سلامتی

برای پریود شدن بهتر است چه بخوریم؟【سال 1403】❤️

ما امروز قصد داریم شما را با مطالبی درباره پریود شدن آشنا کنیم. برخی افراد دچار پریودهای نامنظم هستند و در دوره قاعدگی آنان تاخیر ایجاد می شود که همواره به این فکر می کنند که برای پریود شدن بهتر است چه بخوریم؟ ما در این مقاله مطالبی درباره این موضوع در اختیار شما قرار داده ایم، یکی از دلایل تاخیر در پریود شدن استرس و اضطراب مزمن می باشد. نباید دچار استرس شدید شوید زیرا ممکن است در دوره قاعدگی شما تاثیر بگذارد. تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید و مطالب را با دقت بخوانید.

چرا گاهی قاعدگی تاخیر دارد؟

چرخه طبیعی قاعدگی بانوان بین 21 تا 35 روز می باشد ولی مدت زمان این چرخه در افراد تفاوت دارد. برای مثال فردی ممکن است مدت زمان تکرار چرخه وی 26 روزه باشد و برای فرد دیگر ممکن است 32 روزه باشد. برخی افراد ممکن است دچار تاخیری در دوره قاعدگی شوند. به متوقف شدن و فقدان دوره قاعدگی آمنوره می گویند. دخترانی که تا سنین 15 سالگی پریود نشده اند و همچنین بانوانی که سه سیکل و یا بیش تر از دوره قاعدگی آنان تاخیر داشته است، دچار آمنوره هستند. البته تاخیر در پریود شدن بانوان دارای دلایل مختلفی است که در این قسمت برخی از دلایل آن را در اختیار شما قرار داده ایم. برخی از دلایل مختلف تاخیر پریودی شامل موارد زیر می شود:

 • یکی از دلایل تاخیر در پریود شدن استرس و اضطراب مزمن می باشد.
 • وزن پایین و یا چاقی مفرط از دیگر دلایل می باشد.
 • یائسگی و بارداری
 • اختلالات تیروئیدی
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • استفاده از روش‌ های پیشگیری از بارداری
 • ابتلا به بیماری‌ های مزمن مثل دیابت و بیماری سلیاک

افرادی که به طور حرفه ای ورزش می کنند باید سعی کنند برنامه تمرینی خود را سبک تنظیم کنند زیرا یکی از مهم ترین دلایل به تاخیر افتادن پریود افراد تمرینات سنگین و فشرده می باشد. تاخیر در پریود شدن در ورزشکاران حرفه ‌ای ورزش ‌های دوومیدانی، وزنه‌ برداری و سایر ورزش ‌ها مشاهده می ‌شود. ورزش سنگین سبب کاهش سطح استروژن بدن می شود و این امر سبب توقف سیکل قاعدگی می‌ شود.

چرا گاهی قاعدگی تاخیر دارد؟

چگونه می ‌توان به باز شدن قاعدگی کمک کرد؟

ویتامین C

ویتامین سی برای پریود شدن بسیار خوب می باشد. برخی از افراد معتقدند ویتامین C یا اسید آسکوربیک می تواند سبب پریود شدن افراد شود. ویتامین C می تواند سطح استروژن بدن را افزایش دهد و همچنین و سطح پروژستورن را که به ‌عنوان یک محرک برای شروع شدن پریود عمل می کند کاهش دهد. این فرایند سبب انقباض رحم و فروریختن دیواره آن و همچنین آغاز پریودی می ‌شود.  برای استفاده از این روش سعی کنید از مکمل‌ های ویتامین C استفاده کنید و همچنین مصرف میوه هایی که دارای ویتامین سی بسیاری هستند مانند مرکبات، تمشک، توت ‌فرنگی، توت سیاه، زغال ‌اخته، اسفناج، کلم بروکلی و گوجه بسیار خوب می باشد. اگر قصد مصرف مکمل های ویتامین سی را دارید باید بدانید چه مقدار باید استفاده کنید زیرا استفاده بیش از اندازه از این مکمل ها ممکن است برای شما خطراتی را به دنبال داشته باشد.

