سلامتی

تغذیه ماه اول بارداری برای زیبایی جنین⭐【آپدیت 1403】

رژیم غذایی مناسب و تغذیه ماه اول بارداری برای زیبایی جنین از جمله عواملی هستند که می تواند علاوه بر سلامت، به زیباتر شدن جنین هم کمک زیادی کنند. در این مقاله تلاش خواهیم کرد تا مواد غذایی و دیگر عوامل موثر در این موضوع را به صورت جامع مورد بررسی قرار دهیم. یکی از مسائل مهمی که برای همه خانم های باردار در کنار سلامتی و رشد جنین در هر ماه بارداری اهمیت دارد، زیبایی جنین است. در واقع پس از سلامت جسمانی و تغذیه، زیبایی از ویژگی های شاخصی بوده که مادران دوست دارند فرزند تازه متولد شده آنها داشته باشد.

عوامل مهم موثر بر زیبایی جنین

برای همه خانم هایی که دوران بارداری را سپری می کنند داشتن نوزادی صحیح، سالم و زیبا بسیار پراهمیت است که نقش بهترین دکتر زنان در تهران در این زمینه بسیار مهم است . گاهی این موضوع آنقدر برای مادران مهم می شود که حتی قبل از بارداری نیز ذهن آن ها را به خود مشغول می سازد. عوامل مختلفی وجود دارند که می توانند بر زیبایی جنین در دوران بارداری به خصوص ماه های اول اثرگذار باشند که در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

تغذیه: برخورداری از یک رژیم غذایی سالم و البته اصولی برای خانم های باردار نقش تعیین کننده ای در زیبایی ظاهری جنین خواهد داشت. اینکه دقیقا بدانید چه مواد غذایی را باید مصرف و از خوردن کدام یک باید پرهیز کنید علاوه بر سلامت و تکامل جنین به زیباتر شدن او هم کمک می کند. بایدها و نبایدها یک تغذیه درست را می توانید از پزشک زنان یا متخصصین تغذیه بپرسید.

ژنتیک: وراثت و ژنتیک یکی دیگر از عوامل موثر در زیبایی جنین محسوب می شود. جدای از زیبایی پدر و مادر، قرار گرفتن ژن ها در کنار یکدیگر و شکلی که به خود می گیرند اثر مستقیمی بر روی چهره نوزاد خواهد داشت.

تاثیرات محیطی: بدون شک قرار گرفتن مادر در یک محیط سالم و عاری از تنش، دور بودن از دود سیگار و قلیان و تغذیه و استراحت کافی می تواند بر روی زیبایی نوزاد تاثیر به سزایی داشته باشد. علاوه بر این عدم مصرف خودسرانه دارو عامل مهم دیگری بوده که مادران باردار باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند.

قرار گرفتن درست جفت رحم: جفت عضوی از بدن مادر بوده که از طریق بند ناف متصل و جنین از طریق آن تغذیه می کند. عدم قرارگیری صحیح جفت و نارسایی در خون رسانی، اکسیژن و مواد مغذی سبب رشد نوزاد به صورت نارس شده و در نتیجه زیبایی جنین را تحت تاثیر قرار می دهد.

عوامل مهم موثر بر زیبایی جنین

نقش تغذیه درکاهش تهوع در ماه اول بارداری

تهوع یک علامت شایع در بین خانم های باردار بوده که بیشتر در وعده صبحگاهی اتفاق می افتد و بسیار ناخوشایند است. این علامت در ماه های اول بارداری بیشتر خود را نشان می دهد و البته ضعف و شدت آن در همه افراد یکسان نیست و بعضا برخی از خانم ها این مشکل را فقط در اولین حاملگی تجربه می کنند.

