سلامتی

درمان خانگی معده درد【سال1403】⭐

ما امروز قصد داریم شما را با درمان خانگی معده درد آشنا کنیم. معده درد، دردی است که بین قفسه سینه و ناحیه بین شکم و ران احساس می شود. افرادی که دارای معده درد هستند می توانند با استفاده از درمان های خانگی این درد را رفع و یا کاهش دهند. در صورت درمان نشدن این درد با روش های خانگی باید به بهترین پزشک مراجعه نمایید. دل درد، به ویژه با علائم شدید یا مزمن، ممکن است نشانه ای از بیماری های زمینه ای جدی تر، از جمله سرطان یا نارسایی اندام باشد. ما در این مقاله درمان خانگی معده درد را در اختیار شما قرار داده ایم، پس تا پایان این مقاله ما را همراهی نمایید.

معده درد چیست؟

دردی که فرد در هر نقطه ای بین قفسه سینه و ناحیه بین شکم و ران احساس می کند، معده درد می باشد. معده درد ممکن است شدت متفاوتی داشته باشد و همچنین نواحی مختلف شکم مانند آپاندیس، کبد، کیسه صفرا، معده، لوزالمعده و روده را درگیر کند. درد معده ممکن است از نظر شدت تفاوت داشته باشد و دلایل مختلفی نیز دارد. علائم معده درد بیش تر خود به خود یا با درمان اولیه سریع برطرف می شوند. دل درد، به ویژه با علائم شدید یا مزمن، ممکن است نشانه ای از بیماری های زمینه ای جدی تر، از جمله سرطان یا نارسایی اندام باشد. درد شکمی ناگهانی، شدید یا طولانی مدت ممکن است نیاز به درمان فوری پزشکی داشته باشد. با انجام درمان های خانگی می توانید معده درد خود را رفع کنید. برای درمان معده درد به بهترین دکتر گوارش و کبد در تهران مراجعه نمایید.

معده درد چیست؟

علت درد معده

 ناراحتی ‌های دستگاه گوارشی به دو دسته تقسیم می‌ شوند. درد معده در قسمت بالای شکم و نزدیک به دنده ها احساس می شود. در این قسمت برخی دلایل و علل معده درد را در اختیار شما قرار داده ایم که عبارتند از:

زخم معده

در صورتی که  معده یا اثنی‌عشر دچار زخم باز شوند، به آن زخم معده گفته می‌ شود. افراد در این مواقع معمولا علائم مختلفی تجربه می ‌کنند ولی از شایع ‌ترین علائم می توان به سوزش معده، سوء ‌هاضمه، حالت تهوع، استفراغ، نفخ و دفع گاز اشاره کرد. درد سر معده ناشی از این عارضه به دلیل باکتری هلیکوباکتر پیلوری یا داروهای ضد التهابی ایجاد می ‌شود. بیش تر غذاهای رستورانی عامل سرایت باکتری هلیکوباکتر هستند. افرادی که مبتلا به زخم‌ های معده هستند معمولا دچار معده درد عصبی نیز می‌ شوند، زیرا در چنین مواقعی وضعیت اسید معده افزایش پیدا کرده و منجر به درد ناحیه میانی شکم خواهد شد.

رفلاکس معده

زمانی که اسید معده به مری باز گردد به آن رفلاکس اسید می ‌‌گویند. رفلاکس اسید ناشی از عملکرد نادرست دریچه مابین مری و معده می باشد. افرادی که به این بیماری مبتلا هستند علاوه‌ بر سوزش و درد سر معده دچار اختلال در هضم غذا، مشکل در بلع، سرفه، گرفتگی صدا و احساس وجود توده در گلو می ‌شوند. برای درمان تیر کشیدن معده که ناشی از برگشت اسید به مری است، باید به بهترین متخصص گوارش مراجعه کنید.