آناناس

آناناس تأثیر بسیاری در تغییر سطح استروژن و دیگر هورمون‌ ها دارد و برای پریود شدن بسیار مناسب می باشد. طبق مطالعه تحقیقاتی که در سال 2017 انجام شده است، بروملین التهاب در بدن را کاهش می ‌دهد و به همین دلیل می تواند یکی از عوامل به عقب افتادن پریود یعنی التهاب را حذف کند. البته نتایج محکم برای اثبات این امر وجود ندارد.

زردچوبه

زردچوبه از دیگر روش ها برای پریودی می باشد. زردچوبه از گیاهان قاعده آور در طب کهن می باشد. زردچوبه تاثیر بسیاری بر سطوح استروژن و پروژسترون بدن دارد. با روش های مختلفی می توانید از زردچوبه استفاده کنید. از رایج ترین روش ها می توان به اضافه کردن زردچوبه به چای، آب و شیر اشاره کرد. به این روش می توانید از زردچوبه برای پریود شدن استفاده کنید.

چغندر

چغندر دارای مواد معدنی بسیاری می باشد. مواد معدنی که در چغندر وجود دارد شامل کلسیم، آهن و اسید فولیک می باشد. ریز مغذی ‌های بسیاری در چغندر وجود دارد که سبب کاهش علائم آزاردهنده هنگام پریودی می شود و کمک بسیاری به سلامت بهبود قاعدگی می کند. موجود در چغندر به کاهش علائم آزاردهنده در زمان پریود و بهبود سلامت قاعدگی کمک می‌کنند. چغندر دارای آهن بسیاری است که آهن موجود در آن تاثیر بسیاری در افزایش گردش خون بافت رحم می گذارد. خوردن یک چغندر با اندازه متوسط یا مصرف مقداری آب چغندر می ‌تواند به زودتر پریود شدن کمک کند.

دانگ کویی

از دانگ کویی که نوعی گیاه دارویی است صدها سال می باشد که در طب چینی استفاده می شود. دانگ کویی سبب افزایش جریان خون در ناحیه لگن می شود و همچنین سبب انقباض عضلات رحم می شود و کمک بسیاری به پریود شدن می ‌کند.

کوهوش سیاه

کوهوش سیاه نوعی مکمل درمانی برای تنظیم چرخه قاعدگی می باشد. مواد موثری در این گیاه وجود دارد که سبب تقویت رحم و تحریک فروریختن دیواره آن می شود و همچنین سبب پریود شدن می شود. این مکمل درمانی با برخی از داروهای شیمیایی تداخل دارد. کوهوش سیاه برای کسانی که دارای فشار خون هستند و از داروهای فشارخون مصرف می ‌کنند و همچنین بیماران مبتلا به مشکلات قلبی و عروقی و کبدی که تحت درمان هستند خوب نمی باشد.


دانه ‌های گشنیز

دانه های گشنیز تاثیر بسیاری در منظم شدن پریود افراد دارد. برای استفاده از آن سعی کنید یک قاشق چایخوری دانه گشنیز را در 2 لیوان آب بجوشانید و اجازه دهید به خوبی دم بکشد. سپس دانه‌ های گشنیز را از صافی رد کنید و چای را میل کنید. این کار را چند روز قبل از پریود به ‌صورت روزانه انجام دهید تا تاثیر آن را مشاهده نمایید. ارزش غذایی گشنیز به افزایش گردش خون رحم کمک بسیاری می کند. دانه های گشنیز همچنین سبب انقباض رحم و شروع قاعدگی می ‌شود.

دارچین

دارچین گیاهی در طب سنتی است که دارای خاصیت بسیاری می باشد. این گیاه القا کننده پریود نیز می باشد. دارچین دارای طبع گرم می باشد و به همین دلیل سبب افزایش جریان خون در ناحیه لگنی می شود و همین امر سبب تنظیم چرخه قاعدگی می ‌شود. برای استفاده از این گیاه می توانید پودر دارچین را داخل شیر بریزید و میل کنید یا از چای دارچین استفاده کنید.

دانه‌ های رازیانه

مصرف چای با دانه ‌های رازیانه سبب ارتقای سلامت عمومی بدن می شود و همچنین به دلیل خاصیتی که این دانه ها دارند موجب تنظیم قاعدگی می شوند. برای تهیه این چای باید دو قاشق چایخوری دانه رازیانه را به یک لیوان آب اضافه کنید و اجازه دهید یک شب بماند. سپس مخلوط را صاف کرده و صبح به‌ صورت ناشتا مصرف کنید.

بهترین دمنوش برای زودتر پریود شدن

تحقیقاتی انجام شده و نشان داده شده که دمنوش زنجبیل جزء موثر ترین راه ها برای القای پریودی می باشد. با مصرف دمنوش زنجبیل می توانید به باز شدن قاعدگی، انقباض دیواره رحم کمک کنید. زنجبیل سبب انقباض دیواره رحم می شود و چرخه پریود را آغاز می کند. برای گرفتن نتایج مطلوب از زنجبیل آن را به صورت دمنوش استفاده کنید. برای تهیه دمنوش یا چای زنجبیل باید چندین برش از زنجبیل را در یک قوری آب جوش قرار دهید و اجازه دهید به خوبی دم بکشد.

از دیگر دمنوش ها برای القای پریودی دمنوش جعفری می باشد. سبزی جعفری دارای مقادیر بسیاری از ویتامین C و مواد مؤثره قوی آپیول می باشد که تاثیر بسیاری در انقباض دیواره رحم دارد. برای تهیه این دمنوش باید چند قاشق جعفری تازه را داخل قوری آب جوش بریزید و صبر کنید تا به خوبی دم بکشد و بعد آن را میل کنید. البته باید توجه داشته باشید که آپیول در مقادیر بالا اثر سمی دارد و برای بانوان باردار خطرناک است. در زمان بارداری، زمان شیردهی و اگر دچار بیماری ‌های کلیوی هستید از چای جعفری استفاده نکنید.

بهترین دمنوش برای زودتر پریود شدن

تکنیک‌ های آرام‌ سازی بدن و پریود شدن

داشتن استرس بسیار زیاد سبب تاخیر در پریودی افراد می شود. زمانی که افراد استرس دارند تولید هورمون ‌های کورتیزول و آدرنالین تولید استروژن و پروژسترون را مهار می ‌کند و این امر موجب ایجاد اختلال در چرخه قاعدگی می ‌شود. از مهم ترین روش های آرام سازی ذهن شامل موارد زیر می شود:

 • سعی کنید حجم کارهای روزانه را کاهش دهید و برنامه زمانی مناسبی برای انجام امور روزانه خود داشته باشید.
 • در طول روز ساعاتی را به اعضای خانواده و دوستان خود اختصاص دهید.
 • ورزش ‌های سبک و هوازی روزانه فراموش نشود.
 • پیاده ‌روی در طبیعت و تنفس هوای تازه جزء مهم ترین کارها می باشد.
 • استفاده از روش ‌های مراقبه و آرام ‌سازی ذهن بسیار خوب است.

دوش آب گرم

برای آرام سازی عضلات، رفع گرفتگی های عضلانی و همچنین آرام سازی ذهن می توانید از دوش آب گرم استفاده کنید که دارای تاثیر بسیاری می باشد. دوش آب گرم سبب بهبود گردش خون در بدن به خصوص در ناحیه لگنی می شود و همچنین سبب تقویت رحم و تنظیم عادت ماهانه می ‌شود. سعی کنید فضای حمام را با روغن ‌ها و رایحه طبیعی خوشبو کنید.

