سلامتی

10 راه جلوگیری از چاقی در ایام نوروز【سال 1403】❤️

ما امروز قصد داریم شما را با 10 راه جلوگیری از چاقی در ایام نوروز آشنا کنیم. ایام نوروز زمان بسیار مناسبی برای پرخوری و نداشتن تحرک می باشد. افراد باید سعی کنند کم تر غذا بخورند و همچنین از مواد غذایی سالمی استفاده کنند. در چنین مواقعی باید مقاومت کنید تا چاق نشوید. زیرا مقاومت کردن و پرخوری نکردن بسیار آسان تر از رژیم گرفتن می باشد. چاقی دارای عوارض بسیاری است که باید سعی کنید دچار این عوارض نشوید. ما در این مقاله 10 راه جلوگیری از چاقی در ایام نوروز را در اختیار شما قرار داده ایم، پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

چاقی چیست؟

چاقی و اضافه وزن چربی‌ های اضافه ‌ایی است که دور شکم، پهلو، ران و باسن وجود دارند. زمانی که ذخایر چربی بدن بیش از حد طبیعی می ‌شود، چاقی رخ می دهد. چاقی دارای عوارض بسیاری است که باید سعی کنید از آن بپرهیزید. یکی از مهم ترین دلایل چاقی این است که حواستان به میزان کالری دریافتی نیست. افراد کالری که دریافت می کنند را نمی سوزانند و این امر سبب چاقی در افراد می شود. زمانی که هیچ تعادلی بین کالری دریافتی و کالری مصرفی وجود نداشته باشد چاقی رخ می دهد. بدن افراد همواره مقداری از چربی را برای انرژی و دیگر عملکرد‌ ها استفاده می کند و دیگر چربی ها در بدن باقی می مانند و سبب چاقی می شوند. برای انجام عمل جراحی می توانید به بهترین جراح عمومی در تهران مراجعه کنید.

چاقی چیست؟

10 راه جلوگیری از چاقی در ایام نوروز

گرسنه و هلاک پای میز غذا حاضر نشوید

در روز های تعطیل سفره ها معمولا رنگی تر می باشد و معمولا در ایام نوروز غذاهای بسیار خوشمزه سر سفره ها وجود دارد و در این مواقع افراد نمی توانند به راحتی از غذاها دست بکشند. بسیاری از افراد در ایام نوروز درگیر کارهای دیگر می باشند و خوردن غذا را فراموش می کنند و به همین دلیل زمانی که سر سفره می روند بسیار گرسنه می باشند. گرسنگی بسیار زیاد سبب بیش تر خوردن غذا می شود. هنگامی که افراد گرسنه سر سفره بروند به سختی خود را در برابر غذاهای خوشمزه و مخصوص کنترل می کنند. برای پیشگیری از پرخوری باید سعی کنید شکم خود را خالی نگه ندارید.

مواد غذایی مناسب انتخاب کنید

ارزش غذایی هر کدام از مواد غذایی اهمیت بیش تری نسبت به میزان کالری آن دارد. افراد باید سعی کنند از مواد غذایی مغذی استفاده کنند که دارای سود بیش تری برای بدن افراد هستند و به راحتی نیز جذب بدن می‌ شوند. افراد باید توجه داشته باشند که از مواد غذایی مفیدی که زود هضم شده و تبدیل به انرژی می ‌شوند استفاده کنند. سعی کنید از مواد غذایی تصفیه ‌شده بسیار کم استفاده کنید. سعی کنید به جای استفاده از خوراکی های ناسالم از گوشت و … استفاده کنید.

«چاق نشدن آسان تر از رژیم گرفتن است» را به یاد داشته باشید

برخی افراد هیچ هراسی از چاق شدن ندارند و همواره می گویند بعد از گذشت عید و ایام نوروز رژیم می گیریم ولی باید توجه داشته باشید که چاق نشدن و کم تر خوردن غذا و مصرف مواد مغذی بسیار راحت تر از رژیم گرفتن می باشد. پس سعی کنید در ایام نوروز از غذاهای مغذی استفاده کنید و هیچ گاه پرخوری نکنید.

لطفاً ورزش یادتان نرود

در ایام نوروز به دلیل تعطیلی بسیاری از افراد تنبلی می کنند و ورزش را کنار می گذارند ولی این امر سبب چاقی خواهد شد. در ایام نوروز افراد تحرک زیادی ندارند و همچنین خوردن مواد غذایی و خوراکی پرچرب و مضر سبب چاقی آنان خواهد شد. تفریح و عید دیدنی خوب است ولی سعی کنید از همین تعطیلات برای ورزش بیش تر استفاده کنید. ورزش کمک بسیاری به بدن افراد و همچنین روح و روان افراد می کند و سبب کاهش استرس می شود. ورزش همچنین عضلات و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و خطر ابتلا به بیماری ‌های قلبی عروقی را نیز کاهش دهد.

در منزل آشپزی کنید

سعی کنید در منزل خودتان آشپزی کنید. قطعا اگر خودتان آشپزی کنید از مواد غذایی و خوراکی مضر استفاده نمی کنید و سعی می کنید از مواد غذایی سالمی استفاده کنید. پس سعی کنید در ایام نوروز که تعطیل نیز هستید خودتان آشپزی کنید و از مواد غذایی سالم استفاده کنید.

مقاومت کنید

در ایام نوروز بیش ‌ترین پرخوری اتفاق خواهد افتاد پس باید افراد سعی کنند در این مواقع مقاومت کنند. میزبان اصرار می ‌کند و افراد نیز قبول می کنند. پرخوری در ایام عید سبب چاقی و اضافه وزن می شود. اگر شما سعی کنید چند روز تعطیل را مقاومت کنید و پرخوری نکنید دیگر نیازی به گرفتن رژیم ندارید. تمامی چیزهایی که به شما تعارف می شود قبول نکنید و سعی کنید مقاومت کنید.

بخوابید

در ایام نوروز بسیاری از افراد نمی خوابند و به کل خواب را فراموش می کنند. در طول شب بدن انرژی کسب می کند و همچنین عضلات ما استراحت می ‌کنند تا روز جدیدی را آغاز کنند. خواب خوب و باکیفیت در انرژی افراد بسیار تاثیرگذار است. نخوابیدن تاثیر بسیاری بر چاقی دارد.

یوگا کار کنید

ورزش یوگا یکی از ورزش های بسیار خوب و مناسب برای یادگیری تنفس درست و حفظ آرامش می باشد. این ورزش دارای فواید بسیاری است که از فواید آن می توان به کاهش استرس اشاره کرد. بیش تر افراد زمانی که استرس دارند بیش تر می ‌خورند و میل آن ها به مصرف مواد غذایی نامناسب نیز افزایش می یابد. برای جلوگیری از استرس و همچنین پرخوری و چاقی می توانید از یوگا استفاده کنید. این ورزش را انجام دهید تا به تناسب اندام برسید.

خطرات کاناپه را جدی بگیرید

افتادن روی کاناپه و مصرف خوراکی ها و مواد غذایی بسیار زیاد جلوی تلویزیون تاثیر بسیاری بر چاقی افراد دارد. افرادی که از این روش استفاده می کنند هیچ تحرکی نیز ندارند بسیار سریع چاق می شوند و این کار به هیچ عنوان به نفع آنان نمی باشد. هیچ‌ چیز به اندازه‌ تنبلی و بی ‌تحرکی خطر ندارد.

تصمیمتان را از قبل اعلام کنید

سعی کنید تصمیمی که گرفته اید را به تمامی خانواده خود و اطرافیانتان بگویید.  شما باید به آن ها بگویید که قصد دارید در طول تعطیلات رژیمتان را حفظ کنید. این کار تاثیر بسیاری بر چاق نشدن شما دارد. در این صورت فشارها و اصرار اطرافیان شما را تشویق می کند تا پرخوری نکنید. در اکثر مواقع خانواده و اطرافیان به شما کمک می کنند تا به هدفتان یعنی تلاش برای کنترل وزن برسید.

10 راه جلوگیری از چاقی در ایام نوروز

عوارض و خطرات چاقی

چاقی یکی از مشکلاتی است که امروزه بسیاری از افراد درگیر آن می باشند. متأسفانه امروزه افراد بسیاری به این بیماری مبتلا هستند. چاقی دارای عوارضی است که در این قسمت از مقاله برخی از عوارض آن را در اختیار شما قرار داده ایم. برخی از عوارض چاقی عبارتند از:

فشار خون بالا از مهم ‌ترین عوارض چاقی است

یکی از شایع ترین عوارض چاقی فشار خون بالا می باشد که بسیاری از افراد چاق درگیر این عارضه می باشند. چاقی همچنین سبب افزایش تعداد ضربان قلب و کاهش ظرفیت عروق برای جابجایی خون می ‌شود. سعی کنید از چاقی دوری کنید و در ایام نوروز پرخوری نکنید.

ابتلا به دیابت 

از دیگر عوارض چاقی دیابت می باشد که باید سعی کنید از آن دوری کنید. چاقی عامل اصلی ایجاد دیابت نوع 2 می باشد، زیرا افزایش چربی باعث افزایش مقاومت بدن به اثر هورمون انسولین می ‌شود. هورمون انسولین نمی ‌تواند با مقادیر نرمال قبلی،  قند خون را کنترل کند و به همین دلیل قند خون بالا می ‌رود.

چربی خون یکی دیگر از عوارض چاقی

چربی خون از دیگر عوارض چاقی می باشد. هنگامی که افراد از غذاهای پرچرب استفاده کنند این غذاها سبب افزایش کلسترول بد خون (LDL) و کاهش کلسترول مفید خون (HDL) و بالا رفتن تری گلیسیرید می شود. این امر سبب افزایش چربی خون می شود. سعی کنید از چاقی خودداری کنید تا دچار چنین عوارضی نشوید.

بیماری عروق کرونر 

بیماری عروق کرونر که یکی از عوارض چاقی است، یکی از اشکال بیماری های قلبی – عروقی می باشد. این بیماری از رسوب چربی در جدار سرخرگ های  کرونر (سرخرگ هایی که به قلب خون رسانی می کنند) ایجاد می شود. بعد از گذشت مدت زمانی، رسوب این چربی ها باعث  تنگ تر شدن دیواره داخلی عروق می شود و خون رسانی به بافت قلب کاهش می یابد. کاهش خون رسانی به قلب، سبب آنژین صدری که درد قفسه سینه است، می شود. انسداد کامل عروق قلبی نیز ممکن است سبب ایجاد سکته قلبی شود.

سکته‌ مغزی از خطرات چاقی

از دیگر عوارض چاقی سکته مغزی است. چاقی سبب تصلب شرائین و رسوب چربی در جدار سرخرگ ها می‌ شود که ممکن است سبب درگیری سرخرگ ‌های مغزی شود و این امر ممکن است سبب تنگ شدن عروق مغزی شود. اگر لخته‌ خونی در این عروق باریک ایجاد شود، می ‌تواند سبب انسداد جریان خون به منطقه‌ ای از مغز افراد شود و منجر به سکته مغزی شود.

سایش مفاصل (استئوآرتریت) 

افرادی که اضافه وزن دارند و چاق هستند فشار بسیاری به مفاصل آنان وارد می شود و این فشار بیش تر در مفاصل زانو، ران و مهره های پایین کمری ایجاد می شود. در این مواقع غضروف مفصلی تخریب می شود و سبب ایجاد درد مفصل و سفتی آن ها می ‌شود.

توقف تنفس در خواب (آپنه خواب) از عوارض چاقی

توقف تنفس در خواب یکی از عوارض چاقی می باشد که بسیار خطرناک است. در افراد چاقی که بسار زیاد خور و پف می ‌کنند این عارضه دیده می شود. افرادی که بسیار چاق هستند و خور و پف می کنند به هنگام  خواب شبانه، به علت انسداد مسیرهای هوایی ریه‌ ها، برای مدت کوتاهی دچار توقف تنفس می شوند و مکررا در طول شب بیدار می‌شوند. چنین افرادی نمی توانند به درستی بخوابند و خواب ان ها کیفیتی ندارد. این افراد در طول روز به دلیل اختلال در خواب شبانه‌ خود، دچار گیجی بوده و مرتب چرت می ‌زنند.

سرطان 

از دیگر عوارض چاقی می توان به سرطان اشاره کرد. برخی از سرطان ها با اضافه وزن همراه هستند. از چنین سرطان هایی در بانوان به سرطان سینه، سرطان رحم، سرطان تخمدان، سرطان گردن رحم و سرطان کیسه‌ صفرا اشاره کرد. آقایانی که دارای اضافه وزن هستند نیز نسبتاً در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به  سرطان ‌های کولون، رکتوم و پروستات هستند.

بیماری کبد چرب از خطرات چاقی

بیماری کبد چرب از دیگر عوارض به شمار می رود. در افرادی که چاق هستند، چربی بیش تری در ساختار کبد وارد می ‌شود که جمع شدن چربی ها، ممکن است سبب ایجاد التهاب، تخریب بافت کبد، کبد چرب و نهایتاً به نارسایی کبدی (سیروز) منجر شود.

کلام آخر

چاقی و اضافه وزن چربی‌ های اضافه ‌ایی است که دور شکم، پهلو، ران و باسن وجود دارند. زمانی که ذخایر چربی بدن بیش از حد طبیعی می ‌شود، چاقی رخ می دهد. چاقی دارای عوارض بسیاری است که باید سعی کنید از آن بپرهیزید. یکی از مهم ترین دلایل چاقی این است که حواستان به میزان کالری دریافتی نیست. افراد کالری که دریافت می کنند را نمی سوزانند و این امر سبب چاقی در افراد می شود. زمانی که هیچ تعادلی بین کالری دریافتی و کالری مصرفی وجود نداشته باشد چاقی رخ می دهد.

مقصود از ارائه این مقاله، آشنایی شما با 10 راه جلوگیری از چاقی در ایام نوروز بوده است. از این که تا پایان این مقاله ما را همراهی کردید از شما سپاس گزاریم و امیدواریم که این مطالب برای شما ارزشمند و مفید بوده باشند. همین طور می توانید جهت ثبت هر گونه پیشنهاد و یا انتقادی با ما در سایت جراحتو همراه باشید.

5/5 - (2 امتیاز)

نفیسه باباخانی

سلام، من نفیسه هستم. 3 ساله که به کار محتوا نویسی مطالب پزشکی در سایت جراحتو مشغول هستم، امیدوارم بهره ی کافی را برده باشید، پذیرای پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در کامنت ها می باشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 5 =

دکمه بازگشت به بالا