پزشکان

بهترین دکتر طب سنتی در کرج【سال1403✅+ لیست 10تایی

در این مقاله قصد داریم شما را با بهترین دکتر طب سنتی در کرج  آشنا کنیم؛ اما قبل از آن بهتر است درباره ی طب سنتی، مفاهیم، اهمیت و کاربردهای آن اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم، تا با دید بازتری نسبت به انتخاب بهترین دکتر طب سنتی در کرج اقدام کنید. طب سنتی به عنوان دانش غیر علمی از گذشته تاکنون مورد توجه جوامع بشری بوده است؛ اهمیت آن در زندگی افراد سبب پیشرفت و تغییراتی در این شاخه از طب شده و امروزه انواع مختلفی از آن جهت درمان بیماران به کار می رود. این طب تنها مختص به یک مرز و بوم نیست، علاوه بر طب سنتی ایرانی، از دیگر نمونه های معروف آن می توان به طب سنتی چینی، یونانی، افریقایی و … اشاره کرد. ذکر این نکته ضروری است به کارگیری نادرست طب سنتی، می تواند صدمات جبران ناپذیری به سلامت فرد وارد کند.

طب سنتی چیست؟

برای شناختن طب سنتی، قبل از هر چیز لازم است با مفهوم آن آشنا شوید. برخلاف باور عمومی، طب سنتی تنها محدود به عطاری های کوچه و بازار نیست؛ بلکه، میراث با ارزشی از پزشکی کهن ایران می باشد. در واقع، طب سنتی دانشی نوظهور و بی اساس نبوده و قدمت آن به چند هزار سال پیش بر می گردد. طب سنتی ایران، ادامه پزشکی قدیم یونان است که بقراط معروف ترین پزشک آن دوره، که در اروپا به پدر علم طب و در ایران (دوران حکومت خلفای عباسی) به امام الاطبا به معنی پیشوای پزشکان معروف بود، نماینده ی آن است.

در طب سنتی ایران، هر بیمار شخصیت منحصر به فرد و خاص خود را دارد که باید جهت درمان و هنگام تجویز دارو به آن شخصیت توجه داشت. علاوه بر این، شدت بیماری، جنسیت، شغل، سن، طبیعت خاص فرد، منطقه محل زندگی (خشک یا معتدل یا …)، نوع خوراک و سبک زندگی و حتی امکانات مالی بیمار نیز در تجویز دارو و راه درمان وی مؤثر بوده است. جالب است بدانید در دوره ی قاجار نه تنها پزشکان، بلکه برخی از سلمانی ها نیز به کار طبابت مشغول بودند. عده ای از آن ها به صورت دوره گردی در شهرها و روستاها خدمات خود را ارائه می دادند و گروهی دیگر در مغازه ی خود علاوه بر کوتاه کردن مو کارهایی مانند: کشیدن دندان، حجامت، بادکش و … را انجام می دادند.

جدیدترین تعریفی که در بیانیه‌ ی طب سنتی سازمان جهانی بهداشت (WHO) برای طب سنتی بیان شده عبارت است از: “واژه ی طب سنتی به طور کلی همه ی انواع طب سنتی از قبیل: طب سنتی عربی، یونانی، چینی، آيروودای هند و حتی طب عمومی را در بر می گیرد. درمان‌ هایی که طب سنتی ارائه می دهد، به دو دسته دارو درمانی و روش های غیر دارویی تقسیم می شود. روش دارو درمانی مانند: استفاده از گياهان دارويی، اجزای حيوانی و … است؛ اما روش‌ های غير دارويی مثل طب سوزنی، ماساژ و … می باشد. در نهایت طب سنتی کلیه اقداماتی است که به صورت دارویی و غیر دارویی در جهت حفظ سلامتی و پیشگیری از بیماری ها و همچنین، تشخیص و درمان بیماری ها، به کار می رود. این طب در صورتی که در سیستم پزشکی کشوری به طور رسمی پذیرفته نشده باشد به آن طب مکمل، طب غیرمتعارف، طب جایگزین و یا طب موازی نیز گفته می شود”.

