سلامتی

10 روش خانگی کاهش وزن【سال1403】⭐

ما در این مقاله 10 روش خانگی کاهش وزن را در اختیار شما عزیزان قرار داده‌ ایم. افرادی که قصد دارند وزن خود را کاهش دهند می ‌توانند در خانه این کار را انجام دهند. با انجام فعالیت بدنی و رعایت برخی نکات می ‌توانید وزن خود را کاهش دهید. چاقی دارای عوارض بسیاری است و ممکن است بیماری ‌هایی را به دنبال داشته باشد پس سعی کنید اگر دچار چاقی هستید وزن خود را کاهش دهید. ما در این مقاله 10 روش خانگی کاهش وزن را در اختیار شما قرار داده‌ ایم، پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

راه کاهش وزن چیست؟

افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند قطعاً قصد دارند سریع ‌ترین روش کاهش وزن را انجام دهند. آن دسته افرادی که به تدریج وزن خود را کاهش می ‌دهند در حفظ و عدم بازگشت وزن موفق ‌تر هستند. کاهش وزن سالم تنها داشتن رژیم یا برنامه غذایی نیست، کاهش وزن سالم نیاز به سبک زندگی سالم دارد. افرادی که قصد کاهش وزن دارند باید از یک الگوی تغذیه ‌ای سالم و همچنین فعالیت بدنی مرتب پیروی کنند. افراد اگر به وزن ایده آل خود دست یابند نباید به سبک زندگی قبل خود برگردند و باید تغذیه سالم و فعالیت بدنی را به طور مداوم انجام دهند تا وزن آن ها ثابت بماند. کاهش وزن کار ساده‌ ای نیست و افرادی که قصد کاهش وزن را دارند باید اراده داشته باشند، اگر اراده داشته باشید می ‌توانید به وزن ایده آل خود دست یابید.

راه کاهش وزن چیست؟

مراحل کاهش وزن

کاهش گلیکوژن: قندهای بسیاری در بدن افراد وجود دارند. شکل ذخیره شده گلوکز، گلیکوژن می ‌باشد که بدن آن را در عضلات و همچنین کبد ذخیره می ‌کند. بدن ما کربوهیدرات ‌هایی ‌که می خوریم را تبدیل به گلوکز می ‌کند و بعد از آن به شکل گلیکوژن در بدن ذخیره می ‌کند. گلیکوژن به عنوان سوخت اصلی در کارهایی مانند ورزش کردن، تمرینات شدید، فکر کردن و … به مصرف می‌ رسد. زمانی که بدن انسان دچار کمبود کالری شود هر چیزی که دریافت می‌ کند را در کبد ذخیره می ‌کند و درصد بسیار ناچیزی از این ذخایر را در ماهیچه ‌ها می ‌سوزاند.

از دست دادن چربی: در این مرحله کاهش وزن، سالم و اصولی می ‌باشد. افراد دوست دارند در این مرحله بمانند و به وزن دلخواه خود برسند. در این مرحله افراد قبل از خوردن غذا احساس گرسنگی می ‌کنند ولی این گرسنگی شدید نمی ‌باشد.

توقف کاهش وزن: در ابتدای رژیم، وزن افراد به دلایلی مانند از دست دادن چربی ‌ها و آب میان بافتی کاهش می ‌یابد ولی بعد از گذشت مدتی اگر افراد رژیم و ورزش را ادامه دهند کاهش وزن آن ها کند تر می ‌شود و متوقف می ‌شود که به این فرایند پلاتو یا توقف در کاهش وزن می ‌گویند. در این مرحله بدن افراد با کمبود کالری کار خود را پیش می ‌برد و در این شرایط سوخت و ساز خود را برای حفظ انرژی شما پایین می ‌آورد. در این مرحله افراد کم تر غذا می ‌خورند و بیش تر ورزش می ‌کنند. زمانی که از دست دادن چربی‌ ها متوقف می ‌شود طی تمرینات و ورزش کردن عملکرد خوبی از خود نشان نمی ‌دهید و بدن شما احساس می ‌کند که در حال از دست دادن حال خوب است. وقتی بدن به این شرایط می‌ رسد تا جایی که می‌ توانید هرچه سریع تر خود را به مرحله بعد برسانید.