تغذیه یکی از عوامل اثرگذار در کاهش یافتن تهوع صبحگاهی است. مصرف برخی خوراکی ها و حتی برخی ویتامین ها می تواند شما را در سپری کردن بهتر این مرحله از بارداری یاری کند. برخی از درمان های خانگی هم می تواند تا حدودی کمک کننده باشد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

مواد غذایی که کربوهیدرات زیادی دارند می توانند مفید باشند. می توانید تکه ای نان یا بیسکوییت را از شب قبل آماده کرده و 15 دقیقه قبل از بلند شدن از رختخواب آن را میل کنید تا معده آرام و حالت تهوع کمتر شود. حجم وعده های غذایی را کم و تعداد دفعات خوردن را بیشتر کنید. به عنوان مثال می توانید 6 وعده غذایی را در طول روز با حجم کم بخورید تا معده خالی نمانده و تهوع کمتر شود.

غذاهایی که هضم آسانی داشته و معده راحت تر می تواند آن ها را هضم کند در ماه های اول بیشتر مصرف کنید. سوپ و انواع آش می تواند گزینه مناسبی باشد. متخصصین تغذیه توصیه می کنند که در ماه اول بارداری مصرف غذاهای سرخ کرده و پرچرب را کاهش دهید تا حجم معده به صورت کامل پر نشود و تهوع کاهش یابد.

برای کمتر شدن تهوع حتما مصرف آن را بر از هر وعده غذایی انجام دهید. به دلیل تغییرات فیزیولوژیکی مصرف آب همراه با غذا تهوع را تشدید کرده و همین باعث کمتر خورده شدن غذا و عدم رعایت تغذیه سالم خواهد شد. بهتر است به صورن نشسته و در حالت آرام به صورت جرعه جرعه آب را بنوشید و در مصرف آب زیاده روی نداشته باشید.

نقش تغذیه درکاهش تهوع در ماه اول بارداری

مواد غذایی موثر بر زیبایی جنین

بسیاری از مواد غذایی سالم و مفید وجود دارند که می توانند در زیباتر شدن بیشتر جنین تاثیرگذار باشند. مادران باردار به خصوص در ماه های اول با مصرف این خوراکی ها می توانند اطمینان خاطر بیشتری داشته باشند که جنینی زیبا در بدو تولد خواهند داشت.

میوه ها و سبزیجات

میوه ها و سبزیجات به دلیل دارا بودن مواد معدنی مفید و فیبرها از مهم ترین خوراکی هایی هستند که متخصصین تغذیه مصرف روزانه آن را به مادران باردار توصیه می کنند. این مواد علاوه بر آنکه سلامت مادر و جنین را تامین می کنند بر روی زیبایی او هم تاثیر مستقیمی دارند. همچنین آنتی اکسیدانی که در برخی میوه ها و حتی سبزیجاتی مانند فلفل دلمه ای وجود دارد به کاهش آسیب های اکسیداتیو کمک زیادی می کند. سیب، گلابی، انگور، به و انار از جمله میوه های توصیه شده برای خانم های باردار است.

لبنیات

لبنیات دیگر موردی است که خوردن آن در دوران بارداری حائز اهمیت است. پروتئین و کلسیم موجود در انواع لبنیات از جمله شیر، ماست و حتی کشک هم به سلامت و هم به زیباتر شدن جنین کمک زیادی می کند. کسانی که به دلیل قند لاکتوز مصرف شیر برایشان دشوار بوده و دچار تهوع می شوند مصرف کشک و ماست یونانی توصیه می شود.

انواع آجیل و مغزیجات

مصرف انواع آجیل و مغزیجات به دلیل آنکه سرشار از پروتئین، فیبر، آنتی اکسیدان، امگا 3 و ویتامین های ضروری مورد نیاز بدن مادر و همچنین رشد جنین هستند مورد دیگری است که نباید از قلم بیفتد چرا که علاوه بر سالم بودن و تامین نیازهای بدن می توانند بر روی زیبایی جنین هم اثر بگذارند.

ماهی سالمون

اگر می خواهید نوزادی زیبا، باهوش و سالم داشته باشید خوردن ماهی به خصوص ماهی سالمون را در برنامه غذایی خود قرار دهید. اسیدهای چرب مفید امگا 3 و ویتامین D موجود در ماهی هم به رشد مغزی و سیستم ایمنی جنین و مادر و هم زیبایی او کمک می کند.