طب سنتی چیست؟

انتخاب بهترین دکتر طب سنتی در کرج

برقراری تناسب بین سبک زندگی با وضعیت آب و هوایی، جنسیت، سن، مزاج و … از مزایای به کارگیری طب سنتی است. این طب با در نظر گرفتن انسان به عنوان جزئی از طبیعت، گردش زمین، ستاره ها و روزهای ماه را نیز بر سلامت و زندگی افراد مؤثر می داند. بنابراین، سعی دارد با استفاده از روش های طبیعی ارزان قیمت و کم عارضه، جهت حفظ سلامت و درمان انسان ها اقدام کند. اما درمان به روش طب سنتی اگر توسط فردی که در این رشته تخصص نداشته باشد، صورت گیرد تأثیرات منفی و خطرناکی بر سلامت فرد خواهد گذاشت. خصوصا که بسیاری از افراد سودجو به دلیل استقبال از طب سنتی، به این حوزه وارد شده و با ارائه دستورات درمانی غیراصولی و به کارگیری داروهای گیاهی بی کیفیت و … سلامت افراد را نشانه رفته و اعتبار این رشته از طب را زیر سؤال برده اند.

توجه داشته باشید در حال حاضر در کشور ما، تنها پزشکان اجازه ی ورود به درمان در زمینه ی طب سنتی را دارند؛ از این رو، بهترین دکتر طب سنتی در کرج باید دارای تخصص در طب سنتی بوده، تجربه و مهارت کافی را داشته باشد.  بهترین دکتر طب سنتی در کرج کسی است که ابتدا با مشاوره ای دقیق شرح حال مفصلی از بیمار دریافت کند، همچنین، کلیه ی مدارک پزشکی از جمله: عکس ها، آزمایش های تشخیصی و اقدامات بهداشتی – درمانی که فرد قبلا انجام داده است را مورد بررسی قرار دهد. بعد از تشخیص مشکل فرد، ضمن توضیح چگونگی اثربخشی روش درمان طب سنتی و علائم احتمالی ناشی از به کارگیری آن، روند درمان و مدت زمان بهبودی را برای بیمار شرح دهد تا بهترین نتیجه از درمان و به دنبال آن رضایت بیمار حاصل کنید

طب سنتی یا طب مدرن؟

امروزه یکی از دغدغه های اصلی افراد، مضرات، عوارض و آسیب های ناشی از مصرف داروهای شیمیایی در درمان بیماری هاست. از این رو، ترجیح برخی افراد این است که با استفاده از روش های درمانی طب سنتی مانند: داروهای گیاهی، حجامت، طب سوزنی و … نسبت به رفع و درمان بیماری خود اقدام کنند؛ در مقابل اما، پیشرفت علمی و نتایج مثبت استفاده از روش های پزشکی مدرن بر کسی پوشیده نیست. پزشکان با استفاده از داروها و تجهیزات پزشکی پیشرفته در درمان و کنترل بسیاری از بیماری ها موفق عمل کرده اند.

آنچه اهمیت دارد بهره گیری از فواید طب سنتی در کنار طب مدرن است؛ و این دو باید به صورت هماهنگ و در کنار هم به کار برده شوند. از آن جایی که در طب سنتی به کل بدن به عنوان یک مجموعه نگاه می شود، هنگام تشخیص و درمان بیماری، جنبه های اجتماعی، روانی و روحی فرد نیز مورد بررسی قرار می گیرد، اما در طب مدرن، پزشک فقط عضو بیمار را مورد معاینه و درمان قرار می دهد و از کلیت فرد غافل است؛ در حالی که سلامت و حال خوب یک انسان تنها به رفع و حذف یک بیماری در او وابسته نیست.