بازیابی سوخت و ساز: در این مرحله برای خارج شدن از پلاتو باید به بدن خود کمک کنید تا سوخت و ساز را به حالت نرمال برگرداند.  زمانی که فرایند انرژی دادن به بدن خود را آغاز می ‌کنید بدن با گذشت زمان عملکرد طبیعی خود را دوباره شروع می‌ کند و به روال طبیعی خود بر می‌ گردد. زمانی که سوخت و ساز خود را بازیابی می ‌کنید بدن شما مجدد آبرسانی کرده و ذخایر گلیکوژن را پر می ‌کند که ممکن است دوباره چاق شوید.

۱۰ درمان خانگی برای کاهش وزن

نوشیدن آبلیمو با عسل: آبلیمو و عسل در هر خانه ‌ای وجود دارد. افراد می ‌توانند هر روز صبح یک لیوان آبلیمو درست کنند و دو قاشق چایخوری پر از عسل را به آن اضافه کنند و با آب مخلوط کنند و مصرف کنند. عسل دارای خواص دارویی است و همچنین لیمو سیستم گوارشی را سم زدایی می ‌کند. این مواد به بدن کمک می ‌کنند تا چربی‌ های اضافه از بین بروند.

چای دم کرده دارچین و عسل: دارچین یک ادویه است که در غذاها استفاده می ‌شود. دارچین سبب کاهش وزن می ‌شود. این ادویه دارای خواص داخلی است که میل به قند را کاهش می ‌دهد و همچنین سطح انسولین در خون را تنظیم می‌ کند سعی کنید یک لیوان آب بردارید دو عدد چوب دارچین و یک قاشق چایخوری عسل را به آن اضافه کنید، خوب مخلوط کنید و مخلوط را صاف کنید، سعی کنید هر روز با معده خالی آن را مصرف کنید.

سیر خام بجوید: جویدن دو یا چند حبه سیر در کاهش وزن و لاغری کمک بسیاری می ‌کند. سیر خواص ضدعفونی کننده دارد و با این که بو و طعم تندی دارد ممکن است افراد از آن استفاده نکنند.

پودر شنبلیله، دانه هل و زیره سیاه: دانه شنبلیله سرعت متابولیسم بدن را افزایش می ‌دهد که منجر به کاهش چربی‌ ها می‌ شود. دانه هل به کاهش وزن کمک بسیاری می ‌کند و دانه‌ های زیره سیاه به کاهش چربی دور شکم کمک می ‌کند. همه ادویه‌ های ذکر شده را با هم تفت دهید و آن ها را آسیاب کنید و به یک لیوان آب اضافه کنید و هر روز بنوشید.

مصرف قندهای مصنوعی را متوقف کنید: قندهای طبیعی در میوه‌ ها و سبزیجات یافت می‌ شوند. اگر قصد دارید وزن خود را کاهش دهید سعی کنید مصرف شیرینی، بستنی، نوشیدنی‌ های گازدار و … را کاهش دهید. به جای استفاده از شکر در غذاهای خود سعی کنید شیرینی طبیعی را در سبزیجات و میوه‌ها بگنجانید.

هیدراته ماندن: نوشیدن آب کافی در روز می‌ تواند یک درمان خانگی بسیار مفید برای کاهش وزن باشد. وزن خود را بر عدد 30 تقسیم کنید. مقدار حاصل با مقدار آب مورد نیاز شما مطابقت دارد.