برای پرپشت شدن موهای جنین به خصوص اگر دختر است مصرف اسید فولیک را فراموش نکنید. مصرف منظم این مکمل و مقدار آن که البته باید با تجویز پزشک زنان صورت گیرد در زیبایی پوست و مو جنین اثرگذار است. این مکمل بیشتر در سبزیجاتی که برگ تیره دارند مانند اسفناج، انواع مرکبات مانند پرتقال، عدس و غلات وجود دارد.

نکته مهمی که باید در پایان این مطلب اشاره کنیم آن است که برای داشتن فرزندی سالم، شاداب و زیبا علاوه بر رعایت نکات تغذیه ای باید شیوه زندگی خود را هم اصلاح کرده و تغییرات اساسی در آن ایجاد کنیم. کشیدن سیگار و قلیان و مصرف الکل می تواند تاثیرات مخرب و گاها جبران ناپذیری را بر سلامت جنین داشته باشد. مصرف مواد کافئینی را در بارداری به خصوص ماه های اول به حداقل ممکن برسانید.

کاهش اضطراب و استرس، داشتن خواب کافی و منظم در طول شبانه روز در کنار تغذیه صحیح می تواند به شما و جنینی که در شکم دارید بسیار کمک کننده باشد. برای کاهش استرس که بیشتر به دلیل نوسانات هورمونی در بارداری ایجاد می شود می توانید از ورزش یوگا کمک بگیرید.

تحرک کافی موضوع دیگری است که مادران باردار باید به آن توجه ویژه داشته باشند. نرمش های مخصوص این دوران را می توانید به کمک مامای همراه انجام داده تا هم دوران بارداری آسان تری را تجربه کنید و هم جنین سالم تری داشته باشید.

غذاهایی که دارای مقدار زیادی نمک و فلفل هستند در این دوران باید کمتر مصرف شود. همچنین انواع ترشیجات به دلیل انقباضات رحمی که ممکن است ایجاد کند بهتر است مصرف نشود. به جای غذاهای شور، شیرین و ترش انواع مغزیجات از جمله بادام و میوه هایی مانند سیب و گلابی را در میان وعده های خود مصرف کنید.

به طور کلی تغذیه در ماه اول بارداری هم به سلامت مادر و هم جنین کمک زیادی کرده و می تواند به زیبایی جنین هم منجر شود.

مواد غذایی موثر بر زیبایی جنین

مکمل های ضروری برای زیبایی جنین

یکی از راه هایی که می توان به کمک آن کمبود ویتامین ها و مواد معدنی در بدن زنان باردار را تامین کرد مصرف مکمل ها می باشد. معمولا زنانی که تغذیه کاملی دارند بیشتر مواد مغذی را به طور طبیعی جذب می کنند اما در برخی مواقع کمبود برخی از این مواد ممکن است در بدن به وجود بیاید. این امر به خصوص در ماه اول بارداری بسیار مهم و حیاتی است. مهم ترین مکمل هایی که باید زنان باردار مصرف کنند به شرح زیر است.

  • آهن: جهت جلوگیری از کم خونی مادر و جنین
  • مولتی ویتامین: به دلیل دارا بودن انواع مواد مغذی و ویتامین های ضروری برای بدن
  • امگا 3: برای رشد بهتر مغز و چشم جنین
  • کلسیم و ویتامین D: برای رشد به موقع و کامل استخوان های جنین و حفظ سلامت پوست
  • ویتامین های گروه B به خصوص B6 و B12 جهت تقویت سیستم ایمنی و تولید گلبول های قرمز و رشد سلول های مغزی جنین
  • مواد معدنی همچون منیزیم، فولات و ید برای رشد عضلات، رشد سیستم عصبی و پیشگیری از نقص لوله عصبی جنین

نکته ای که در اینجا باید به آن اشاره شود این است که بررسی و تشخیص اینکه کدام یک از ویتامین ها، مواد معدنی یا مکمل ها مورد نیاز بدن مادر است باید توسط پزشک متخصص زنان و زایمان و یا متخصص تغذیه انجام گیرد. در بسیاری از مواقع مصرف خودسرانه یا بیش از اندازه دارو می تواند اثرات جبران ناپذیری را بر رشد و سلامت جنین داشته باشد. هر پزشک یا متخصص تغذیه با توجه به سن، وزن، کمبودهای بدن مادر و نیازهای شخصی می تواند برنامه ای مناسب را و اصولی را در اختیار مادران باردار قرار دهد تا هم سلامت جنین و هم زیبایی او در این دوران تضمین نماید. شما می توانید با مراجعه به بهترین دکتر زنان در تهران مکمل های مورد نیاز خود را تهیه کنید.