التهاب مری

زمانی که پوشش داخلی مری دچار تحریک یا التهاب شود شما دچار سوزش سردل، درد بالای شکم و مشکل در بلع می شوید. علت معده درد شدید و ناگهانی، ازوفاژیت (التهاب مری) ناشی از عفونت (ویروس هرپس سیمپلکس)، مصرف مداوم داروها(آسپرین) یا آلرژی غذایی می باشد.

معده درد ناشی از گاز و نفخ

یکی از علل معده درد گاز معده و هچنین نفخ می باشد. اگر قسمت فوقانی معده از گاز پر باشد با تجمع این گاز فشار بسیاری وارد معده می شود. گاز به ‌طور طبیعی در روده ‌ها و دستگاه گوارش وجود دارد ولی در برخی مواقع ممکن است میزان آن افزایش یابد و فشار بسیاری به معده وارد کند. عواملی مانند اسهال یا یبوست یا وجود ویروس ‌ها در معده تجدید ‌کننده این گاز می باشد.

سوزش سر دل

سوزش معده بسیار دردناک و مشکل‌ ساز می باشد. سوزش سر دل، قسمت فوقانی معده یا همان سر معده را تحت تاثیر قرار می ‌دهد. سوزش معده ممکن است با درد قفسه سینه یا درد قلب اشتباه گرفته شود. سوزش معده در برخی از موارد در اثر مصرف برخی از مواد غذایی ایجاد می ‌شود. مصرف غذاهای اسیدی سبب تحریک معده و یا احساس سوزش می شود. در اغلب موارد بعد از چند روز و یا کوتاه مدت افراد بهبود می یابند.

ورم یا گاستریت

گاستریت سبب تحریک و تورم مخاط معده می ‌شود که از دلیل آن می توان به وجود عفونت باکتریایی مانند هلیکوباکتر پیلوری در معده اشاره کرد. با استفاده از آنتی‌ بیوتیک‌ ها ورم یا گاستریت برطرف خواهد شد. ورم معده با فشار آوردن به قفسه سینه و دیگر دستگاه‌ های گوارش همراه می باشد.

معده‌ درد ناشی از عفونت و ویروس

از دیگر علل معده درد می توان به وجود عفونت یا ویروس در معده اشاره کرد که بیش تر با استفراغ و حالت تهوع همراه می باشد. ویروسی شدن معده سبب کم شدن انرژی فرد، کم آبی بدن و ایجاد دردهای عضلانی می شود. علائمی که در اثر عفونت معده بروز می یابند بعد از چند روز بهبود می ‌یابند، در این مواقع سعی کنید از خوردن غذاهای سنگین نوشیدنی ‌های حاوی گاز و یا الکل پرهیز نماید.

سرطان معده

زمانی که سلول ‌های معده رشد غیر طبیعی داشته باشند تومور در این اندام ایجاد می شود. فردی که به سرطان معده ابتلا دارد از احساس نفخ، مشکل در بلع، درد، سیری زودرس، حالت تهوع و کاهش وزن بدون دلیل رنج می ‌برد. درمان درد معده ناشی از بروز تومور در این اندام شامل جراحی بخش یا تمام معده می باشد. اگر دارای این بیماری هستید باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید.

درد معده و قلب

در برخی مواقع بیمار به دلیل معده درد و علائم آن به اورژانس مراجعه می ‌کند، در حالی ‌که این نشانه‌ ها ممکن است یک پیش ‌آگاهی از سکته قلبی باشد. یکی از علائم سکته قلبی سوزش معده و احساس ناراحتی در این اندام می باشد. به همین دلیل پزشک معاینه فیزیکی انجام می دهد که اگر متوجه شود علت درد معده در قسمت فوقانی شکم است حتما دستورات لازم برای آزمایشات مربوط به سکته قلبی خواهد داد.

معده درد ناشی از مسمومیت

مسمومیت غذایی از دیگر عواملی است که سبب درد معده می شود. درد مسمومیت غذایی علاوه بر معده سایر قسمت‌ های شکم را تحت تاثیر قرار می‌ دهد. وجود باکتری یا انگل در معده سبب مسمومیت می شود و علاوه‌ بر این عارضه تهوع و استفراغ را به همراه دارد. اگر علائم اسهال و تهوع بعد از سه روز بهبود نیافت، هر چه سریع تر به بهترین پزشک مراجعه نمایید.

