سلامتی

درمان سریع گلو درد در خانه【سال 1403】⭐

ما امروز قصد داریم شما را با درمان سریع گلو درد در خانه آشنا کنیم. گلو درد برای افراد بسیار آزاردهنده و دردناک می باشد. هر فردی در طول زندگی خود گلو درد را تجربه کرده است. برخی روش های خانگی برای درمان گلو درد وجود دارد که بسیار موثر می باشند ولی در مواقعی که این بیماری شدید باشد باید به پزشک مراجعه کنید. دمنوش هایی برای تسکین درد گلو وجود دارد که بسیار مفید هستند. ما در این مقاله روش درمان سریع گلو درد را در اختیار شما قرار داده ایم، پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

گلو درد چیست؟

تمامی افراد در طول زندگی خود گلو درد را تجربه کرده اند. خارش و سوزش گلو آزار دهنده می باشند مخصوصا زمانی که  علائم سرماخوردگی یا بیماری‌ های جدی‌ همراه باشند. گلو درد ممکن است منجر به درد، احساس خراشیدگی، گرفتگی صدا و سوزش هنگام بلع شود. گلو درد حتی هنگام غذا خوردن و صحبت کردن نیز می تواند دردناک باشد. با درمان های خانگی می توانید به درمان گلو درد بپردازید ولی در مواقعی نیز باید به بهترین پزشک مراجعه نمایید. در دوران کرونا گلو درد به عنوان یکی از نشانه‌ های درگیری بدن با ویروس کوید 19 به شمار می رفت. مبتلایان کرونا علاوه ‌بر تب، سرفه و خستگی، گلو درد را نیز تجربه می ‌کنند.

گلو درد چیست؟

درمان خانگی گلو درد

افراد می توانند در خانه به درمان گلو درد بپردازند. برخی روش های خانگی برای درمان گلو درد وجود دارد که بسیار موثر می باشند ولی در مواقعی که این بیماری شدید باشد باید به پزشک مراجعه کنید. برخی از درمان های خانگی گلو درد عبارتند از:

درمان سریع گلو درد با حفظ آب بدن

آب برای بدن بسیار مفید است. هیدراته ماندن، نقش بسیار مهمی در درمان گلودرد دارد. اگر بدن دچار کمبود آب شود قادر به تولید بزاق و مخاط کافی نمی باشد. این کار سبب بدتر شدن تورم و التهاب می شود. در این دوران باید از چای گرم یا سوپ گرم استفاده کنید. از چای یا سوپ بسیار داغ استفاده نکنید ممکن است به دلیل داغ بودن گاو درد شما را بدتر کند. در دوران درد گلو سعی کنید از کافئین و الکل استفاده نکنید زیرا سبب خشک‌ شدن بیش تر گلو می ‌شود.

درمان خانگی گلو درد با عسل

با استفاده از چای گرم و عسل می توانید درد گلو را کاهش دهید. چای سبب حفظ آب بدن می ‌شود. استفاده از چای سبز بسیار مفید است زیرا به عنوان ضد باکتری، تسکین ‌دهنده‌ درد و منبعی غنی از آنتی ‌اکسیدان ‌ها عمل می ‌کند و سبب کاهش التهاب می شود.

مرطوب نگه داشتن مسیر تنفسی

باید سعی کنید مسیر تنفسی را مرطوب نگه دارید. تنفس در هوای مرطوب می ‌تواند سبب تسکین بافت متورم بینی و گلو شود.

درمان فوری گلو درد با دوش بخار

در صورت نداشتن دستگاه بخور، زیر دوش آب گرم نفس بکشید زیرا بخار موجود سبب کاهش تورم و تسکین درد گلو می شود. می توانید آب بسیار داغ درون ظرفی بریزید تا بخار ایجاد کند. یک حوله را روی سر خود بکشید و بخار را نفس بکشید. چند دقیقه نفس عمیق بکشید و سعی کنید این کار را انجام دهید.

بالا گرفتن سر

اگر گلو درد شما همراه با احتقان و گرفتگی است، سعی کنید یک یا دو بالش اضافی زیر سر خود قرار دهید. ارتفاع اضافی کمک ‌می‌کند احتقان راحت‌ تر برطرف شود و نیازی به خوابیدن با دهان باز نیست.

درمان فوری گلو درد در خانه با استراحت

استراحت کردن جزء سریع ترین روش ها نیست، ولی شاید بهترین وسیله برای مبارزه با عفونتی که سبب گلو درد شما شده، باشد. بیش تر درد گلو ناشی از ویروس‌ های سرماخوردگی می باشند و زمانی که سرما می خورید نمی توانید کار بسیاری انجام دهید و باید استراحت کنید.

درمان گلودرد خانگی با داروهای مجاز

این بیماری به دلیل ورود ویروس ‌ها به بدن ایجاد می ‌شود. ویروس‌ ها با آنتی بیوتیک ها از بین نمی روند زیرا این داروها مخصوص درمان باکتری ها می باشند.. اگر پزشک شما آنتی ‌بیوتیک تجویز کرد، کل دوره را به پایان برسانید. در صورت کاهش علائم نیز نباید مصرف داروها را قطع کنید. کامل نکردن دوره‌ درمانی آنتی ‌بیوتیک، ممکن است سبب مقاومت باکتری ‌ها شود.

درمان سریع گلو درد در خانه با غرغره آب نمک

غرغره با آب گرم، یکی از روش های درمان گلو درد می باشد. نمک آۤ را از بافت گلو بیرون می کشد و این امر سبب کاهش تورم می شود. غرغره کردن نمک ممکن است سبب کشتن میکروب ‌ها در گلو شود. سعی کنید در طول روز چندین بار آب نمک غرغر کنید این کار سبب  کاهش ورم گلو و مخاط سینه می شود و به بیرون راندن محرک ‌ها و باکتری‌ ها کمک می کند.

بهترین غرغره برای گلو و درمان زخم گلو در خانه

نصف قاشق غذاخوری نمک را در یک لیوان آب گرم بریزید و به خوبی آن را حل کنید. اگر نمی توانید مزه نمک را تحمل کنید می ‌توانید مقداری عسل به محلول اضافه کنید تا شیرین شود.

داروهای گیاهی معجزه برای گلودرد

در این قسمت برخی دمنوش ها و داروهای گیاهی را در اختیار شما قرار داده ایم که برای درمان گلو درد بسیار موثر می باشند. برخی از این دمنوش ها عبارتند از:

درمان گلودرد با چای

چای برای درد گلو بسیار موثر می باشد. چای دارای آنتی ‌اکسیدانی است که سبب تقویت ایمنی بدن و دفع عفونت می شود. برای تقویت بیش تر می توانید به چای یک قاشق عسل اضافه کنید. دمنوش نعناع، آویشن، چای مریم گلی جزء داروهایی هستند که سبب تسکین گلو درد می شوند.

درمان گلودرد با زرد چوبه

زردچوبه،  ضد التهاب می باشد و برای گلو درد بسیار مفید است. یک قاشق چایخوری زردچوبه را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید و می توانید به همراه آن ها لیمو و عسل نیز استفاده کنید که درمان و تسکین خوبی برای گلودرد می باشد.

درمان گلودرد با دارچین

دارچین از دیگر مواد غذایی سالم طبیعی با محتوای آنتی ‌اکسیدان‌ های بالا می باشد. رایحه شیرین دارچین سبب باز کردن سینوس ها می شود. اگر دارای گلودرد هستید، مصرف دارچین سبب کاهش تولید مخاط و تنفس راحت‌ تر می شود.

داروهای گیاهی معجزه برای گلودرد

درمان التهاب گلو و درمان گلودرد با نوشیدنی های مختلف

برای درمان گلو درد روش های مختلفی وجود دارد. با نوشیدنی های مختلف می توانید به کاهش درد گلو بپردازید. در این قسمت برخی از نوشیدنی های مختلف را در اختیار شما قرار داده ایم، برخی از این نوشیدنی ها عبارتند از:

نشاسته و عسل برای گلو درد و درمان التهاب گلو

یکی از نوشیدنی‌ها نشاسته می باشد که برای تسکین درد گلو بسیار موثر است. نشاسته یک نوشیدنی فوق‌ العاده برای گلو درد می باشد. نشاسته یکی از روش‌ های بسیار موثر برای درمان گلودرد می باشد. نشاسته می تواند حس زخم و خراش در گلو را از بین ببرد. اگر دارای بیماری قند خون هستید هنگام استفاده از این دارو با دکتر خود مشورت کنید. سعی کنید از نشاسته به طور داغ استفاده کنید.

درمان سریع گلو درد با شربت گلو درد

یکی از مایعات بسیار موثر در درمان گلو درد می توان به شربت گلو درد اشاره کرد. این شربت ها می توانند بسیار سریع گلو درد شما را کاهش دهند. به‌ عنوان مثال می ‌توانید از شربت گلودرد دیفن هیدرامین استفاده کنید که بسیار موثر می باشد. البته برخی از شربت‌ های گیاهی گلو درد نیز وجود دارند مانند شربت گلودرد آویشن که بسیار موثر می باشند. این شربت ‌ها برای کاهش درد گلو خوب هستند. بسیاری از شربت ها نیازی به تجویز نسخه ندارند و از داروخانه می توانید آن ها را تهیه کنید. اغلب این داروها خواب ‌آور هستند.

دمنوش برای گلو درد و گرفتگی صدا راهی برای درمان سریع گلو درد

دمنوش‌ ها نوعی نوشیدنی‌ های گرم می باشند که از طریق دم کردن برگ‌ ها یا ریشه ‌های گیاهان و استفاده از عصاره‌ آن ها یافت می شود که این دمنوش ها دارای فواید بسیاری می باشند. برخی از این دمنوش ها را در اختیار شما قرار داده ایم:

دمنوش گل گاوزبان: دمنوش گل گاو زبان یکی از بهترین دمنوش ها برای تسکین درد گلو می باشد. این گیاه برای کاهش اضطراب و استرس نیز بسیار مفید است.

عناب و شربت شیرین بیان: از دیگر داروهای گیاهی که تاثیر بسیاری در درمان گلو درد دارد دمنوش عناب و شربت شیرین بیان می باشد. این دو دمنوش را می ‌توانید همراه با گل گاوزبان نیز دم کنید و برای درد گلوی شما بسیار مفید است.

نوشیدنی گرم آویشن و عسل برای گلو درد

آویشن و عسل بهبود گلو درد بسیار مفید می باشند. این نوشیدنی گرم جزء دمنوش‌ های بسیار موثر در تسکین درد گلو می باشد. این دمنوش کمک بسیاری به درمان گرفتگی صدا می کند. درمان گلودردهای چرکی و عفونی  از دیگر فواید و کاربرد های آویشن می باشد. گلودردهای چرکی و عفونی با استفاده از دمنوش آویشن می ‌تواند بهبود پیدا کند و این عفونت‌ ها کاهش پیدا کنند.

داروهای گیاهی معجزه برای گلودرد

چه چیزی برای گلودرد امیکرون خوب است؟

در این قسمت برخی از دمنوش هایی که برای درمان امیکرون مناسب هستند را در اختیار شما قرار داده ایم. برخی از این دمنوش ها عبارتند از:

  • در مرحله اول افراد باید سعی کنند از سرفه کردن بپرهیزند زیرا سرفه های پی در پی سبب تحریک گلو می شود و این امر موجب افزایش سرفه می شود. برای از بین بردن این سرفه ها می توانید از داروهای ضد سرفه مانند دکسترومتورفان و یا برم‌هگزین که در کاهش سرفه و تحریک گلو موثر هستند، استفاده کنید.
  • اگر سرفه شما را اذیت می کند و می خواهید کم تر سرفه کنید گلو درد شما کاهش یابد سعی کنید از دمنوش آبلیمو، عسل، نارنج و زعفران استفاده کنید. این دمنوش ها سبب کاهش درد گلوی شما می شوند.
  • دارچین و زنجبیل تاثیر بسیاری در کاهش گلو درد دارند. سعی کنید به غذای خود فلفل سیاه، دارچین و زنجبیل اضافه کنید زیرا دارای طبع گرمی می باشند.
  • بابونه،‌ نعنا و آویشن، تاثیر بسیاری در درد گلو امیکرون دارند و می ‌توانند در زمان کوتاهی گلو درد ناشی از امیکرون را درمان نمایند.
  • حریره‌ بادام برای درمان و تسکین درد گلو بسیار موثر می باشد.

کلام آخر

خارش و سوزش گلو آزار دهنده می باشند مخصوصا زمانی که  علائم سرماخوردگی یا بیماری‌ های جدی‌ همراه باشند. گلو درد ممکن است منجر به درد، احساس خراشیدگی، گرفتگی صدا و سوزش هنگام بلع شود. گلو درد حتی هنگام غذا خوردن و صحبت کردن نیز می تواند دردناک باشد. با درمان های خانگی می توانید به درمان گلو درد بپردازید ولی در مواقعی نیز باید به بهترین پزشک مراجعه نمایید. دمنوش‌ ها نوعی نوشیدنی‌ های گرم می باشند که از طریق دم کردن برگ‌ ها یا ریشه ‌های گیاهان و استفاده از عصاره‌ آن ها یافت می شود که این دمنوش ها دارای فواید بسیاری می باشند.

از شما عزیزان بسیار سپاس گزاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. سایت جراحتو همواره سعی داشته شما را با درمان سریع گلو درد در خانه آشنا کند. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشند. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد به سایت مراجعه نمایید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

نفیسه باباخانی

سلام، من نفیسه هستم. 3 ساله که به کار محتوا نویسی مطالب پزشکی در سایت جراحتو مشغول هستم، امیدوارم بهره ی کافی را برده باشید، پذیرای پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در کامنت ها می باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + سیزده =

دکمه بازگشت به بالا