مکمل های ضروری برای زیبایی جنین

نکات مهم تغذیه ای در ماه های اول بارداری

 زمانی که بارداری اتفاق می افتد بدن دچار تغییرات هورمونی و فیژیولوژیکی خاصی می شود. این تغییرات به خصوص در ماه های اول بارداری کاملا مشهود بوده و بسیاری از خانم ها آن را به شکل های مختلف تجربه می کنند. به همین دلیل است که متخصصین حوزه سلامت بر روی تغذیه ماه های اول بارداری مادر تاکید بسیاری دارند و معتقدند نوع تغذیه و مواد غذایی که مادر استفاده می کند مستقیما بر روی سلامتی بدن خود و جنین اثرگذار است.

رعایت تعادل در تغذیه اولین نکته مهمی بوده که متخصصین زنان و تغذیه به مادران باردار توصیه می کنند. مصرف مواد غذایی سالم از یک طرف و تعادل در خوردن موضوع مهمی است که خانم ها باید در طی بارداری به خصوص در ماه های اول که بدن تغییرات جدیدی را تجربه می کند در نظر داشته باشند.

تغذیه سالم می تواند علاوه بر تضمین سلامتی مادر و جنین، بر روی هوش، وزن گیری و زیبایی جنین اثر مثبت داشته باشد. در ماه های اول حاملگی بارداری بسیار حساس و پرخطر بوده و نیاز است که مادر درک صحیحی از تغذیه سالم داشته باشد چرا که تمام اندام های جنین از یک سلول دو لایه ای که در ابتدا تشکیل شده منشعب و شروع به رشد می کنند. تغذیه درست علاوه بر بر موارد گفته شده از نقص لوله عصبی هم جلوگیری می کند.

برای داشتن یک رژیم منظم و درست در دوران بارداری بهترین کار مراجعه به پزشک زنان و زایمان و تشکیل پرونده پزشکی است. به محض آنکه تست بارداری مثبت شد مادر باردار می تواند با مراجعه به پزشک و حتی متخصصین تغذیه کاربلد با خیالی آسوده برنامه غذایی که هم برای خودش و هم جنین مفید فایده است را دریافت کرده و دوران بارداری خود را به سلامت به پایان برساند.

نکات مهم تغذیه ای در ماه های اول بارداری

کلام آخر

تغذیه ماه اول بارداری برای زیبایی جنین اهمیت زیادی دارد اما نکته ای که در اینجا باید به آن تاکید کنیم نسبی بودن مقوله زیبایی است و نمی توان به طور قطع بیان کرد که رعایت صد در صدی نکات بیان شده می تواند به زیبا شدن جنین منجر شود. به عبارت دیگر موارد بیان شده تا حدودی می توانند تاثیر مستقیم بر زیباتر شدن نوزاد شما داشته باشند. در واقع آنچه می تواند زیبا شدن جنین را تضمین کند سلامتی مادر در دوران بارداری و برخورداری از تغذیه صحیح، خواب و کافی و دوری از استرس و اضطراب است. داشتن لایف استایل سالم هم می تواند سلامتی جسم مادر و هم جنین را تضمین کند.

در این مقاله سعی شد تا به مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر روی زیبایی جنین اشاره شود. همچنین بایدها و نبایدها این دوران را به صورت مختصر برای شما بیان نمودیم. از اینکه ما را تا انتهای مطلب همراهی کردید صمیمانه سپاسگزاریم و امیدواریم که این مطالب برای شما که ابتدای دوران بارداری را طی می کنید مفید بوده باشد. لطفا نظرات خود را با ما در سایت جراحتو در میان بگذارید تا بتوانیم بهترین مطالب را برای شما آماده کنیم.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =

دکمه بازگشت به بالا