معده‌ درد عصبی

در برخی مواقع علت درد معده ممکن است عصبی باشد و ربطی به غذا و دیگر عوامل نداشته باشد. تشخیص این ‌که آیا دردی که در ناحیه شکم رخ داده مربوط به آخرین وعده‌ غذایی است یا به علت استرس و اضطرابی رخ داده، کمی سخت خواهد بود. سلامت روان افراد و مشکلات معده با یکدیگر ارتباط دارند.

درمان های خانگی معده درد

نوشیدن آب: یکی از درمان های خانگی رفع درد معده نوشیدن آب می باشد. بدن برای هضم و جذب موثر مواد مغذی موجود در غذاها و نوشیدنی ‌ها به آب نیاز بسیاری دارد. کم آبی بدن سبب دشوار شدن هضم غذا می شود و احتمال ناراحتی معده را افزایش می ‌دهد. هیدراته نگه داشتن بدن، مخصوصا در زمانی که معده درد با اسهال و استفراغ همراه است، اهمیت بسیاری دارد.

دراز نکشیدن بعد از صرف غذا: زمانی که افراد بعد از خوردن غذا سریعا دراز می کشند اسید معده به سمت مری برمی ‌گردد و این امر سبب سوء هاضمه و سوزش سر دل می ‌شود. به همین دلیل پیشنهاد می شود برای چند ساعات از دراز کشیدن یا خوابیدن خودداری کنید. این امر یکی از بهترین درمان معده درد از پرخوری است.

زنجبیل: بانوان باردار و کسانی که تحت شیمی درمانی هستند می توانند از زنجبیل استفاده کنند. زنجبیل به درمان معده درد و حالت تهوع کمک بسیاری می کند. افرادی که به ناراحتی معده مبتلا هستند می توانند زنجبیل را به غذای خود اضافه کنند یا آن را به شکل دمنوش بنوشند. البته زیاده‌ روی در مصرف زنجبیل ممکن است  برخی عوارض مانند سوزش سر دل و اسهال را به دنبال داشته باشد.

رژیم غذایی BRAT برای درمان معده درد: برخی پزشکان مصرف موز، برنج، سس سیب و نان تست را از بهترین درمان های معده درد و اسهال می ‌دانند. این غذاها فاقد مواد محرک معده یا روده می باشد و همچنین مقدار زیادی پتاسیم و منیزیم دارند که می ‌توانند جایگزین مواد از دست رفته از طریق اسهال شوند.

پرهیز از سیگار و الکل: استعمال دخانیات و نوشیدن الکل ممکن است سبب سوء هاضمه و دیگر بیماری‌ های گوارشی مانند بیماری رفلاکس معده به مری شوند و خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند پس سعی کنید از مصرف سیگار و الکل بپرهیزید.

پرهیز از مصرف غذاهایی که دیرهضم هستند: مصرف زیاد غذاهای پرچرب، سرخ شده، اسیدی یا ادویه ‌دار و بعضی از میوه‌ ها مانند هندوانه ممکن است خطر ابتلا به سوء هاضمه را افزایش دهند پس سعی کنید از این غذاها کم مصرف کنید.

جوش شیرین: جوش شیرین سبب کاهش اسیدیته معده و همچنین تسکین سوزش معده و سوء هاضمه می شود. طعم جوش شیرین برای همه خوشایند نمی باشد. از سوی دیگر، مصرف بیش از اندازه جوش شیرین ممکن است به اسپاسم عضلانی، اسهال، استفراغ و تنفس کم عمق یا آهسته منجر شود.

شیرین بیان: شیرین بیان یکی از روش های خانگی باری درمان درد معده می باشد. برای تهیه این دمنوش، یک یا 2 قاشق چای خوری ریشه شیرین بیان را با آب جوش مخلوط کنید. زیاده ‌روی در مصرف شیرین بیان ممکن است دارای عوارض جانبی مانند: افزایش فشار خون و کاهش سطح پتاسیم باشد. این مشکل برای کسانی که فشار خون بالا، بیماری کلیوی یا بیماری قلبی دارند بسیار خطرناک می باشد.