در حال حاضر، با تدریس رشته ی طب سنتی در دانشگاه ها، سالانه تعداد زیادی از افراد فارغ التحصیل در رشته های پزشکی و داروسازی، تخصص خود را در رشته ی طب سنتی نیز (زیر نظر وزارت بهداشت و معاونت طب سنتی) دریافت می کنند. هنگام مراجعه فرد مبتلا به بیماری قلبی یا دیابت و …، به بهترین دکتر طب سنتی در کرج، چون بیماری فرد با مصرف داروهای شیمیایی تحت کنترل است، هرگز مصرف داروهای وی را قطع نمی کند؛ بلکه، با استفاده از اصلاح سبک زندگی، اصلاح مزاج و تجویز داروهای طبیعی که با داروهای شیمیایی تداخل نداشته باشند، مراحل درمان خود را آغاز می کند. در بسیاری از موارد، بهترین دکتر طب سنتی در کرج، بیماران خود را به پزشکان طب مدرن معرفی کرده و با دریافت مشورت از آن ها درمان بیماران خود را با کمک داروهای شیمیایی در کنار داروهای گیاهی ادامه می دهد.

طب سنتی یا طب مدرن؟

انواع درمان در طب سنتی

درمان در طب سنتی به روش های مختلفی انجام می شود؛ در واقع، متخصص طب سنتی بعد از معاینه و تشخیص صحیح، جهت درمان، اثربخش ترین روش را به کار می برد. بهترین دکتر طب سنتی در کرج، گاهی ممکن است از چند روش به طور همزمان استفاده کند. در زیر برخی از رایج ترین روش های طب سنتی به صورت مختصر شرح داده شده است:

گیاه درمانی

گیاه درمانی روشی است که در آن بعد از تشخیص بیماری، به جای تجویز داروهای شیمیایی از داروهای گیاهی استفاده می‌ شود. توجه داشته باشید بین داروهای گیاهی و گیاهان دارویی تفاوت وجود دارد؛ گیاهان دارویی، بخش‌ هایی از گیاه پعد از خشک کردن و بدون هر نوع تغییری در آن را شامل می شود؛ اما، داروهای گیاهی نتیجه ی تبدیل برخی گیاهان، طی مراحلی در کارخانه ی داروسازی است. عطاری‌ ها تنها اجازه ی فروش گیاهان دارویی را دارند.

 ماساژ درمانی

ماساژ درمانی، روشی است تخصصی که در آن با استفاده از ماساژ و لمس بافت های عضلانی بیمار، ماده ی آندروفین که مانند یک مسکن عمل می کند، در بدن فرد آزاد می شود؛ در نتیجه، با افزایش جریان خون و افزایش اکسیژن رسانی در ناحیه آسیب دیده، آن را درمان می کند. ماساژ درمانی در درمان بسیاری از بیماری ها مانند: اختلالات گوارشی، کاهش اضطراب و تنش های روحی، اختلال در خواب، سردرد، درمان افسردگی و … کاربرد دارد. از انواع آن می توان به ماساژ سوئدی، ماساژ ژاپنی (شیاتسو)، ماساژ سنگ داغ، فشار درمانی، ماساژ ورزشی و … اشاره کرد.

حجامت

از رایج ترین روش های درمانی در طب سنتی ایران است؛ در حجامت به منظور پیشگیری یا درمان بیماری، از نواحی مشخص و تعیین شده ی بدن به روشی خاص اقدام به خون گیری می شود. به طور معمول در هر حجامت حدودا پنجاه تا هفتاد سی سی خون از فرد گرفته می شود؛ که این امر بستگی به سن، بیماری، جنسیت و … دارد. در حجامت نحوه صحیح خون گیری از مقدار خونی که خارج می شود با اهمیت تر است؛ به عبارتی اگر عملیات خون گیری به درستی انجام شود اما حجم خون خروجی کم باشد باز هم فرد می تواند از فواید آن بهره مند شود. از این رو، مراجعه به بهترین دکتر طب سنتی در کرج جهت انجام اصولی حجامت ضروری است. قبل از حجامت توجه داشته باشید که این روش برای برخی افراد ممنوع است:

 • افراد داری فشار خون بالا
 • زنان در دوره ی عادت ماهیانه
 • افرادی با تعداد پلاکت خون بالا
 • زنان باردار تا پایان ماه چهارم حاملگی
 • نوزادان از بدو تولد تا پایان چهار ماهگی

بادکش درمانی

در روش بادکش درمانی (حجامت خشک)، تعدادی فنجان یا لیوان معمولا از جنس شیشه‌ برای ایجاد مکش روی پوست بیمار استفاده می‌شود. این مکش با بهبود جریان خون، تنش عضلانی را کاهش داده و به ترمیم سلولی و شکل گیری عروق خونی تازه کمک می کند. بادکش درمانی به دو روش سنتی (خشک) و روش بادکش همراه با حجامت (تر) انجام می شود. تشخیص نوع بادکش به نظر بهترین دکتر طب سنتی در کرج بستگی دارد؛ وی با توجه به شرایط بیمار اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

آب درمانی

آب درمانی روشی است درمانی که در آن از آب استفاده می شود. علاوه بر آرامش روحی، موجب کاهش و رفع درهای عضلانی و مفصلی می شود. از سوی دیگر، موجب تقویت ماهیچه ها و عضلات فرد نیز خواهد شد. این روش معمولا برای بیماری های پوستی، عفونت های پوستی، دردهای مزمن مانند آرتروز، اسپاسم کمر و … استفاده می شود.

زالو درمانی

یکی دیگر از روش های رایج در طب سنتی ایران، زالو درمانی است که قدمتی چند هزار ساله دارد. در این روش با قرار دادن زالو ها روی پوست، زالو با دندان هایش اقدام به سوراخ کردن پوست کرده و همزمان سه ماده از خود ترشح می کند: بی حس کننده موضعی (کاهش دهنده ی درد)، رگ گشادگی یا وازودیلاتور (بهبود فرایند خون رسانی) و در نهایت هیرودین و کالین (جلوگیری کننده از لخته شدن خون). در هر جلسه زالو درمانی که معمولا بین 20 تا 45 دقیقه طول می کشد، حدودا هر زالو پانزده میلی لیتر خون می مکد. این روش برای افراد زیر هجده سال، زنان باردار و افراد کم خون توصیه نمی شود. بیماری هایی که از زالو برای درمان آن ها استفاده می شود عبارتند از:

 • آرتروز
 • فشار خون
 • درمان هموروئید
 • رگ های واریسی
 • رفع مشکلات پوستی
 • درمان مشکلات مفصلی
 • بیماری های قلبی و عروقی

کلام آخر

با وجود تمایل روز افزون به استفاده از طب سنتی، باید توجه داشت تشخیص بیماری، تعیین نوع مزاج، روش و مراحل درمان و … به سادگی قابل انجام نیست و نیازمند مراجعه به بهترین دکتر طب سنتی در کرج است؛ فردی که در این رشته دارای تحصیلات و تخصص دانشگاهی، تجربه و مهارت کافی باشد. سایت جراحتو سعی بر آن داشته تا فهرستی از بهترین دکتر طب سنتی در کرج را در اختیار شما عزیزان قرار دهد؛ از شما سپاسگزاریم که تا پایان این مقاله ما را همراهی کردید. در صورت داشتن سؤال و تمایل به دریافت مشاوره می توانید با شماره تلفن های مذکور تماس حاصل فرمائید.

4.3/5 - (36 امتیاز)

زهرا نیک پور

من زهرا نیک پور هستم؛ دانشجوی رشته‌ی کامپیوتر در دانشگاه ولیعصر تهران که علاقه زیادی به تولید محتوای حوزه سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند توانسته باشم به شما در زمینه انواع جراحی زیبایی کمک کنم.
دکمه بازگشت به بالا