رابطه جنسی

رابطه جنسی سبب تسریع پریود می شود. زمانی که به ارگاسم می رسید در طی رابطه جنسی دهانه رحم شل می شود و این امر سبب پریود شدن می ‌شود. همچنین رابطه جنسی سبب کاهش استرس و تنظیم هورمون ‌‎های بدن می شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در برخی مواقع تاخیر در پریود شدن ممکن است نشانه مبتلا شدن به بیماری باشد. در برخی مواقع باید به پزشک مراجعه نمایید تا بررسی شوید. زمانی که علائم زیر را مشاهده نمودید سعی کنید هر چه سریع تر به بهترین دکتر زنان در تهران مراجعه کنید:

 • احتمال بروز حاملگی
 • تاخیر قاعدگی به مدت سه سیکل متوالی
 • اگر چرخه قاعدگی شما قبل از سن 45 سالگی توقف پیدا کرد و اگر پریودی شما بعد از 55 سالگی ادامه پیدا کرد حتما به پزشک مراجعه نمایید.
 • اگر بین پریودها و یا بعد از رابطه جنسی خونریزی داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر به طور ناگهانی پریودهای شما شدید شدند و شدت خونریزی شما بسیار زیاد بود به متخصص مراجعه کنید.
 • در صورت داشتن خونریزی در دوره هورمون ‌تراپی باید به پزشک مراجعه کنید.
چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

علل پریودهای نامنظم

داروها: مصرف برخی از داروهای ضد التهابی یا هورمونی ممکن است سبب خونریزی های شدید قاعدگی شوند. خونریزی شدید یکی از عوارض جانبی روش های پیشگیری از بارداری از جمله IUD است.

تغییرات هورمونی: تغییرات هورمونی از دیگر دلایل خونریزی های شدید می باشند. هورمون ‌های پروژستین یا استروژن در صورت ترشح زیاد ممکن است سبب خونریزی شدید شوند. عدم تعادل هورمونی بیش تر در افرادی که به تازگی قاعدگی را تجربه می کنند رخ می دهد.

شرایط پزشکی: بیماری التهابی لگن (PID)، اندومتریوز، اختلالات خونی ارثی و رشد خوش ‌خیم توده و انواع سرطان ‌ها ممکن است سبب پریود های نامنظم شود.

تغییر وزن شدید: تغییر وزن شدید ممکن است یکی از دلایل نامنظمی پریود افراد باشد.

نارسایی تخمدان‌ها: از دیگر دلایل پریود نامنظم  نارسایی تخمدان ‌ها می باشد.

کلام آخر

چرخه طبیعی قاعدگی بانوان بین 21 تا 35 روز می باشد ولی مدت زمان این چرخه در افراد تفاوت دارد. برای مثال فردی ممکن است مدت زمان تکرار چرخه وی 26 روزه باشد و برای فرد دیگر ممکن است 32 روزه باشد. برخی افراد ممکن است دچار تاخیری در دوره قاعدگی شوند. به متوقف شدن و فقدان دوره قاعدگی آمنوره می گویند. دخترانی که تا سنین 15 سالگی پریود نشده اند و همچنین بانوانی که سه سیکل و یا بیش تر از دوره قاعدگی آنان تاخیر داشته است، دچار آمنوره هستند.

از شما عزیزان بسیار سپاس گزاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. سایت جراحتو همواره سعی داشته شما را با مطالبی درباره پریود شدن آشنا کند. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشند. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد به سایت مراجعه نمایید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

نفیسه باباخانی

سلام، من نفیسه هستم. 3 ساله که به کار محتوا نویسی مطالب پزشکی در سایت جراحتو مشغول هستم، امیدوارم بهره ی کافی را برده باشید، پذیرای پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در کامنت ها می باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 8 =

دکمه بازگشت به بالا