8 ساعت بخوابید: خوابیدن یک مرحله ساده می ‌باشد، افراد باید سعی کنند به اندازه کافی استراحت کنند. خواب کافی و حفظ یک رژیم غذایی مناسب برای کاهش وزن بسیار ضروری است. خواب سبب تنظیم عملکردهای بدن می ‌شود و به هضم مناسب کمک می ‌کند و همچنین سبب حفظ سرعت متابولیک طبیعی بدن می ‌شود که برای دفع چربی اضافی از بدن افراد بسیار ضروری است.

غذا را کم تر و وعده‌ ها را بیش تر کنید: سعی کنید هر سه یا چهار ساعت یک وعده غذایی سبک بخورید. به جای مصرف 3 وعده غذایی سنگین، 6 وعده غذایی سبک مصرف کنید. این امر سبب کاهش وزن می ‌شود. تقسیم وعده‌ های غذایی برای جلوگیری از پرخوری بسیار مناسب می ‌باشد.

بعضی غذاهای نپخته برای شما مفید می ‌باشند: گوشت و مرغ بعد از پخته شدن باید مصرف شوند. برخی از سبزیجات در صورت مصرف خام فواید بیش تری دارند. کاهو، اسفناج، هویج، گوجه فرنگی، ذرت جزء سبزیجات بسیار رایج هستند که افراد می ‌توانند آن را نپخته مصرف کنند. سبزیجات خام دارای فیبر بسیاری هستند که سبب هضم مناسب می شوند و برای کاهش وزن بسیار مفید است.

غذا را به درستی بجوید: جویدن صحیح غذا سبب جلوگیری از پرخوری می ‌شود. افرادی که هنگام صرف غذا آن را به خوبی می‌جوند کالری کم تری نسبت به افرادی که بدون جویدن غذا را می ‌خورند دریافت می ‌کنند. جویدن غذا را به قطعات کوچک تقسیم می ‌کند و همراه با بزاق به هضم غذا کمک بسیاری می ‌کند. اگر غذا را به طور کامل نجوید معده زمان بیش تری را صرف هضم غذا می‌ کند و این امر سبب افزایش وزن می ‌شود.

۱۰ درمان خانگی برای کاهش وزن

نکاتی درباره کاهش وزن

  • سعی کنید از صبحانه پر از پروتئین استفاده کنید. از یک صبحانه که پر از پروتئین می ‌باشد استفاده کنید. بدن شما در طول روز احساس سیری می‌ کند و مصرف کالری شما در طول روز کاهش می ‌یابد.
  • سعی کنید از نوشیدنی‌ های شیرین استفاده نکنید زیرا نوشیدنی ‌های شیرین یکی از عوامل مهم در افزایش وزن شما می‌ باشد.
  • نیم ساعت قبل از مصرف غذا یک لیوان آب مصرف کنید. با نوشیدن یک لیوان آب در طی سه ماه می ‌توانید وزن خود را کاهش دهید.
  • از مواد غذایی مانند سبزیجات که تاثیر بسیاری در لاغری دارند بیش تر استفاده کنید.
  • با خوردن فیبر محلول، الیاف محلول می ‌تواند چربی‌ ها را در اطراف شکم کاهش دهد پس سعی کنید از فیبر استفاده کنید.
  • نوشیدن چای یا قهوه سبب کاهش وزن می‌ شود سعی کنید میزان چای و قهوه را بیش تر کنید. با نوشیدن چای و قهوه میزان متابولیسم شما افزایش می ‌یابد.
  • سعی کنید غذا را با سرعت کم تری میل کنید تا غذا بهتر هضم شود. اگر سریع غذا بخورید زمان سیری شما کاهش می‌ یابد.

عواملی که سبب اضافه وزن می ‌شوند

مهم ترین عامل اضافه وزن و چاقی در افراد سالم دریافت بیش از اندازه کالری می ‌باشد. برخی غذاها دارای کالری بسیاری هستند. غذاهای حاوی قندهای پنهان، فست فودها، غذاهای سرخ شده مانند سیب زمینی سرخ کرده، غذاهای گوشتی چرب و فرآوری شده، بسیاری از محصولات لبنی، آبمیوه‌ های شیرین، نوشابه‌ های گازدار و نوشیدنی ‌های الکلی، غذاهای فرآوری شده با کربوهیدرات بالا مانند نان و شیرینی دارای کالری بسیاری هستند. سعی کنید از این غذاها بسیار کم استفاده کنید. به جز غذاهایی که دارای کالری هستند عوامل دیگری ممکن است سبب افزایش وزن افراد شوند که از این عوامل می ‌توان به استرس زیاد، مصرف برخی داروها، عوامل محیطی، عدم خواب کافی، فاکتورهای ژنتیکی و ارثی و مشکلات هورمونی اشاره کرد.

عواملی که سبب اضافه وزن می ‌شوند

عوارض چاقی

فشار خون بالا: یکی از عوارض افزایش وزن و چاقی فشار خون بالا می ‌باشد. اگر وزن شما افزایش یابد بافت چربی نیز افزایش می یابد. این بافت برای زنده ماندن نیاز به اکسیژن و سایر مواد غذایی دارد که باید توسط خون تامین شود. هر چقدر نیاز به اکسیژن و مواد مغذی افزایش یابد، حجم خون و مقدار فشاری که روی سیستم گردش خون وارد می ‌شود نیز افزایش می ‌یابد و هر چقدر حرکت خون در سیستم گردش خون بیش تر شود فشار بیش تری بر دیواره سرخرگ ‌ها وارد می‌ شود.

دیابت: دیابت نوع 2 یکی دیگر از عوارض چاقی می ‌باشد. افزایش چربی سبب افزایش مقاومت بدن به اثر هورمون انسولین می ‌شود. این هورمون نمی ‌تواند با مقادیر نرمال قبلی وظیفه خود را انجام دهد. وظیفه هورمون انسولین کنترل قند خون است و اگر نتواند آن را کنترل کند قند خون بالا می ‌رود.

اختلال در چربی خون: رژیم‌ های غذایی که دارای چربی ‌های اشباع شده بسیاری مانند گوشت قرمز یا غذاهای سرخ شده هستند می‌ توانند سبب بالا رفتن کلسترول بد خون شوند. چاقی سبب کاهش سطح کلسترول خوب خون می ‌شود و همچنین سطح تری گلیسیرید را افزایش می ‌دهد.

سکته مغزی: چاقی سبب چربی در جدار سرخرگ ‌ها می‌ شود و ممکن است سرخرگ های مغزی را درگیر کند و باعث تنگ شدن عروق مغزی شود. اگر لخته خونی در این عروق ایجاد شوند ممکن است سبب انسداد جریان خون به منطقه ‌ای از مغز شوند که این امر می ‌تواند منجر به سکته مغزی شود.

کلام آخر

افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند قطعاً قصد دارند سریع ‌ترین روش کاهش وزن را انجام دهند. آن دسته افرادی که به تدریج وزن خود را کاهش می ‌دهند در حفظ و عدم بازگشت وزن موفق ‌تر هستند. کاهش وزن سالم تنها داشتن رژیم یا برنامه غذایی نیست، کاهش وزن سالم نیاز به سبک زندگی سالم دارد. افرادی که قصد کاهش وزن دارند باید از یک الگوی تغذیه ‌ای سالم و همچنین فعالیت بدنی مرتب پیروی کنند. در صورت جراحی می توانید به بهترین دکتر چاقی در تهران مراجعه کنید.

از شما عزیزان بسیار سپاس گزاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. سایت جراحتو همواره سعی داشته شما را با 10 روش خانگی کاهش وزن آشنا کند. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشند. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد به سایت مراجعه نمایید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

نفیسه باباخانی

سلام، من نفیسه هستم. 3 ساله که به کار محتوا نویسی مطالب پزشکی در سایت جراحتو مشغول هستم، امیدوارم بهره ی کافی را برده باشید، پذیرای پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در کامنت ها می باشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − چهارده =

دکمه بازگشت به بالا