درمان های خانگی معده درد

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

شایع ترین بیماری گوارشی معده درد می باشد. اغلب افراد حداقل یک ‌بار آن را تجربه کرده اند. در اکثر مواقع این بیماری جدی گرفته نمی شود. برخی علائم این بیماری با گذشت زمان، رعایت رژیم غذایی سالم و سبک رفع می شوند. اگر معده درد شما بیش از یک هفته طول کشید حتما به پزشک مراجعه نمایید. در صورتی که برخی علائم مانند موارد زیر را تجربه کردید هرچه سریع تری به بهترین دکتر مراجعه نمایید.

 • داشتن تب همراه با درد معده
 • مدفوع سفید با درد معده
 • درد معده در زنان باردار
 • درد شکمی ناشی از ضربه
 • معده ‌درد بعد از انجام شیمی ‌درمانی
 • احساس درد مداوم و پایدار در بالای شکم
 • احساس درد پس از لمس شکم
 • مدفوع خونی و بدبو با درد معده
 • استفراغ مزمن بیش از 12 ساعت
 • احساس درد معده پس از مصرف داروی جدید
 • معده درد همراه با ناراحتی قفسه سینه
چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

نحوه درمان ورم معده

درمان هلیکوباکتر پیلوری: اگر عامل ورم معده، هلیکوباکتر پیلوری باشد، باید با مصرف داروهای ضد باکتری مورد درمان قرار بگیرید. پزشک ممکن است در این صورت از دو یا سه داروی مختلف استفاده کند تا بهبود شما سریع تر انجام شود.

مصرف داروهای ضد التهابی: اگر ورم معده ناشی از عفونت یا التهاب باشد ممکن است پزشک شما برایتان داروهای ضد التهابی تجویز کند تا علائم التهاب کاهش یابند و ورم نیز کاهش یابد.

جراحی: در موارد نادر و خاص ممکن است پزشک برای برطرف کردن علت ورم معده، جراحی را توصیه کند.

رژیم غذایی: یکی از راه های کاهش ورم معده رعایت رژیم غذایی سالم و خنک می باشد. باید سعی کنید از مصرف مواد غذایی اسیدی، چرب، سرخ شده و نیمه پخته پرهیز کنید و از مواد غذایی سبک، خنک و کم چرب استفاده کنید.

درمان سنتی: روش ‌های درمان سنتی نیز در برخی موارد می ‌توانند به کاهش ورم معده کمک کنند.

کلام آخر

دردی که فرد در هر نقطه ای بین قفسه سینه و ناحیه بین شکم و ران احساس می کند، معده درد می باشد. معده درد ممکن است شدت متفاوتی داشته باشد و همچنین نواحی مختلف شکم مانند آپاندیس، کبد، کیسه صفرا، معده، لوزالمعده و روده را درگیر کند. درد معده ممکن است از نظر شدت تفاوت داشته باشد و دلایل مختلفی نیز دارد. شایع ترین بیماری گوارشی معده درد می باشد. بیش تر افراد حداقل یک ‌بار آن را تجربه کرده اند. در اکثر مواقع این بیماری جدی گرفته نمی شود. برخی علائم این بیماری با گذشت زمان، رعایت رژیم غذایی سالم و سبک رفع می شوند.

از شما عزیزان بسیار سپاس گزاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. سایت جراحتو همواره سعی داشته شما را با درمان خانگی معده درد آشنا کنیم. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشند. در صورت داشتن هرگونه انتقاد و پیشنهاد به سایت مراجعه کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

نفیسه باباخانی

سلام، من نفیسه هستم. 3 ساله که به کار محتوا نویسی مطالب پزشکی در سایت جراحتو مشغول هستم، امیدوارم بهره ی کافی را برده باشید، پذیرای پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در کامنت ها می باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا