که شامل بزرگی پروستات یا هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH)، بی اختیاری ادراری، عفونت ادراری (UTI)، سنگ کلیه و مجاری ادراری می شود. بهترین دکتر اورولوژی در کرج در سه گروه مردان، زنان و کودکان خدمات تشخیصی و درمانی خود را ارائه می دهد:

 • درمان انواع بیماری های اورولوژیک در مردان

سنگ کلیه، ناباروری و ناتوانی جنسی، انواع بیماری های کلیوی، اختلال در نعوظ، خون در ادرار، بزرگی پروستات، التهاب پروستات، سندرم مثانه دردناک، انواع سرطان های پروستات، مثانه، غدد فوق کلیوی، بیضه ها و آلت تناسلی، درمان عفونت مجاری ادراری، واریکوسل، هیدروسل، مشکلات آلت تناسلی (کجی، طول و …)، بیماری های مقاربتی و …

 • درمان انواع بیماری های اورولوژیک در زنان

مثانه بیش فعال، عفونت مجاری ادراری، بی اختیاری ادراری، انواع سرطان های مثانه، کلیه ها و غدد آدرنال (فوق کلیوی)، سیستیت بینابینی (سندرم مثانه دردناک)، سنگ کلیه، تکرر ادرار، ریزش محتویات داخل مثانه به واژن (پرولاپس مثانه)، افتادگی مثانه و …

 • درمان انوع بیماری های اورولوژیک در کودکان

شب ادراری، بی اختیاری ادراری، اختلالات دفع ادرار، بیضه های نزول نیافته، بیضه های غیر متعادل، هایپوسپادیاس، پشت و رو شدن مثانه، اپیسپادیس و کلیه ی مشکلات و انسدادهای مربوط به آناتومی دستگاه ادراری و …  . در صورت علاقه می توانید مقاله بهترین دکتر اورولوژی اطفال در تهران را مطالعه کنید.

دکتر اورولوژی چه بیماری هایی را درمان می کند؟

روش های تشخیص بیماری های ارولوژیک

هنگام مراجعه به بهترین دکتر اورولوژی در کرج وی مجموعه ای از روش های تشخیصی را برای شناسایی علت یا عوامل بیماری به کار می گیرد. تشخیص صحیح اولین گام در راه درمان است؛ از این رو، بهترین دکتر اورولوژی در کرج علاوه بر به کارگیری دانش تخصصی خود، از ابزارها و تکنولوژی های پیشرفته نیز بهره می گیرد تا سلامت را با استفاده از تجویز داروهای لازم، توصیه های عملی-تمرینی و یا روش های جراحی به جسم بیماری که به وی مراجعه کرده است، برگرداند. برخی از مهم ترین و رایج ترین شیوه های تشخیصی بیماری های اورولوژیک عبارتند از:

 • آزمایش خون
 • بیوپسی از مثانه، کلیه ها یا پروستات
 • آزمایش مایع منی و تحلیل اسپرم در آقایان
 • معاینه فیزیکی دستگاه تناسلی، راست روده و …
 • استفاده از سیستومتری جهت اندازه گیری فشار مثانه هنگام پر شدن از ادرار
 • استفاده از سیستوگرافی یا تصویربرداری از مثانه با استفاده از امواج اشعه ی ایکس
 • استفاده از سیستوسکوپی جهت تشخیص مشکلات مثانه، مجاری ادراری و پروستات
 • آزمایش و آنالیز ادرار به روش های میکروسکوپیک و کشت جهت تشخیص باکتری و عفونت
 • استفاده از اوروفلومتری: آزمایش سرعت و حجم تخلیه مثانه جهت شناسایی مشکلاتی مانند ضعف عضله مثانه
 • معاینه قسمت های داخلی مجاری ادراری با استفاده از روش های تصویربرداری مانند: سونوگرافی، ام آر آی، سی تی اسکن و …
 • سنجش حجم باقی مانده پس از ادرار یا post-void residual urine test؛ حجم ادرار باقی مانده اگر از 180 میلی لیتر بیش تر باشد می تواند نشانه عفونت مجاری ادراری، بی اختیاری شدید ادراری یا نشانه ای از بزرگی پروستات (در آقایان) باشد

کلام آخر

یکی از شایع ترین بیماری هایی که امروزه تعداد بی شماری از افراد را درگیر کرده است، بیماری های مجاری ادراری و دستگاه تناسلی است. وجود هر علامتی که نشان دهنده ی یک مشکل و اختلال اورولوژی باشد، نیازمند توجه جدی و مشورت با بهترین دکتر اورولوژی در کرج است. عدم مراجعه به موقع به بهترین دکتر اورولوژی در کرج می تواند علاوه بر تحمیل هزینه های سنگین، سلامت فرد را تهدید کرده و زمینه ساز ابتلا او به بیماری هایی مانند سرطان شود. با توجه به اهمیت تشخیص و درمان بیماری های اورولوژی، سایت جراحتو سعی بر آن داشته تا شما را با بهترین دکتر اورولوژی در کرج آشنا کند؛ از شما سپاسگزاریم که تا پایان این مقاله ما را همراهی کردید. در صورت داشتن سؤال و تمایل به دریافت مشاوره می توانید با شماره تلفن های مذکور تماس حاصل فرمایید.

4.6/5 - (22 امتیاز)

زهرا نیک پور

من زهرا نیک پور هستم؛ دانشجوی رشته‌ی کامپیوتر در دانشگاه ولیعصر تهران که علاقه زیادی به تولید محتوای حوزه سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند توانسته باشم به شما در زمینه انواع جراحی زیبایی کمک کنم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا